Tradice zdobení vajíček je dávná a zachovala se dodnes. K tradici patří i to, že po Velikonočním pondělí se nám nashromáždí tolik vajec natvrdo, že jen tak na chleba s máslem je prostě nesníme. Kuchaři připravili několik tipů, kde můžeme velikonoční vajíčka výborně využít.
Co se dozvíte v článku
- Kvalitní bio suroviny
- Recept č. 1: Skotská vejce
- Recept č. 2: Plněná vejce s hráškovým pyré
- Recept č. 3: Lahodná vajíčková pomazánka
- Bez plýtvání
- Recept č. 4: Vejce ve sladkokyselém nálevu
- Recept č. 5: Smetanový hrášek s vejcem
- Recept č. 6: Salát z nových brambor s vejci
- Netradiční tradice
- Recept č. 7: Vajíčkový salát s olivami v pita chlebu
Kvalitní bio suroviny
Při výběru vajec odborníci doporučují zaměřit se na taková, která pocházejí z produkce ekologického zemědělství. Budete mít jistotu, že slepice žily v těch nejlepších přirozených podmínkách. Bio vejce lze koupit jak v supermarketech, tak přímo na ekofarmách. Řada z nich dnes své produkty prodává ve faremních obchodech nebo také pomocí tzv. bedýnkových systémů či přes e-shop.
Vejce z ekologického chovu, stejně jako jiné druhy potravin v bio kvalitě, spolehlivě poznáte jedině podle označení logem biolistu nebo biozebry na obalu, u vajec navíc podle kódu začínajícího číslicí 0 přímo na vajíčku. Právě první číslice na vajíčku označuje, jak byla slepice, která vejce snesla, chována.
I ostatní suroviny vybíráme s péčí, kvalitní surovina dělá dobré jídlo. Tipy, kde hledat, a přehled ekofarem najdete na kamprobio.cz a lovimebio.cz a další informace o ekologickém zemědělství, zajímavosti a tipy k bioprodukci na myjsmebio.cz.
Uvedené recepty pracují většinou se surovinami v bio kvalitě. Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Vhodným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Recept č. 1: Skotská vejce
- 5 ks vajec uvařených natvrdo
- 150 g mouky
- 500 g mletého masa
- špetka muškátového květu
- špetka soli a pepře
- 1 ks šalotky
- hrst nasekané petrželky
- 1 ks vejce čerstvé
- 300 g strouhanky
- brambory nebo chleba jako příloha
Vajíčka uvařená natvrdo oloupeme a obalíme v mouce. Dále si připravíme mleté maso, které okořeníme muškátovým květem, solí a pepřem. Na závěr přidáme šalotku a petrželku nasekané najemno. Masovou směs rozdělíme na 5 stejných dílů, ze kterých tvarujeme placičky. Na každou pak položíme vajíčko a touto masovou směsí ho zabalíme. Vytvarujeme koule, které obalíme v trojobalu tak jako klasické řízky. Koule smažíme namočené v oleji na pánvi nebo ve fritovacím hrnci asi 5 minut dozlatova. Podáváme s bramborem nebo za studena s chlebem a hořčicí.
Recept č. 2: Plněná vejce s hráškovým pyré
8 kusů
- 4 ks vajec uvařených natvrdo
- ¼ hrnku hrášku
- 1 ks česneku
- 1 lžíce majonézy
- šťáva z půlky citronu
- špetka soli a pepře na dochucení
Vajíčka oloupejte, očistěte a vyjměte z nich žloutek. Tyčovým mixérem pak zapracujte hrášek (můžete čerstvý i sterilovaný), postupně přidejte žloutky, česnek nakrájený najemno, lžíci majonézy, citronovou šťávu, sůl a pepř na dochucení. Takto připravený krém dejte do zdobičky a naplňte jím přepůlená vejce.
Recept č. 3: Lahodná vajíčková pomazánka
- 8 ks vajec uvařených natvrdo
- 120 g másla pokojové teploty
- 2 lžičky hořčice
- špetka soli a pepře
- jarní cibulka a ředkvičky na ozdobení
Vajíčka uvařená natvrdo oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Přidejte změklé máslo a hořčici. Vše promíchejte a výslednou směs dochuťte solí s pepřem. Před namazáním doporučujeme nechat odležet. Dle chuti můžete navíc přidat také nastrouhaný tvrdý sýr, žervé či trochu majonézy.
Bez plýtvání
Další recepty s vejci natvrdo připravila společnost Penny ve spolupráci s kuchařem Martinem Škodou. Společně se již třetím rokem věnují receptům z potravin, které zbyly a pravděpodobně by jinak skončily vyhozené v odpadkovém koši.
„Naše přebytečná velikonoční vejce ale tento osud díky následujícím třem receptům nepotká. Připravíme si společně vejce v kořeněné zeleninové marinádě, která za čtyři hodiny až čtyři dny natáhnou zajímavou chuť, zkusíme i českou klasiku s hráškem, a to jak v masové, tak vegetariánské variantě, a čeká nás i skvělý salát, který poslouží i jako příloha k masu,“ říká Martin Škoda a připojuje recepty, jak zužitkovat to, co by řada z nás třeba zbytečně vyhodila.
Recept č. 4: Vejce ve sladkokyselém nálevu
s červenou řepou a cibulí
4 porce
- 6–10 vajec, vařených natvrdo
na nálev:
- 400 ml vody
- 200 ml octa
- 4 lžíce krupicového cukru
- 2 lžíce soli
- 1 lžička kuliček černého pepře
- 3 bobkové listy
- 6 kuliček nového koření
- snítka čerstvého kopru
- 2 červené řepy, oloupané, nakrájené na kousky
- 1 červená cibule, oloupaná, nakrájená na tenké plátky
k podávání:
- sůl a pepř
- majonéza nebo smetanový dip
- snítky kopru
- pečivo
Do hrnce dejte vodu, ocet, cukr, sůl, všechno koření, přidejte řepu, cibuli a vše krátce povařte. Nálev nechte trochu vychladnout.
