Aspartam je zdravotně závadný, bohužel je na něm natolik závislý potravinářský průmysl, že to bez něj rychle nepůjde. Hraje se o obrovské ekonomické ztráty a standardy potravinářské výroby. Proto zásahly politické vlivy a finance. V době krize jsou průmysl a HDP desetkrát tak hájené jako kdy jindy.
Nejlepším důkazem zdravotní nebezepčnosti a závadnosti aspartamu je pro mne právě ta skutečnost, jak vůči němu postupují orgány EU. Dosud jsem nezaznamenal žádný postup tohoto "extra-long-term" vyčkávacího typu, který by skončil rozsudkem "nevinen". Žádná zdravotně bezpečná potravinová složka nemá takovou moderní historii své institucionální nejistoty na půdě orgánů EU. (Možná tak ještě kofein.) - To by k nám spotřebitelům mělo nepřímo promlouvat jasnou řečí.
Bezpečný aspartam by už byl dávno za bezpečný prohlášen, obzvláště, když si uvědomíme, jak obrovský je na něm komerční zájem.
Aspartam objevili při výzkumu léků na vředy.
Mimochodem, od bojové látky se očekává rychle pozorovatelný výsledek. Pokud se o něčem roky diskutuje, jestli to vůbec škodí, pak to jako bojová látka stojí za houby. Efekt, který by byl vojensky využitelný, je absolutně neututlatelný.
Pokud by byl aspartam nebezpečný, tak se hraje ne o desítky miliardy ztrát, ale o stovky miliard léčebných nákladů.
Problém je, že prohlásit, že něco je bezpečné, ze zásady nejde, jde maximálně prohlásit, že nebylo zjištěno, že je to nebezpečné, a to lze samozřejmě celkem snadno napadnout. A to ještě musíte omezit zkoumané dávky, protože i voda je při dávkách nad cca litr na každých deset kilogramů váhy denně velice nebezpečná.