Názory k článku Autoři studie doporučují zákaz reklamy na alkohol. Stojí nás to miliardy, říkají

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 12. 2018 13:12

    KarelE

    Ach jo, to je zase studie. V zásadě pravdivá, ale absolutně nereflektující současnou legislativní situaci a v důsledku stav zhoršující.

    "Z těchto údajů lze odvodit celkové náklady ve výši 3,42 miliardy korun, které jsou přímo spojené s konzumací alkoholu,"

    A teď to porovnejte s tím, že stát jen na spotřební dani z alkoholu vybírá 5 miliard korun ročně, plus DPH. Takže stav je hodně děsivý - pro stát je výhodné, aby se alkohol konzumoval. Sice zadotuje kdejakou studii, ale jakmile dojde na lámání chleba, tak vyhraje "ekonomické myšlení". Když se navíc podíváte na úmrtí v důsledku nadměrné konzumace alkoholu (zejména na věk), pak je bilance ještě děsivější - stát mnohem více ušetří na důchodech, než o kolik přijde smrtí plátce sociálního a zdravotního pojištění.

    A to je to u alkoholu ještě fajn. To u tabáku, kde stát každý rok na spotřební dani vybere přes 50 miliard korun, se nějaké změny hned tak nedočkáme. Uvědomte si, jak moc se všichni handrkují o miliardu na platy pro učitele. A pak se zkuste zamyslet nad tím, kolik politiků bude ochotných ohrozit příjmy státu o řádově větší sumu?

    Spotřební daně tvoří čtvrtinu příjmů státního rozpočtu. Já si myslím, že my spíš budeme rádi, když stát nezačne reklamy na alkohol podporovat. A že nepovolí zase reklamy na cigarety. Peníze teď budou hodně potřeba, protože ve státním rozpočtu rostou obrovské díry.

    Nechápejte mě špatně, mně současná situace hodně trápí. A moc bych rád, aby se to zlepšilo. Jen nevěřím tomu, že podobné studie, kde se něco spočítá, jsou ta správná cesta - protože tahle studie přímo svádí k tomu spočítat i příjmovou složku a porovnat výsledky. A ty mluví zcela jasně - podporovat spotřebu alkoholu. Tohle mi na podobných studiích vadí, že vlastně potvrzují, že teď je to ekonomicky správně.

  • 28. 12. 2018 0:09

    kvr

    Tak těch 3.42 miliardy byla jenom jedna z položek, která se týká konzumace alkoholu versus játra. A sama o sobě je dost blízko tomu, co se na daních vybere. Celkové zdravotní náklady jsou odhadované na 12 miliard a k tomu dalších 26 miliard na snížení pracovní efektivity (ať už je to cokoliv). Nebudu komentovat pravdivost a přesnost zdrojů, bo nejsou předmětem článku, ale dá-li se jim zhruba věřit, tak dohromady převyšují vybranou daň na alkoholu asi 8-krát.

    Ohledně ušetření na důchodech - to by byla pravda, kdyby se každý konzument uchlastal k smrti v 65-ti letech. Ale skutečnost je spíš opačná - alkohol (či kouření) zdraví značně devastuje, ale moderní pokročilé zdravotnictví i silného notora dokáže udržet ještě dlouho v důchodém věku. To samozřejmě za enormního péče a drahého úsilí, která vysává pokladničku ještě víc, spíš čekám, že těch 79 tisíc uvedených v článku se bude ještě zhoršovat.

    Jiná stránka je pak narušení pohodlí života, ať už konzumenty alkoholu či kuřáky, v lepším případě jen obtěžování ostatních, v horším pak různá kriminalita. To má taky svou cenu, kterou společnost může či nemusí být ochotna zaplatit...

  • 2. 1. 2019 12:52

    KarelE

    Máte pravdu, ale opět - snažíte se to spočítat. Pokud se to vám nebo někomu dalšímu povede, tak se ihned objeví kalkulace příjmů. Spotřební daň, DPH, daně co odvádí výrobci alkoholu, pracovní místa v pivovarech, na vinohradech, v hospodách a vinárnách. A pak přidejte fakt, že váš přístup automaticky předpokládá, že náklady na léčbu alkoholiků jsou dány tím, že jsou alkoholiky. Jenže ony jsou až na výjimky dány jejich povahou a když dotyčným vezmete alkohol, tak se velmi rychle přeorientují na něco jiného, podobně devastujícího. Přestanou pít, začnou kouřit. Přestanou kouřit, začnou pít litry kafe. Přestanou pít kafe, začnou se přejídat.

    Já tohle prostě nechci - nechci aby to někdo počítal. Já chci, aby alkohol byl postaven na druhou kolej stejně jako cigarety - zákaz reklamy v televizi a povinné varování o škodlivosti na každé lahvi. Počítání je krok k racionalizaci a tam se obávám, že pro stát je vysoká spotřeba alkoholu výhodná.

  • 3. 1. 2019 15:01

    Straces

    Lepit na každou lahev varování o tomto a tamhletom je blbost. Tak proč potom nelepit na každvý pytlík cukru nebo sladkostí varování že cukr škodí zdraví. Na kávu... atd. Už tak je v téhle zemi přeznačkováno zákazama, příkazama a vytrácí se selský rozum. Nikde nic nelepit, ale vzít to za jiný konec. Vrstva bezďáků a nemakčenek, kteří se nejvíce opíjejí, stojí nejvíc a my na ně platíme zdravotní jak mourovatí (místo aby se za tyto peníze nakoupily např. přístroje do nemocnic které chybí jako sůl a musí se na ně pořádat sbírky) by měla dostávat nějaké peněžní poukazy (ne peníze!) za které půjde koupit pouze jídlo, oblečení atd.. Realizaci bych nechal na těch "chytrých" nahoře.

  • 4. 1. 2019 10:17

    Ostap Bender

    Ad poukazy na jídlo: Jsou známy případy, že obchodník přijme poukaz a nevydá za něj jídlo, ale hotovost v poloviční ceně "nákupu". V EET, pokud ho vůbec vede, to pak nějak ošulí.

  • 31. 12. 2018 9:49

    vankr

    Tohle porovnávání nemá smysl.Každý kuřák a konzument alkoholu by si měl uvědomit děsivé účinky na jeho zdraví.Bědovat a radit na smrtelné posteli je pozdě.

  • 4. 1. 2019 13:12

    TSD

    Jenže zkuste to vysvětlit starci, který v 95 letech čeká na smrtelné posteli, když se calým životem prochlastal a prokouřil do tak vysokého věku v relativně dobré kondici. Znám i takové.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).