Oloupaná vejce vložte do přiměřeně velké nádoby s uzávěrem a zalijte je nálevem. Nádobu zavřete a vejce v ní nechte marinovat aspoň 4 hodiny v lednici, radši ale několik dnů.
Pak vejce vyndejte, podélně rozpůlená rozdělte na talíře, kam přidejte z marinády i červenou řepu a cibuli. Mírně osolte a opepřete. Podávejte s majonézou či dipem, koprem a pečivem.
Recept č. 5: Smetanový hrášek s vejcem
a s máslovými bramborami
5 porcí
na hrášek:
- 50 g hladké mouky
- 50 g másla
- 300 ml mléka
- 500 ml vývaru
- 250 ml smetany na vaření
- 1 lžíce krupicového cukru
- 1 lžíce octa
- 500 g hrášku, čerstvého nebo mraženého
- sůl a pepř
- ½ lžičky mletého muškátového oříšku
- 1 kg malých nových brambor
- 60 g másla na omaštění brambor
k podávání:
- 5 vajec natvrdo, ohřátých před podáváním a pak oloupaných a rozpůlených
- (5 nožiček párků, nakrájených na kousky)
- 2 lžíce rostlinného oleje
Nasypte do hrnce mouku a zahřívejte, jakmile se rozvoní, přidejte máslo a vymíchejte jíšku. Přilévejte postupně a za stálého míchání mléko a vývar a nechte probublávat aspoň 40 minut, aby se mouka provařila. Pak přilijte smetanu.
Do rendlíku vsypte cukr a nechte ho zkaramelizovat. Cukr nechte v rendlíku rozpustit na karamel, přilijte k němu ocet a nechte vyvařit na třetinu původního objemu.
Mezitím vsypte do omáčky z jíšky hrášek a nechte lehce provařit. Osolte, opepřete, ochuťte rozvarem z cukru a octa a přisypte muškátový oříšek.
Mezitím vydrhněte a uvařte brambory, slijte je, rozpulte, promíchejte v misce s máslem a osolte. Zahuštěný hrášek rozdělte do misek nebo talířů. Přidejte máslové brambory a vejce. Pokud by vám scházelo maso, opečte si na oleji třeba párky. Můžete ozdobit nasekanou pažitkou či petrželkou.
Recept č. 6: Salát z nových brambor s vejci
s okurkami, sýrem a dresinkem
4 porce
na brambory:
- 1 kg menších nových brambor
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 3 lžíce oleje
- 80 g vyzrálého tvrdého sýru, např. Gran Moravia, nastrouhaného
na dresink:
- 5 lžic oleje
- 2–3 lžíce vinného octa
- 1 lžíce tekutého medu
- 1 lžíce hrubozrnné hořčice
- 1 lžička dijonské hořčice
- 10 malých okurek (kornišonů), nakrájených
- 1 lžíce malých kaparů, nakrájených
- 5 vajec natvrdo, oloupaných a nakrájených na kousky
- svazek jarní cibulky, nakrájený na tenká kolečka
- petrželka, nasekaná
- pažitka, nasekaná
Uvařte brambory ve slupce v dobře osolené vodě – nikoliv doměkka, ale těsně před dovařením slijte, nechte trochu vychladnout a přepulte je.
Předehřejte troubu na 230 °C. Na plech vyložený pečicím papírem brambory rozprostřete, osolte je, opepřete, zakápněte olejem a pečte v troubě, až zezlátnou a budou křupavé. Nakonec je posypte sýrem a dopékejte, až se sýr rozpustí. Brambory můžete samozřejmě opéct také na grilu. Nemusíte je ani předem vařit, ale syrové se budou péct nejméně 25 minut.
Zatímco se brambory pečou, dejte se do dresinku. Smíchejte v misce olej, ocet, med a obě hořčice dohladka. Pak přidejte okurky, kapary, vejce, jarní cibulku a bylinky. Vše opatrně promíchejte a dochuťte solí a pepřem. Podávejte k bramborům.
Netradiční tradice
Sedmý recept na to, jak využít větší množství vajec (nejen po Velikonocích), pochází od šéfkuchaře Tomáše Kunovského ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Jeho originální vajíčkový salát je rychlý, jednoduchý, skvěle chutná i vypadá.
„Jestliže chcete využít větší množství vajec uvařených natvrdo, vyzkoušejte jednoduchý recept na vajíčkový salát, který díky přidání chuťově výrazných zelených oliv a naplněním do pita chleba povýšíte na atraktivní pokrm. A pokud vám nevadí tučnější jídla, můžete k jogurtu přidat i trochu majonézy,“ doporučuje šéfkuchař.
Recept č. 7: Vajíčkový salát s olivami v pita chlebu
4 porce
- 8 vajec uvařených natvrdo
- 250 g řeckého bílého jogurtu (může být i klasický)
- 20 ks zelených oliv
- 3 snítky kopru
- 2 zelené jarní cibulky
- 10 ks ředkviček
- sůl
- bílý pepř
- šťáva z ½ citronu
- 4 ks pita chleba
Vajíčka nakrájíme na menší kostky a smícháme je s jogurtem. Přidáme nadrobno nakrájené olivy, kopr, jarní cibulku a ředkvičky. Osolíme, okořeníme bílým pepřem, jemně dochutíme citronovou šťávou a promícháme.
Hotovým vajíčkovým salátem naplníme pita chleby. Pokud nemáme k dispozici pita chléb, můžeme salát servírovat také na chlebu či bagetě.