Jeden z mnoha důvodů, proč se lidé obávají GM plodin
je například výskyt toxinů. Upozorňuji, že tento názor není jen internetový strašák laiků(cituji názor velmi známé odbornice) a rozhodně není ve světě pouze hrstka skeptiků.
Autor uvádí nepravdivé údaje když prohlašuje, že-cituji:"S uplatňováním biotechnologií (GMO) nemá navíc svět, až na EU, žádný problém".
Zde bych doporučoval autorovi velkou omluvu za neinformovanost, příp. manipulaci. Mohu případně doložit stovkami studií a protestů v mnoha zemích světa, nejen z EU.
Farmáři v Kanadě, USA, Asii, Australii se silně bouří, stejně jako informovaní a zkušení pěstitelé v evropských zemích. Problém je celosvětový, nelze jej omezit státními nebo ideologickými hranicemi.
Navíc je to problém hluboce etický, ve smyslu hazardování s nejcenějším bohatstvím naší planety za účelem rychlého zisku.
cit."Toxin Bt je obsažen v GMO kukuřici. Ta je vybavena genem z půdní bakterie Bacillus thurigiensis, který uvedený toxin produkuje, a to proto, aby byla kukuřice chráněná před hmyzem. Bt toxin tedy působí jako insekticid, porosty kukuřice nemusí být ošetřovány jinými nebezpečnými insekticidy a původně jak Monsanto, tak EPA (Environmental Protection Agency - agentura pro ochranu životního prostředí) deklarovaly, že Bt toxin nemá žádný dopad na spotřebitele, tedy na člověka."
a dále
GMO rostliny obsahující Bt toxin, jako je kukuřice, rýže, lilek nebo bavlna, se rozšiřují na obrovských plochách v Indii, Číně, Kanadě a USA. V EU, kde je stále pěstování GMO plodin omezeno na několik povolených výjimek, většinou spojených s výzkumem, si nesmírný dopad této změny technologií nedokážeme představit."
Zdroj a více zde:
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/toxiny-z-gmo-geneticky-modifikovanych-organismu-v-telech-zivocichu-i-cloveka/
prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. - Doba jedová 2, nakladatelství Triton