tak nevim. ono je asi problem hlavne v tom, ze se aspartam pridava dnes uz do opravdu hodne potravin. a nikde neni studie, kolik toho vlastne clovek sni/vypije za den pri bezne konzumaci. ono asi nikdo nevypije 8 litru koly. ale lidi v domneni ze je ok, daji 3x denne kafe a tabletku aspartamu, pak nejaky light napoj, light jogurt atd atd. a najednou je z toho prekrocena denni davka. mimochodem, vite proc nechtela prijmout EU jako bezpecne sladidlo stevii-steviolu, prestoze je taky asi 200x sladsi nez rafinovany cukr a navic skutecne prokazatelne zdravejsi? nuze je to kvuli lobby vyrobcu aspartamu (tech lobbystu je v bruselu na ruzne odvetvi prumysli pres 22 tisic). takze neverim tomu ze neni zdravy nezavadny. jako ostatne u vetsiny chemie.
a tlak. no jestli jste mela nizky tak verim ze vam ho cola zvysila. i kdyz to neni kofeinem, ale kyselinami ktere v kole jsou.maji za nasledek ze je stimulovana nervova soustava. takze ma clovek neustale "nervy! a tim vyssi tlak. coz samozrejme souvisi i se zvysenou aktivitou a podobne. o tom jake je to svinstvo a jak si tim nabouravate nervov system nemusim asi psat.
Všichni to přece "vědí", takže o tom není třeba ani psát a nejspíš proto už to nikdo ani pořádně neví a tak se tu vzájemně alespoň strašíme. Máma sladila sacharinem celý život a taky jí pořád někdo strašil. Umřela v jednadevadesáti. Na to tihle odborníci umí říct jen "je to individuální", to jest někdo to přežije, nemáme pro to vysvětlení, ale těm ostatním je třeba kazit život bubákama. Že to dělá člověku hůř, než chemie, je ani nenapadne. Jestli máš něco konkrétního, o čem bys uměl napsat, tak to napiš. Kofein v Zeru je podle tebe tedy na tlak méně, než kyselina, to bude určitě hodně zajímavé povídání.
cola taky původně lék na žaludek je, jenže léky se nemají brát pořád a dlouhodobě, protože to že potlačí nějakou jednu věc neznamená, že něškodí jinak a jinde.. to platí obecně pro většinu léků a cola není vyjimkou.. a narozdíl od coly, většinu léků předepisuje a dávkuje lékař.. ano cola se používá na zklidnění žaludku, ale spíše na řešení následku než léčby příčiny a vo to gou, a už jen minimálně to množství cukru je pro tělo silně zátěžové a když je nahrazen jedem aspartamem tak je to ještě horší
Vědci jsou dnes poměrně úzce zaměření a tak každý výzkum se zabývá jen tím, jaká je bezpečná či škodlivá dávka sama o sobě. Nikdo se nezabývá tím, co udělá menší než "škodlivá" dávka aspartamu v kombinaci se stresem, hlukem, zářením z mobilů či dalšími "éčky". Myslím, že cokoliv z toho samo o sobě nemusí škodit, ale v součtu to může dělat paseku.
klasický cukr je určitě lepší než aspartam, ale jinak je to taky pěkný humus, lepší je když už tak "hnedý" cukr a nejlepší je med, skoro vždy lze jím cukr nahradit i při vaření apod. (někdy je ale vodný jiný druh a je třeba mít med z kvalitních zdrojů = ne z marketů) nebo alternativní cukry jako např. palmový, stévie.. osobně ale nahrazuji cukr medem a sladké ovocem, čokoládu jím ale opět jen čisté kakao nebo boby a s medem, nikoliv s cukrem
od kolika let se obvykle děti dostanou ke žvýkačkách a v kolika letech si poprvé koupí kolu? Já si tak letmo vzpomínám, že jsem žvýkal už na prvním stupni ZŠ, na kterém stupni se začíná brát biologie a v které třídě lze mít probrané alespoň základy pro pochopení toho, že by něco jako aspartam mohlo mému tělu škodit?
Podotýkám, že první potíže z jedu aspartamu jsem začal pociťovat odhaduji někdy kolem 16 roku svého života.
