Ja to teda moc nechapu. Chapal bych, ze nezpracovany cukr je drazsi nez zpracovany, protoze poptavka srazi cenu dolu. Ale rozhodne nechapu, jaky smysl ma cukr nejdriv rafinovat a pak barvit aby vypadal jako nerafinovany. To se muze vyplatit tak maximalne balirnam, ale rozhodne ne soudnymu vyrobci... co je to za nesmysl?
Je to jednoduché. Lidé jsou za cukr hnědé barvy ochotni zaplatit více, tak jim to výrobce nabídne. Co na tom, že jde o klasický obarvený rafinovaný cukr :).
Lidé se prostě chovají neracionálně. Za méně kvalitní (celozrnou - obsahuje plevy, tedy slupky kolem zrn, tedy to, co se vždy z mouky odstraňovalo) mouku jsou ochotni zaplatit více, než za tu kvalitnější, atd.
Výrobci se tedy chovají zcela racionálně, ti blázni jsou kupující :).
Jestli nekdo povazuje cisty skrob za vice kvalitni potravinu nez skrob smichany s rozmixovanym klickem a vlakninou (ktere pak tolik lidi kupuje jako doplnky)...
Nebo by to mozna chtelo znat trochu historii, jak vypadala pestena psenice drive a jak vypada dnes.
Nebo taky vedet, ze bila mouka se prosadila predevsim diky delsi dobe skladovani a jemnejsi chuti.
Nebo by to mozna chtelo chapat, ze v dobe rafinovanych mikronutriencne chudych potravin je v jidle dobre hledat kvalitu prave v obsahu mikronutrientu.
Rafinovaný cukr se obchoduje na burze. Hnědý ne. Ten se musí nakupovat kontraktem, a musí se s ním zacházet jinak (při rafinaci z cukru zmizí veškeré nečistoty, které by v hnědém zůstaly). A tak je dražší. Proto je pro konečného výrobce výhodnější velkoobchodně nakoupit rafinovaný cukr a karamel a vyrobit "hnědý" cukr.
Hloupý zákazník obarvený cukr pod vlivem masáže "hnědý cukr je zdravější než bílý" nakoupí dráže, takže je na něm mnohem lepší "vejvar" než na bílém a skutečném hnědém cukru. Navíc nemá pachuť skutečného hnědého cukru, takže onen hloupý zákazník "za méně peněz koupil hnědý cukr s lepší chutí".
Stejně tak je to u mouky. Bílá je běžným artiklem, a když jí nesežere brouk, vydrží několik let. Celozrnná se musí prodávat čerstvě namletá, a po třech měsících již žlukne. A tak je dražší.
U "hnědého" chleba je proto tento druh "podvodu" mnohem běžnější. Barví se většinou žitovkou - snadno dostupným základem kávovinových směsí.
O tom, zdali je bílá mouka kvalitnější než celozrnná, lze diskutovat z více pohledů. Ano, vydrží několik let. Ano, jde o téměř čistou bílkovinu se škrobem. To bylo skvělé pro naše prapradědečky. Ovšem je otázka, zdali zrovna toto je ideální potrava pro přežraného celý den sedícího Evropana.
On se kdysi dal řepný cukr koupit i v prodejnách zdravé výživy.
Ale pak nám zde Svaz evropských socialistických republik zavedl ten správný jednotný evropský trh s cukrem (viz http://www.nechtenasbyt.cz/clanek/clanek-336.html), nechal za naše peníze srovnat české cukrovary se zemí, a od té doby jsem výrobky s řepnou melasou v prodeji neviděl.