Názory k článku Bílá plomba vyžaduje absolutní sucho. Jediná kapka sliny vadí

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2013 23:23

    Popleta (neregistrovaný)

    Já tedy s plombami nemám zkušenosti, ale ten postup je nějaký divný. Nanesete blánuchránící před "navlhnutím" zubu. Potom tu blánu provrtáte. To nemluvím o tom, že (pokud vím) zub se při vrtání chladí vodou. Ta blanka se musí dávat až před vlastním nacpáním materiálu plomby a až po důkladném vysušení.

  • 2. 9. 2013 10:21

    MDDr. Adam Šíma, Dentální klinika Jan Stuchlík (neregistrovaný)

    V zásadě dobrá úvaha, ALE:
    1) zpochybňujete "provrtání" blány - jak chcete provléknout korunku zubu celistvou blánou? Zubní korunka není David Coperfield procházející Velkou čínskou zdí.
    2) Nasazení blány před samotným "vrtáním" brání přítoku větší části vody do pacientových úst a usnadňuje odsávání chladicí vody.
    3) Pokud nasazujete blánu až po vyvrtání a vysušení, k čemu vám potom je, když sucho udržíte i bez ní?
    Pokud to jde, nasazuji blánu vždy hned na začátku práce před prvním vrtnutím do zubu. Jen výjimečně nasazuji blánu až před samotným zaplněním.

  • 3. 9. 2013 21:09

    Popleta (neregistrovaný)

    Myslel jsem, že se ta blána při vtlačování materiálu plomby prostě protáhne (bez porušení) směrem dolů do vyvrtaného otvoru a spoji se (například se rozpustí) v materiálu plomby. U některých lepidel se také používá mezivrstva.

    Jinak, díky za objasnění. Škoda že pořádného popisu nebyla schopna i autorka článku.

  • 24. 4. 2014 1:00

    je-li to (neregistrovaný)

    Kufr (kofferdam) si nikam nedam, stejne jako vsichni zubari, ktere jsem mel tu cest doted jako pacient potkat - naprosto neprekvapive uzivali zjevne az moc levnou metodu k vytvoreni/udrzeni sucheho povrchu - proud vzduchu. Ale za to si na klinice pana dr. Stuchlika nemuzou nic nauctovat, takze fujky fuj a radeji to vubec nebudeme zminovat!

    Nevýhodou je vysoká pořizovací cena (není hrazena pojišťovnou). Cena bílé fotokompozitní výplně se pohybuje od 750 do 2900 Kč. Vždy záleží na rozsahu a obtížnosti výkonu.

    K tomu jen dodam, ze behem cca 15ti let jsem nikdy (v CR) za fotokompozit neplatil vice jak 350 CZK.

    Citace: "Kompozitní výplně se hodí jak na malé, tak velmi rozsáhlé kazy. Není tedy pravda, že jsou vhodné pouze na menší zásahy nebo jen některé zuby, jak se někdy tvrdí; lze je použít všude. Pravdou ale je, že výhodnost použití fotokompozitního materiálu závisí na velikosti kazu, což ale souvisí s vlastnostmi materiálů."
    - aneb posledni vetou zrusime platnost tech predchozich (lidove se tomu rika sr4t si do huby - slusne pak protirecit si)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).