Na nebezpečný výrobek upozornilo Ministerstvo zdravotnictví, respektive pražští hygienici, kteří informaci uveřejnili na webu.
Proč úřad bělicí pásky zakázal
Úřad zakázal prodej jednoho typu bělicích pásků na zuby, které nadlimitně překračovaly obsah peroxidu vodíku. „Laboratorní vyšetření prokázalo obsah peroxidů v přepočtu na peroxid vodíku v množství 8,92 ± 0,71 % hm. v přípravku. To je v rozporu s limitem 0,1 % hm. peroxidu vodíku (přítomného nebo uvolněného) ve volně dostupných přípravcích na bělení nebo zesvětlení zubů,“ odůvodňuje zákaz ministerstvo.
Tyto bělicí pásky označilo ministerstvo za nebezpečný výrobek
Peroxid vodíku je látka, díky níž jsou zuby bělejší. Jenže ve vyšších koncentracích je toxická, proto je ve volně prodejných výrobcích omezena. „Používání kosmetických přípravků na bělení nebo zesvětlení zubů s obsahem peroxidu vodíku (přítomného nebo uvolněného) nad 0,1 % hm. není bezpečné bez dohledu zubního lékaře,“ dodává varování.
Peroxid vodíku je ve vyšších koncentracích jedovatý. Navíc jeho jedovatost se za určitých okolností zvyšuje. „Toxické účinky mohou být zvýrazněny u kuřáků, konzumací alkoholu, opakovanou aplikací (přípravku s peroxidem, pozn. red.) nebo aplikací na (již dříve) poraněnou tkáň. V krajním případě mohou tyto podmínky vést ke vzniku rakoviny dutiny ústní,“ uvádí pražští hygienici na webu.
Bělíte si zuby?
Jaké bělicí pásky se nesmí prodávat
Zákaz se vztahuje na konkrétní typ bělicích pásků od výrobce Procter & Gamble. V prodeji byl na e-shopu, který se zabývá zejména obchodem se značkovými hodinkami. Bělicí pásky dle hygieniků e-shop již stáhl z prodeje. Pokud si je někdo zakoupil, neměl by je používat.
Bělicí pásky se jmenují Crest 3D. Uvnitř je několik desítek kusů balených po dvou v jednotlivých sáčcích. Sáčky jsou vloženy do barevné papírové skládačky. Na spodní straně skládačky jsou údaje o výrobci, kódy (L)2054V43, FE/2024, 91523792 a EAN kód 889714000038.
Galerie: Co všechno má vliv na barvu zubů