Biofarma Dráb sází na tradiční receptury, v nabídce má i kádéčko

4. 7. 2022

Sdílet

 Autor: Nina Havlová
I když je v potravinářství v současné době převažujícím trendem vývoj a výroba inovovaných, reformulovaných a různými složkami obohacených potravin, jsou i tací, kteří naopak sází na tradiční receptury, chutě a produkty, vyráběné v naší zemi v minulosti.

Už několik let je jedním z takových příkladů Biofarma Dráb v Dolním Bezděkově na Kladensku, produkující masné konzervy a uzenářské výrobky nejen v retro složení, ale i s retro obaly.

Nejznámějším výrobkem uvedené farmy je nejspíš vepřová konzerva „Česká svině“, v aktuální nabídce je ale množství dalších masových konzerv i měkkých a tvrdých salámů. Jedním z posledních produktů Biofarmy Dráb je někdejší (i současná) tuzemská salámová klasika Turistický salám, poměrně novým produktem je ale také Maceška z Dolňáku, což je fermentovaný, tepelně neopracovaný výrobek s dlouhou dobou trvanlivosti, vyrobený na počest známého předválečného pražského řezníka Emanuela Macešky.

Dalším specifickým výrobkem je pak „kádéčko“, ve vojenské terminologii KDP (konzervovaná dávka potravy), které si jistě vybaví všichni, kdo sloužili na vojně v Československé lidové armádě a účastnili se vojenských cvičení. I novodobé kádéčko od Biofarmy Dráb je koncipováno jako několik kusů konzerv nad sebou ve válcovitém obalu, a může tak sloužit jako funkční, realistická a konzumovatelná výbava při různých historických bojových rekonstrukcích, nebo prostě jako strava na výlety a novodobé vandry.

Lunchmeat pro Ukrajinu

S vojnou, bohužel ovšem přímo s válkou na Ukrajině, souvisí i další aktivity Biofarmy Dráb – totiž potravinářská pomoc Ukrajině v hodnotě více než milionu korun, a to v podobě 10 000 konzerv lunchmeatu, které farma dodala s nápisem „Sláva Ukrajině“ v azbuce ukrajinské ambasádě, symbolicky ve vojenských kontejnerech, použitých ale zejména proto, aby se konzervy cestou k bojující ukrajinské armádě nepoškodily.


Farmáři z Brna: kousek od centra pěstují čerstvá rajčata i saláty
Přečtěte si také:

Farmáři z Brna: kousek od centra pěstují čerstvá rajčata i saláty

Specifických produktů přitom vyrábí Vladimír Dráb, mimochodem původní profesí elektrikář, celou řadu, například fermentovaný trvanlivý salám „Salami di Dolňák“, což je ovšem trochu výjimka, neboť už podle názvu v tomto případě o tradiční český výrobek nejde.

Tak či tak, kdo by měl zájem některé ze skutečně tradičních masných a uzenářských výrobků ochutnat anebo si je přímo zakoupit, má celoroční, nicméně časově omezenou šanci učinit tak každou druhou sobotu v měsíci, v době od 8.00 do 12.00 hodin přímo na farmě.

Firma dodala ukrajinské armádě 10 tisíc konzerv.

Autor: Nina Havlová

V běžné obchodní síti produkty Biofarmy Dráb nejsou, také proto, že jde o malého, lokálního výrobce, který by maloobchod ani zásobovat nemohl, ale vlastně ani nechtěl. Farma má však vlastní bourárnu, udírnu a moderní uzenářské zázemí, takže co se zde prodává, se také na místě vyrábí. A zájem o tyto výrobky, ani v současné době, podle farmáře neklesá. Objednávky na zboží je přitom možné činit prostřednictvím e-mailu: dolnak@biofarmadrab.cz.

Československé masné výrobky

Že je o retro uzenářské produkty v části spotřebitelské veřejnosti nemalý zájem, dokazuje ostatně i publikace „Československé masné výrobky“, jejímž autorem je Václav Šedivý a kterou letos vydalo nakladatelství OSSIS.

Publikace Československé masné výrobky

Autor: Nina Havlová

V uvedené publikaci najdou přitom příznivci retro stravy soubor 200 receptur na masné výrobky produkované v Československu od 50. let minulého století, včetně konkrétního složení produktů podle tehdejších Československých státních norem (ČSN). Na ČSN se navíc odvolává řada zastánců tradičních receptur, a v knize si tak mohou přečíst, z čeho se skutečně příslušné produkty skládaly a jaký v nich byl například podíl masa.

Řada receptur se týká kdysi kultovních, dnes ale často zapomenutých výrobků, jako jsou Párky Spartak, Družstevní sekaná, Trampské cigáro nebo Dožínková jaternice, ale i stále vyráběných, jako jsou Salám Junior, Kabanos nebo Jelítkový prejt.

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).