Vlákno názorů k článku Barevný článek o černém kašli od Elisabeth - Pane doktore, co se týče Vašich hypotéz v úvodu,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 11. 2013 21:42

    Elisabeth (neregistrovaný)

    Pane doktore,

    co se týče Vašich hypotéz v úvodu, tak ohledně přinášení bakterií "z východu", to můžeme tak nějak vyloučit. Nemůžu teď najít odkaz, ale ve Velké Británii se tím docela zabývali a dospěli k závěru, že na přistěhovalce to zas tak shazovat nemůžeme (tolik i k téměř hysterickým reakcím některých diskutérů po články jako na Novinkách).
    Co se týče mutace bakterií bordetelly, tak tam skutečně k něčemu takovému dochází. Těžko říct, zda je to mutace v pravém slova smyslu a nebo ono pověstné "když určitou část kmenů potlčíme, začnou se více objevovat do té doby méně běžné". A možnost, že si bakterie černého kašle navzdory očkování žijí svým životem (SIC!), připouští už i epidemioložka SZÚ, paní Fabiánová - viz http://zpravy.idnes.cz/v-cesku-pribyva-nemocnych-cernym-kaslem-f0t-/domaci.aspx?c=A131105_092952_domaci_hv (prý kvůli cestování...).
    Jinak někteří ostřílení imunologové z tábora skalních příznivců očkování také tvrdí (citovaný článek to vlastně také potvrzuje), že největší chyba byla, že jsme chtěli bezpečnější vakcínu, tj. že se upustilo od celobuněčné vakcíny a přešlo k acelulární.

  • 12. 11. 2013 21:59

    Autor (neregistrovaný)

    Vážená paní kolegyně,
    děkuji Vám velmi za oba hezké vstupy.

    Musím říct, že téma "černý kašel" mne až nestandardně zaujalo. Mám k tomu už tolik otázek, že vůbec nevím, kdo by mi je odpověděl. Zatím mezi nejzajímavějšími se mi jeví otázka, zda monovakcína proti černému kašli (nebo alespoň 2 či max. 3 vakcína) je více či déle protektivně účinná než hexa- nebo pentavakcína pokud by ale obsahovaly stejnou antigenní složku v této valenci? Bohužel ta data se právě na tomto vstupu nedají sjednotit. ... Mám před sebou nicméně mnoho večerů hezkého klinického čtení - a velmi těžký článek tak za 3-4 týdny. (Jen nevím kde ty volné večery nyní vzít.)

  • 13. 11. 2013 7:38

    Pavel (neregistrovaný)

    Není obecně účinnost vícevalenčních vakcín nižší? Já osobně být imunitním systémem a dostat najednou dávku šesti vakcín, tak asi každou z nich odbudu, zatímco na jedné si můžu dát záležet.

  • 13. 11. 2013 9:04

    Elisabeth (neregistrovaný)

    Pro mě je ještě otázka, jak je to s odezvou imunitního systému na polyvalentní vakcínu ve smyslu specifity takové odpovědi. Rozumějte, tělo vytvoří protilátky např. proti černému kašli za nějaké situace, tedy v přítomnosti dalších antigenů. Pak mě napadá - čistě hypoteticky, aby došlo k dostatečně ochranné funkci naučeného imunitní systému při střetu s reálnou bakterií černého kašle, nepotřebuje tedy potom naše tělo zároveň potkat i ostatní antigeny? Tj. ať to moc nezamotám, jestli by nakonec nebylo žádoucí, aby bordetella "přišla za ruku" s tetanem, záškrtem a dalšími potvůrkami, proti nimž byl ten či onen jedinec očkován v jedné vakcíně. Imunitní systém by si pak mohl říci: "tenhle gang přeci znám a je nežádoucí" a bylo by vystaráno ;-) Hodně to zjednodušuji, ale snad je to srozumitelné. Třeba jsou ale takové úvahy už úplně mimo mísu... ;-)

  • 13. 11. 2013 11:13

    Autor (neregistrovaný)

    Spíše nejsou...

    Problém ale velmi pravděpodobně neleží ve vyšší specificitě samotných protilátek (multibakteriální superspecificita), ale spíše ve vyšší specificitě imunitní reakce jako takové. Velmi zajímavým způsobem zde mohou hrát roli protilátky proti protilátkám, jejichž tvroba a její příčiny jsou dosud zahaleny mnohým tajemstvím. Jak je to poté s "nakopnutím" buněčné složky získané imunitní reakce po monovakcínách a polyvakcínách, tak to už jsou asi otázky z Říše za zrcadlem.

    Obávám se, že tohle určitě nedořešíme.... :-)

  • 12. 11. 2013 22:37

    Nevidící & Neslyšící (neregistrovaný)

    Je pravda, že s utečenci se nikdo nebaví. Někdo pověřený přijde do toho jejich lágru (osobně mi to příjde stejně hrozné jako basa a udělal bych asi vše, snad i včetně vraždy, abych zdrhnul) a prostě je naočkuje tím co mu kdo naporoučel?

    Co se stane, když se vzepřou a očkování odmítnou? Řeší s nimi někdo důvody, uznávají třeba prodělanou nemoc, jdou do další karantény (on ten celý lágr funguje také jako jedna obří karanténa), je žádost automaticky zamítnuta,...?

    P.S.
    Já jen abych věděl zda má ještě smysl se pokoušet žít jak svobodně, tak v souladu se zákony platící v dané lokalitě (evropské země) nebo je to definitivně ztráta času i poslední svobody.

  • 13. 11. 2013 0:13

    Mary (neregistrovaný)

    Obávám se, že v poslední větě platí odpověď b). Hranice jsou dokořán, a jak se zdá, každému to tak vyhovuje!! Náhody neexistují, vše je záměr. Největší problém je, že občané ztratili možnost navázat komunikaci s politiky: jsou to dva oddělené světy. Občánek je postaven před fakt, že může jít k volbám 1x za 4 roky (zde,kde žiji, dokonce až za 5 let) a mezitím jen sklapnout a platit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).