Co z ostropestřce používáme
Léčivou složkou tohoto bodláku jsou plody (nesprávně nazývané semeny), dále i listy.
Co ostropestřec obsahuje
Cennou látkou této rostliny je sylimarin, což je souhrnný název pro flavolignanové sloučeniny a silice. Obsaženy jsou hlavně flavonoidy (silybin, silydianin, silycristin), dále biogenní aminy histamin a tyramin, aminokyseliny, nenasycené mastné oleje.
Léčivé účinky ostropestřce
Plody i listy prospívají žlučníku, játrům, podporují léčebný proces při zvýšeném tuku v tkáních jater i při hepatitidě. Dále podporují trávení a funkci střev.
Při zevní aplikaci můžeme plody i listy používat k přípravě obkladů na křečové žíly, bércové vředy i hemoroidy.
TIP: Plody i listy tohoto bodláku zakoupíme v bylinkářstvích či prodejnách zdravé výživy.
Recepty z ostropestřce
Prášek z plodů bodláku na oslabená játra
- Plody (semena) ostropestřce pomeleme na prášek, ten uschováme ve skleněné, dobře uzavíratelné nádobě. Po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně na špičku kulatého nože prášku a zalijeme ho 3 dl vlažné vody.
Bylinkový prášek na posílení žlučníku, jater, žaludku, slinivky i střev
- Potřebujeme: 1 lžíci plodů ostropestřce, 1 lžíci kořene hořce žlutého, 1 lžíci fenyklových semínek, 1 lžíci anýzových semínek, 1 lžíci kořene lékořice
- Postup: Všechny přísady smícháme, pomeleme na prášek, ten uschováme ve skleněné, dobře uzavíratelné nádobě. Po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně na špičku kulatého nože prášku a zalijeme ho 3 dl vlažné vody.
Čaj z listů ostropestřce při nadýmání a nechutenství
- Potřebujeme: 1 lžíci listů, 3 dl vroucí vody
- Postup: Listy zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a vypijeme. Při potížích čaj popíjíme 3× denně.
TIP: Nadýmání po jídle spraví kapky i přírodní léčba
Žaludeční likér
- Potřebujeme: 1 lžíci nadrcených plodů ostropestřce, 2 lžíce pampeliškových listů, 1 lžíci zeměžluče, 1 lžíci pelyňku, 0,5 litru slivovice nebo jiného čistého destilátu
- Postup: Ingredience smícháme a vše pak zalijeme slivovicí. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, denně protřepáváme (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do sklenice a při potížích užíváme po štamprli.
Obklady na křečové žíly, hemoroidy a bércové vředy
- Potřebujeme: 2 lžíce nadrcených plodů ostropestřce, 3 dl vroucí vody, utěrku
- Postup: Plody přelijeme vroucí vodou a vše necháme 20 minut louhovat. Poté přecedíme, čajem napustíme utěrku a tu přiložíme na bolavé místo. Vše necháme 30 minut působit. Tento postup provádíme 2× denně po dobu týdne.
Od tobolek po olej
V lékárně můžete zakoupit léčivý čaj z ostropestřce mariánského, sypaný nebo v nálevových sáčcích. „Působí příznivě při regeneraci jater. Dávkování maximálně 2× denně. Pro dosažení lepšího účinku doporučujeme kombinovat pití čaje s konzumací obsahu čajového sáčku nebo sypaného silybumu 120 g,“ uvádí online lékárna Pilulka.cz.
Další možností jsou přípravky se standardizovaným obsahem silymarinu. Používají se jako ochrana a prevence onemocnění jater a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater, k detoxikační kúře, k posílení funkce žlučníku. Léky a doplňky stravy jsou v různých formách, od zmíněných čajů přes bylinné extrakty po tobolky. Dokonce se prodává i bylinková žvýkačka s ostropestřcem.
„Olej z plodů ostropestřce mariánského patří mezi nejkvalitnější rostlinné oleje. Je velmi ceněný pro vysoký obsah nenasycených a zároveň nižší obsah nasycených mastných kyselin, jeho hlavními složkami jsou esenciální nenasycené mastné kyseliny linolová (její zastoupení přesahuje 40 % obsahu oleje) a olejová,“ popisuje online lékárna Pilulka.cz přednosti dalšího produktu z plodů ostropestřce, kterým je stoprocentní olej.