Chybi mi zde informace, v cem je fruktozovy sirup o tolik horsi nez normalni cukr, ze si zaslouzil samostatny clanek. Patrne to bude proto, ze rozdil takrka neexistuje.
Taky se mi nezda tvrzeni, ze by inzulinová rezistence znamenala znizenou aktivitu inzulinu. Inzulin je porad stejny, naopak je kvuli rezistentnim bunkam potreba zvysovat jeho produkci.
Jinymi slovy je potreba limitovat prijem sacharidu a fruktozy zvlaste, ne vytvaret senzace kolem jednotlivych surovin.
Fruktoza je proste novy strasak. Pokud je mi znamo, tak nejsou prukazne vyzkumy, ktere by ukazaly, ze HFCS resp. fruktoza ma horsi zdravotni vliv nez glukoza, sacharoza ci skroby. Koneckoncu ten HFCS se od sacharozy zas tolik nelisi - 55 % fruktozy v HFCS vs. 50 % fruktozy v beznem cukru. Pokud je neco skodlive, tak je to zejmena nadmerny prijem cukru obecne, bez ohledu na formu.
Tak nejlepsi na tom je, ze podle pana odbornika ma repny cukr jiny metabolismu nez fruktoza, pricemz opomiji fakt, ze repny cukr se rozlozi ve strevech na glukozu a fruktozu v pomeru 5:5, pricemz fruktozo-glukozovy sirup ma tento pomer ruzny, nekdy 1:9, v napojich se nejcasteji pouziva pomer 5,5:4,2 (HFCS 55) a v jidle 4,2:5,3 (HFCS 42). Jinymi slovy, kdo se boji fruktozy, mel by pozadovat potraviny slazene vyhradne pomoci glukozo-fruktozove sirupu a ne repneho cukru. Jenomze to by chtelo, aby citovany odbornik nebyl liny si zjistovat zakladni fakta.
Jinak me take fascinuje, ze predni vyzivovy poradce verejne ukazuje takovou fatalni neznalost metabolismu, jako je tvrzeni, ze fruktoza se premenuje rovnou na tuky.
To samozrejme neni pravda, fruktoza se primarne premenuje na glukozu a nasledne podstupuje klasickou premenu na jaterni glykogen stejne jako prijmuta glukoza. Ta se muze navic premenit na svalovy glykogen. Z jaternich zasob se pak glykogen zjednodusene receno pouziva na uvolnovani glukozy do krevniho reciste a pro premenu tuku na energii.
Teprve v pripade prebytku glykogenu v jatrech se premenuje fruktoza na tuk. Ovsem to same plati i pro glukozu!
Je to prece strasne jednoduche - jakykoliv cukr, pokud jej clovek prijima nadbytek, se premenuje na tuk. Jediny rozdil mezi fruktozou a vetsinou ostatnich monosacharidu je to, ze fruktoza se premenuje pouze v jatrech. To je ale vse, zadna pohadka o vyjimecne prime premene na tuk.
Sportovci muzou prijimat vice cukru z prosteho faktu, ze vice vycerpavaji glykogenove zasoby. Stejne tak pro posledni kapitolu clanku muzu zamenit fruktozu za jakykoliv jiny monosacharid a prokazane dusledky nadbytecne konzumace budou stejne.
Tak hned jsem se jukla do mé pracovní spižírny a zjistila jsem, že jediná značka Opavia nepoužívá glukozový ani fruktózový sirup. A to mám v šupleti tatranku (mléčnou), bílé Fidorky a Miňonky. Zato Kofila od Orionu již toto obsahuje. Takže mi udělalo velkou radost, že česká Opavia je opravdu poctivá:-).
fascinuje mě, že lidé, kteří o problematice potravin neví ani fň si vytypují nějakou potravinu a pak se do ní sprostě opřou s vymyšlenými a vědecky nepodloženými výmysly...
Cukr si do kafe nebo do čaje sype téměř každý, glukózový sirup je v chemické podstatě nakonec stejně totéž. Sladší než cukr není (schválně, kolik z vás ho ochutnalo v surové formě), takže jako sladidlo moc využití nemá. Používá se z technologických důvodů. Ale o tom samozvaní "nutriční" terapeuti nic neví.
Dobrý den,
tato levná náhrada řepného cukru se začíná přidávat do velké řady potravin. Určitě není dobré plést si glukózo-fruktózový sirup s volnou glukózou nebo fruktózou, kterou obsahuje například ovoce. Jde o jinou chemickou látku, kterou tělo zpracovává jinak. G-F sirup výrazně přispívá k obezitě. Více se dá dočíst na stránkách
http://www.glukopur.cz/glukozo-fruktozovy-sirup/