Nutriční specialista je na rozdíl od výživového poradce vždy zdravotník, proto také zdravotní pojišťovny někdy jeho péči hradí. Pokud jsou splněny dvě důležité podmínky. Rozhodně nemůžete počítat s tím, že by vám snad pojišťovna proplatila služby každého výživového poradce, který své služby nabízí v místním plátku nebo na sociálních sítích.
Jaké jsou tedy dvě nezbytné podmínky? Za prvé, nutriční terapeut nebo nutriční specialista pracuje ve zdravotnickém zařízení, jež má smlouvy se zdravotní pojišťovnou pacienta.
Druhou podmínkou pro čerpání pojišťovnou hrazené péče je doporučení ošetřujícího lékaře, třeba ambulantního specialisty nebo toho v nemocnici. Pokud sezná, že úspěšná léčba se neobejde bez úpravy životního stylu, je to branou k objednání na pracoviště nutričního terapeuta a bezplatné zdravotní péči.
Jak upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, výčet diagnóz, u nichž úprava životního stylu léčí, je přitom pestrý. Včetně prediabetu a diabetu sem patří řada interních a metabolických onemocnění. Úhrada se týká ale i dalších zdravotních problémů, jako jsou poruchy příjmu potravy, dna nebo celiakie,
uvádí pojišťovna na webu.
Jinými slovy, služby nutričního terapeuta jsou zaměřené na zlepšení zdravotního stavu pacienta. Předpokladem úspěšné léčby je jeho spolupráce s lékaři či dalšími nelékařskými zdravotníky.
S rostoucí nabídkou výživového poradenství je pro laiky stále obtížnější rozlišit skutečné odborníky na výživu od těch, kteří mají jen omezenou kvalifikaci, nebo nejsou kvalifikováni vůbec. Označení nutriční terapeut smí používat pouze osoba, která úspěšně absolvovala bakalářské studium v oboru nutriční terapie na lékařské fakultě nebo na vyšší odborné škole,
upozorňuje mluvčí VZP Viktorie Plívová.
Jak se liší…
- Nutriční terapeut – zdravotník. Jde pouze o ty, kdo úspěšně absolvovali bakalářské studium v oboru nutriční terapie na lékařské fakultě nebo na vyšší odborné škole.
- Nutriční specialista – zdravotník. Jde o nutričního terapeuta, který si dokončí vysokoškolské vzdělání, takže smí používat titul magistr (Mgr.).
- Výživový poradce – nepatří mezi zdravotníky. Může jít o kohokoliv, kdo má příslušný živnostenský list a určité znalosti o výživě. Zpravidla to znamená, že absolvoval kurz či kurzy zaměřené na výživu a zdravý životní styl.
Služby nutričního terapeuta a nutričního specialisty mohou být za určitých podmínek hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Služby výživových poradců si klient vždy hradí ze svého.
Bezplatné služby v ordinaci diabetologa
Nutriční terapeuti zdarma radí například pacientům v takzvaných rozšířených ambulancích diabetologů. Jejich služby začala například VZP svým klientům v některých připadech hradit loni. O tehdejší novince jsme psali zde. Jde o ordinace, v nichž pracuje spolu s lékařem také nutriční terapeut, a to nejméně na poloviční úvazek.
Úhrada služeb nutričních terapeutů v rozšířených ambulancích zatím není automatická, u jiných zdravotních pojišťoven bezplatnost záleží na tom, zda se pro úhradu rozhodnou, či nikoliv a také na tom, jaké pro ni nastaví podmínky.
Využili byste služeb nutričního terapeuta?
VZP služby nutričního terapeuta neplatí v rozšířené ambulanci diabetologů všem pacientům, ale jen těm, kteří mají nově diagnostikovanou cukrovku 2. typu, nasazenou injekční léčbu nebo diabetes kombinovaný s chronickým onemocněním ledvin či s vysokým kardiovaskulárním rizikem.
Za těchto podmínek VZP hradí až čtyři konzultace za šest až dvanáct měsíců od zahájení nutriční intervence. Pokud je terapie úspěšná, může pacient pokračovat v konzultacích i následující rok,
podotýká mluvčí pojišťovny.
Mezi kritéria úspěšnosti terapie patří třeba zhubnutí u obézních pacientů alespoň o pět procent, pokles hodnoty glykovaného hemoglobinu, zlepšení hladiny glukózy v krvi po jídle nebo snížení výskytu hypoglykémií.