Aquaponicky chované ryby mají pevnější maso a nemají zemitou chuť. Kde je koupíte?

Sdílet

 Autor: Makro
Aquaponický chov se začíná v Česku rozvíjet. Jde o uzavřený systém chovu ryb a pěstování bylin či zeleniny. Jak přesně funguje a proč je dobré tento způsob pěstování a chovu podporovat?

Češi si důležitost ryb a jejich vliv na zdraví uvědomují, proto rybí pokrmy zařazují do svých jídelníčků stále častěji. Což se projevuje i v rostoucích prodejích, alespoň tedy v Makru. V prodejnách s asi nejširší nabídkou ryb v tuzemsku – v prodeji tu mají až sto dvacet druhů. Nově nabízejí i speciálně chované sladkovodní ryby z českých chovů.

Koronavirus přispěl k vyšší konzumaci ryb doma

„Prodej ryb v Makru během pandemie vzrostl ve srovnání s předcházejícím obdobím o 10 procent. Když v březnu 2020 začínal covid, tak jsem se bál, že budu muset rybárnu zavřít, přece jen tu prodáváme dražší produkty, jako jsou ústřice nebo mušle. Ale lidé naopak začali tyto produkty vyhledávat. U sladkovodních ryb činil tento nárůst během covidu 7 procent. Za rok 2020 jsme tak v Makru prodali 2800 tun ryb,“ říká Bernard Schaut, vedoucí nákupčí ryb Makro.

Za nárůstem stojí celosvětová pandemie koronaviru. Do Makra totiž už nechodili tak často nakupovat kuchaři či nákupčí restaurací, ale ryby zde začali nakupovat pro svoji potřebu i běžné domácnosti. Svědčí o tom i trend v posunu prodejů od celých živých ryb, které kupovali právě podnikatelé, k filetům, které spíše kupují lidé pro vlastní zpracování v kuchyni.

I přes stávající nárůst prodeje ale v Česku jíme ryb i nadále velmi málo. Průměrný Čech zkonzumuje ročně zhruba 6,5 kg ryb, optimum je však podle odborníků alespoň 17 kg ryb na osobu. Průměrná spotřeba v EU přitom dosahuje téměř 24,5 kg.

V aquaponii vidí budoucnost

Aby se spotřeba ryb zvyšovala, je třeba kromě šíře sortimentu hledat i další zdroje, a zcela dle dnešních trendů volit zdroje udržitelné. Proto Makro vsadilo na prodej ryb chovaných v aquaponii. „Aquaponické pěstování je systém, který funguje na základě přirozených biologických procesů a spojuje dynamiku rostlin, ryb a živin do jednoho přirozeného ekosystému. Kombinace chovu ryb ve vodních kádích s pěstováním rostlin bez půdy je udržitelným příkladem celoročního zemědělství, které nezatěžuje okolní prostředí,“ vysvětluje Martin Čivrný, manažer udržitelnosti Makro.

Makro našlo dodavatele ryb z aquaponie v první velké aquaponické farmě ve střední Evropě. Farma s názvem Rybí zahrada se nachází ve středočeských Hostomicích, její produkty nabízí vedle Makra například online supermarket Rohlík a aktuálně bude farma své ryby prodávat i na několika adventních farmářských trzích v Praze.

Voda, v níž zde ryby rostou, se používá k zavlažování bylinek a zeleniny. Když zelenina odčerpá živiny, voda po pročištění odtéká zpět k rybám. Ty jsou krmeny zahraniční směsí pro tento způsob chovu, přičemž pro každý druh ryb je složení krmiva jiné.

Ryby z aquaponického chovu: kvalitní maso za vyšší cenu

„Aquaponický chov je uzavřený systém, do oběhu se tedy nemohou dostat žádná léčiva, růstové hormony, těžké kovy či hnojiva, které se do rybího masa často dostanou z půdy, respektive z vody. Aquaponicky chované ryby mají senzoricky velmi kvalitní maso s pevnou strukturou a bez zemité chutě a vůně,“ popisuje Kristina Harpátová, manažerka kvality Makro.

Aktuálně je v prodejnách Makro k mání jeseter sibiřský a sumeček africký. „Sumeček africký je velmi vhodnou rybou pro děti, protože jeho stavba těla je velmi specifická, kosti nezasahují do svaloviny. Jsem si stoprocentně jistý, že při konzumaci nenarazíte na žádnou kost,“ říká Marek Kadlečík za Makro. Od poloviny prosince je v pražských prodejnách Makro a v Českých Budějovicích možno koupit i živého aquaponicky chovaného kapra.

Kde všude a v jakém množství je vámi vybraná ryba k dostání, můžete zjistit přímo na webu Makra, když si ji vyhledáte v nabízeném sortimentu. Možná vás zaskočí, že cena za aquaponicky chovanou rybu je až na dvojnásobku ceny odlovené (u sumečka jde o 590 Kč/kg), v Makru ale věří, že se společně s dodavatelem časem dostanou na lepší cenu. „De facto teď ryby u nás dotujeme, marži prakticky žádnou nemáme,“ říká Bernard Schaut.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).