Takže ne, opravdu není možné se spoléhat na hlavu každého, protože i když tomu nebudete věřit, geniální a vševědoucí jste se narodil pouze vy a nikdo jiný takový fenomenální úspěch nezopakuje. My ostatní jsme napřed museli stihnout něco přečíst, museli chodit do školy, museli získat nějaké zkušenosti, které nás teprve přivedli na cestu hledání a pátrání. A to už mnozí z nás dávno byli přiotrávení.
od kolika let se obvykle děti dostanou ke žvýkačkám a v kolika letech si poprvé koupí kolu? Já si tak letmo vzpomínám, že jsem žvýkal už na prvním stupni ZŠ (pedro a bajo ještě dříve, ale tam myslím aspartam ještě nebyl), na kterém stupni ZŠ/SŠ se začíná brát biologie (tuším, že jsme ji měli teprve v primě) a v které třídě lze mít probrané alespoň základy pro pochopení toho, že by něco jako aspartam mohlo tělu ublížit (pokud budete mít štěstí na učitele, většina bude chtít vyjmenovat nějaký seznam živočichů v nějaké skupině apod. opakovačky bez užitku, které stejně dítě obratem zapomene a podstatě fungování přírody, člověka se stejně nevěnuje)?
Podotýkám, že první potíže z jedu aspartamu jsem začal pociťovat odhaduji někdy kolem 16 roku svého života.
Takže ne, opravdu není možné se spoléhat na hlavu každého, protože i když tomu nebudete věřit, geniální a vševědoucí jste se narodil pouze vy a nikdo jiný takový fenomenální úspěch který se povedl vaším rodičům nezopakuje. My ostatní jsme napřed museli stihnout něco přečíst, museli chodit do školy, museli získat nějaké zkušenosti, které nás teprve přivedli na cestu hledání a pátrání. A to už mnozí z nás dávno byli přiotrávení.
To ale vy, jako zarytý příznivec neoliberálního teroristického náboženství nikdy nepochopíte, resp. budete se stále dokola tvářit že to nechápete, přestože je vám to tu znovu a znovu připomínáno, patrně proto, že vás za to někdo platí nebo máte sadistickou uchýlku, jinak si to vysvětlit nelze.
Nikdy jsem nepil colové nápoje, ale začal jsem před pár lety s Coca-colou Zero. Momentálně jsem se dopracoval k tomu, že musím mít minimálně 2 litry denně. Pokud nemám a piju např. kávu, zelený čaj a čistou vodu, tak sice dodržuji pitný režim, ale mám na ní až fyziologicky nepřekonatelné nutkání, chuť a sucho v puse. Po jedné sklence příznaky zmizí, ale pak stejně většinou vypiju láhev na posezení :( Zkoušel jsem i přestat, ale vydržěl jsem jen pár týdnů a pak to bylo ještě mnohem horší (nejdřív jsem si jí kupoval jen v práci po obědě, pak i doma a teď už začínám rovnou hned ráno)...
Tak to jste divný Vy nebo já... Zero Colu už taky pěkných pár let prakticky denně piju, ovšem když jedu na návštěvu za rodinou, kde se pije zelený čaj a džusy, nemám s tím nejmenší problém a po nějaké Zero Cole ani nevzdechnu... A třeba teď mám otevřenou Cherry Colu, čas od času na ni dostanu chuť... A na můj pocit (ne)žízně má úplně stejný vliv... Tak nevím, buď kecáte, nebo... nevím.
Tak on nespis nikdo nekeca, vase naivni predstava o tom, ze vam kazdodenni piti Coca Coly neublizuje je spise hodne smutna. To ze vy osobne nevidite, co vsechno vam je schopna takova Zero Cola po X mesicnim intenzivnim piti udelat v tele je vec prvni, veci druhou je potom fakt, ze ten humus, co si kazdy den lijete do tela dobrovolne vam opravdu neni nicim prospesny a jestli mate pocit, ze to zachranite dzusem z koncentratu, kdyz dorazite na navstevu, tak uz asi nema cenu se dale na tohle tema bavit.
v dětsví jsem často konzumoval žvýkačky s aspartamem.. rozhodně nikdy 415 naráz, ale dvě nebo tři občas naráz ano a také občas balíček za den, většinou o něco méně.. časem se mi z nich začalo dělat zle, hlava, žaludek (to jsem ještě nevěděl z čeho to je), časem jsem je však musel přestat konzumovat zcela
problémy odezněly i když si troufnu tvrdit, že nějaké poškození zůstalo trvaleji dodnes..
a jak vím, že to je aspartam? no kdysi, když už jsem žvýkačky omezil jsem si koupil nějakou ochucenou vodu a zase ty samé pocity se vrátily... na obale jsem se dočetl: sladidlo - aspartam
Je to jed. Tečka.
