Aromalampy s vonnými oleji jsou už dnes běžná součást domácností. Většina z nás vybírá vůni podle nálady, zkušenější už umí pracovat třeba s jejím vlivem na zdraví. A čím dál více se dostává do podvědomí i „aroma” úklid. Budete s ním ekologičtí a ještě v dobré náladě.
Voňavý úklid
Také si při výběru jaru nebo prostředku na mytí koupelny odšroubujete uzávěr a vybíráte mimo jiné podle vůně? Syntetická parfemace výrobek jen ovoní. Přírodní silice mají podle Kateřiny Hodkové ze společnosti Ekodomov něco navíc: zpříjemní domov autentickou vůní a k tomu šetří životní prostředí. Navíc je mezi sebou můžete kombinovat a vytvářet pokaždé jiné úklidové kompozice. Samozřejmostí jsou pak přirozené antibakteriální, antimikrobiální a dezinfekční účinky. Jak na zdravý úklid?
„K tomu, abyste mohli začít ekologicky uklízet a prát, potřebujete kromě silic některé z dalších produktů, například prášek z mýdlových ořechů nebo sodu bikarbonu,” říká Kateřina Hodková. Běžně používaným je také ocet. K tomu bude třeba trocha alchymie s mícháním, ale postupně se můžete s aroma uklízením vypracovat od mytí podlah, koupelny i toalety až k nádobí nebo praní či čištění koberců a čalounění.
I přírodní a ekologické čisticí prostředky mají potřebné antibakteriální, antimikrobiální a dezinfekční účinky
Nejste-li zběhlí a nevíte, jak začít, kupte si do začátku sadu na uklízení i s návodem. „Pokud jde o naše zákazníky, většinou si napoprvé třeba sadu Voňavý úklid kupují lidé, kteří jsou zvyklí éterické oleje používat k jiným účelům, protože je to cenově výhodné,“ shrnuje Kateřina Hodková. „Koncept uklízení s éterickými oleji není zatím příliš známý, ale z vlastní zkušenosti musím říct, že návody uvedené v příručce, která je součástí sady, fungují. Člověk má navíc dobrý pocit, že při úklidu zbytečně nezatížil přírodu.“
Příručka nám poradí, jak a které silice použít, pak je vše otázka cviku a momentální nálady.
Do úklidu zvesela
Přírodní esenciální oleje příznivě ovlivňují naši psychiku a emoce, a to nejen pokud je použijete „do lampičky“. Leštění vany nebo čištění koberců se tak může stát něčím, co vás bude bavit, jakkoliv to většině z nás zní neuvěřitelně.
„Já osobně mám zkušenost s praním prádla v neparfémovaném gelu, do kterého přidávám zpravidla pět kapek levandulového oleje, podle nálady střídám i jiné vůně,” říká Kateřina Hodková. „Levandulový olej je univerzální, mám ho jako první pomoc pořád s sebou, dá se totiž jako dezinfekce aplikovat při poranění přímo na kůži, zastavuje krvácení a jeho vůně uklidňuje. Při praní navíc používám na odolné skvrny žlučové mýdlo.”
Které esence pomůžou s domácností?
- Tea tree – má silné antiseptické a dezinfekční účinky, na vás bude působit proti únavě.
- Grep, citron – jsou známé především pro deodorační a osvěžující účinky, citron navíc odmašťuje a má mírně bělící účinky, zbavuje ovzduší nežádoucích pachů.
- Borovice – má antiseptické, deodorační a osvěžující účinky, navíc stimuluje a bystří smysly.
- Levandule – můžete s ní uklidit, přirozeně chrání proti molům a v ložnici zajistí její vůně klidný spánek.
Jestli jste poněkud skeptičtí a pokud něco nepění z kyblíku, nevěříte, že to může uklidit domácnost, dejte přírodním prostředkům šanci ve zdánlivě nemožné až úsměvné věci: zkuste revitalizovat starou houbičku na nádobí. Tenhle recept doporučuje z vlastní zkušenosti i Kateřina Hodková.
Přímo na houbičku nakapejte tři kapky citronové silice. Pro dezinfekční účinek můžete přidat tea tree (jedna kapka zcela stačí). Pak uvařte horkou vodu a nalijte do hrnku či misky. Přidejte lžičku sody, promíchejte a v této lázni nechte mycí houbičku napuštěnou esencemi nejméně půl hodiny macerovat. Poté ji důkladně vyždímejte a propláchněte houbičku pod tekoucí teplou vodou.