Názor k článku Barevný článek o černém kašli od Autor - Milá Andreo, pořád Vám něco trošku uniká. Ten článek...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 11. 2013 11:17

    Autor (neregistrovaný)

    Milá Andreo,

    pořád Vám něco trošku uniká. Ten článek vůbec nebyl (ještě) o odmítání očkování proti černému kašli. Příliš rychle si nasazujete černé brýle. Ten článek byl "pouze" o nesprávně a neúplně provedené mediální interpretaci současných skutečností kolem zvýšeného výskytu černého kašle. Média vyvolávají v četenářích vysloveně nesprávné předpoklady - na což jsem chtěl poukázat. Osobně mám velký problém a jsem zatím ambivalentní k očování právě proti černému kašli a proti spalničkám. Ale ještě hodně jsem toho nepřečetl a na ty dva články si proto dám ještě čas. Netroufal bych si je nyní napsat. Vy mi trošku podsouváte názory a závěry, které nemám a které jsem zatím neprovedl. (To jen k předjímání věcí.)

    Skutečnost, že u očkovaných má černý kašel možná pouze "mírnější průběh" je sama o sobě skutečnost velmi významná, se kterou se až dosud vůbec nepočítalo. (Někdo to nevěděl nebo nám někdo lhal - což jsou vážné známky toho, že ten Někdo nemusí vědět mnoho dalších věcí, nebo může lhát v mnoha jiných věcech. To nás musí zarážet apriori již v tomto rozměru dané skutečnosti.)

    Ani s tou korektní interpretací dat nemáte tak úplně pravdu (Viz Vaše "fallacy".) Vaše úvaha především zcela pomíjí právě tu velkou skupnu očkovaných, kteří prodělají černý kašel mírně a proto se na ně nepřijde - nebudou zjištěni. Čísla Vašim úhlem pohledu by byla tedy strašně zkreslená. Já jsem uvedl jen absolutní počty výskytu černého kašle u očkovaných a neočkovaných, což samozřejmě vyžaduje další interpretaci v souvislostech, ale především tento způsob ještě sám o sobě nic neskrývá (proto jsem jej zvolil). Možná lepší volbou by bylo sledovat samostatně, jak nám narůstá incidence černého kašle u neočkovaných a u očkovaných a porovnávat tyto grafy navzájem. Interpretace těchto dat však již také bude složitá (laikům obtížně verifikovatelná a dostupná).
    Takže to Vaše "nejpodstatnější" mi opravdu nejpodstatnější nepřijde. Nepřesvědčila jste mne o své variantě práce s daty jako o variantě správné a relevantně vypovídající o objektivní skutečnosti.

    Pravděpodobnost onemocnění černým kašlem u očkovaných je opět problém, který nelze takto zjednodušit. Vůbec nezpochybňuji, že u očkovaných dětí je situace lepší než u neočkovaných. (To bych byl opravdu blázen.) Uvádíte 25tinásobně lepší. (??) A to myslíte 1 rok po očkování nebo 10 let po očkování? To je přece údaj dynamický s předpokládatelným poklesem. Nelze takto vypíchnout jednu izolovanou hodnotu. MUseli bychom hovořit (a to by bylo fér), že cílem očkování celé populace proti černému kašli, je ochránit děti ve věku 0-5 let aby tuto nemoc nedostaly, protože v tomto věku hrozí vážné průběhy a úmrtí. A poté - to už očkovanec sám zdaleka tolik nepotřebuje a očkujeme jen kvůli kolektivní imunitě. - Takovou nějakou fér řeč bych rád slyšel. Tedy: Od kolika let věku už neočkujeme očkovance - rozumně - kvůli benefitu jeho samého, ale kvůli benefitu malých neočkovaných dětí z kolektivní imunity? (Zajisté velmi dobře víte, proč tuto kvantifikovanou informaci veřejnosti nikdo především vydat nechce.)

    A ještě velmi významný fakt. Vaše úvahy nepočítají s tím, že se nám obměňuje populace starších ročníků a seniorů. Tito lidé (dnes 40%) nebyli nikdy očkování ale z velké části černý kašel prodělali. (Mají přirozenou imunitu a nepředsatvují pro novorozené děti riziko.) Tuto populaci začíná ale nahrazovat populace "očkovaných" starších lidí, kteří už žádnou imunitu nemají nebo jen nižší a o to snadněji budou černý kašel přenášet. Již tento populační posun zvyšuje riziko pro novorozence sám o sobě. (Jsou-li informace o 3-12 letech účinku vakcín pravdivé.) Přeočkování není deus ex-machina. Máte vědecké informace o tom, jak bude fungovat přeočkování proti černému kašli u 40-55 letých osob, které již očkovány jednou byly? U jakého % očkování selže, a jak dlouho vydrží? Budeme snad muset tuto populaci přeočkovávat co tři roky jako u klíšťové encefalitidy? Spočítejte si náklady!

    Proto se vrátím na počátek problému: Neházejte mne (zatím) mezi odmítače očkováníproti černému kašli. Pokud jsem prezentoval nějaký zatím jistější názor, tak svou velkou pochybnost o tom, že současná situace se zvyšující se incidencí černého kašle je řešitelná přeočkováváním starších ročníků. To si myslím, že je naprostý eufemismus a měli bychom mnohem pečlivěji anylyzovat skutečnou příčinu, co se to vlastně stalo a hlavně proč?

    A to jsou věci, které Vám chybí ve článku i v následné reakci. Zkuste je doplnit. Já odpověď neznám.

    Proto pokládám ještě jednou otázku:

    Proč je mezi očkovanými výrazně nejvyšší výskyt černého kašle ve věkové skupině 10-19 let a nastal právě nyní, když očkujeme už od roklu 1958? (A ten pík v grafu se nám každý rok hezky o rok posouvá.)

    Takže nevím jestli jsem Vás svou reakcí právě potěšil...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).