Tak nejlepsi na tom je, ze podle pana odbornika ma repny cukr jiny metabolismu nez fruktoza, pricemz opomiji fakt, ze repny cukr se rozlozi ve strevech na glukozu a fruktozu v pomeru 5:5, pricemz fruktozo-glukozovy sirup ma tento pomer ruzny, nekdy 1:9, v napojich se nejcasteji pouziva pomer 5,5:4,2 (HFCS 55) a v jidle 4,2:5,3 (HFCS 42). Jinymi slovy, kdo se boji fruktozy, mel by pozadovat potraviny slazene vyhradne pomoci glukozo-fruktozove sirupu a ne repneho cukru. Jenomze to by chtelo, aby citovany odbornik nebyl liny si zjistovat zakladni fakta.
Jinak me take fascinuje, ze predni vyzivovy poradce verejne ukazuje takovou fatalni neznalost metabolismu, jako je tvrzeni, ze fruktoza se premenuje rovnou na tuky.
To samozrejme neni pravda, fruktoza se primarne premenuje na glukozu a nasledne podstupuje klasickou premenu na jaterni glykogen stejne jako prijmuta glukoza. Ta se muze navic premenit na svalovy glykogen. Z jaternich zasob se pak glykogen zjednodusene receno pouziva na uvolnovani glukozy do krevniho reciste a pro premenu tuku na energii.
Teprve v pripade prebytku glykogenu v jatrech se premenuje fruktoza na tuk. Ovsem to same plati i pro glukozu!
Je to prece strasne jednoduche - jakykoliv cukr, pokud jej clovek prijima nadbytek, se premenuje na tuk. Jediny rozdil mezi fruktozou a vetsinou ostatnich monosacharidu je to, ze fruktoza se premenuje pouze v jatrech. To je ale vse, zadna pohadka o vyjimecne prime premene na tuk.
Sportovci muzou prijimat vice cukru z prosteho faktu, ze vice vycerpavaji glykogenove zasoby. Stejne tak pro posledni kapitolu clanku muzu zamenit fruktozu za jakykoliv jiny monosacharid a prokazane dusledky nadbytecne konzumace budou stejne.