Dobrý den paní Čepelíková. Ještě jsem neměl čas si výzkum podrobně projít, ale předpokládám, že Vy jste odvedla svou práci dobře a přinesla čtenáři informace na základě prostudování informací z obou táborů a kritického zhodnocení šetření orgánů evropské unie ohledně aspartamu. Proto bych Vás rád poprosil, zda můžete uvést podrobnosti ohledně toho jak výzkum probíhal a zda mě můžete na informace o něm ponavigovat - ať to nemusím hledat.
Každopádně z uvedených limitů je zřejmé, že aspartam byl i evropskou unií uznán jako jed a bohužel je dnes v módě přidávání jedů do potravin tolerovat zákonem, takže výsledek je takový, že např. 1/4 dávku jedu může spotřebitel zkonzumovat, zatímco 4/4 už by byl problém. Osobně mi to tedy přijde jako velmi málá rezerva, že se opravdu děsím jaké dopady užívání aspartamu na obyvatelstvo může dlouhodobě mít.
Na novém výzkumu by mě zajímaly zejména tyto klíčové věci:
1. Byl zkoumán dopad "čistého aspartamu" nebo dopady aspartamu z běžné obchodní sítě tj. po nějakém tom zacházení, vystavení letním teplotám při převozu nebo skladování, v kombinaci s jinými éčky a látkami (např. citrusovými štávami aj.), které min. z části mohou mít vliv na rozklad aspartamu?
(protože jak se dočteme v odborných zdrojích Aspartam se časem v průběhu skladování nebo vlivem vyšších teplot (mimochodem nižších než teplota tělesná již cca od 30ti stupňů) rychleji rozkládá na silné jedy s mnohými negativními dopady zejména na žaludek, nervovou soustavu a tedy i funkci mozku, kvalitu pokožky, fungování zraku, chuť k jídlo, psychický stav, vznik rakoviny a jinými závažnými obtížemi)
Dokonce jsem někde kdysi četl, že měla v USA být snad i zakázána jeho konzumace u amerických vojenských pilotů, protože může vést za ztížených podmínek až ke ztrátě vědomí.
2. Co se podle výzkumu nestane při konzumaci 1/4 množství tohoto jedu, ale stane se při konzumaci 4/4 (denního limitu) tohoto jedu? Co přesně je ta hranice co se v těle odehraje, která již je brána jako poškození zdraví a jak se tyto dvě fáze tedy od sebe liší.
3. Pokud není uváděno množství aspartamu v nápoji, kdo kontroluje jeho skutečné množství nebo se při plnění limitu spoléhá na prosté tvrzení výrobců?
4. Byl výzkum prováděn na lidech nebo zvířatech?
5. Jak je zajištěna znalost dlouhodobých dopadů konzumace Aspartamu v potravinách na člověka (domnívám se, že na takový výzkum nebyl od doby, kdy byla věc znovu řešena, vůbec dostatečný čas).
Děkuji za odpovědi, případně se až najdu čas na položené otázky po vyhledání informací o výzkumu pokusím zodpovedět sám.
Zdá se, že všichni, kteří zkoumali (ne)jedovatost aspartamu, se zapomněli podívat na jeho vznik a motivy, které za tím vším stojí. Už slovo "umělé" ve spojení "umělé sladidlo" ve mně evokuje podezření. Přijde mi, jako by se společnosti typu Monsanto (doporučuju mrknout se na pár dokumentů o této korporaci, v našich médiích se sice dozvíte o narozených štěnatech, ale na zásadní věci prostor není, a tahle není úplně bezvýznamná) snažily všechno, co už dávno existuje v přírodě v neškodné a zdraví prospěšné formě, chemicky okopírovat, patentovat a potom na tom co nejvíc vydělat. Takže když se řeší škodlivost aspartamu a dalších umělých látek, připomíná mi to výrobky farmaceutických firem, které potlačují příznaky, ale neřeší příčinu..