Bolest chodidla může být projevem zánětu či plochých nohou. Vadí i nadměrná námaha

6. 8. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Asi každý člověk se čas od času setká s tím, že ho pálí nebo bolí chodidla. Stačí k tomu celodenní stání, kuří oka nebo nepadnoucí boty. Problém ale může mít i vážnější příčiny, jako je třeba plantární fasciitida, ploché nohy, patní ostruha, dna nebo Haglundova choroba. Pokud neznáte příčinu obtíží a domácí léčba nemá žádný efekt, vyhledejte pomoc lékaře.

Jak se projevuje bolest v chodidle?

Bolavá chodidla patří mezi běžné zdravotní problémy. Postihují lidi různých věkových skupin a mohou souviset s naprosto banálními příčinami, jako jsou kuří oka, puchýře, mozoly nebo bradavice. Chronická bolest plosky nohy se ovšem často objevuje v důsledku mechanických příčin, se kterými už je obtížnější zatočit. Může jít třeba o plantární fasciitidu, ploché nohy či patní ostruhu. Bolesti se nemusí nutně týkat celého chodidla, často se omezují jen na specifické oblasti. Pacienty nejčastěji trápí:

  • bolest vnější strany chodidla,
  • bolest vnitřní hrany chodidla,
  • bolest chodidla zespodu.

Příznaky se mohou lišit podle příčiny a její závažnosti. Kromě bolesti, která bývá často ostrá a palčivá, se může přidružit i otok, zarudnutí a místní zvýšení teploty. Pokud chodidlo bolí hodně, člověk se o něj nemůže plně opřít, což má dopady na jeho pohyblivost a způsob chůze. Chronické a dlouhotrvající potíže se proto nevyplácí ignorovat. Pacient by měl vyhledat lékaře i proto, že bolest chodidla může souviset i s vážnějšími zdravotními problémy. [1, 2, 34]

Únava a motání hlavy mohou být způsobeny problémy s krčními tepnami, zejména u seniorů Přečtěte si také:

Únava a motání hlavy mohou být způsobeny problémy s krčními tepnami, zejména u seniorů

Běžné příčiny bolestí chodidla

  • Mozoly (callus): bolestivé otlaky na chodidlech vznikají při působení opakovaného tlaku. Objevit se mohou kvůli nošení špatně padnoucí obuvi. Ohraničená ložiska zrohovatělé kůže lze nejčastěji lokalizovat na hranách chodidla.
  • Kuří oko (clavus): pokud se mozoly nijak neřeší a je na ně i nadále vyvíjen opakovaný tlak, vznikne ložisko nahromaděné tvrdé kůže s černou tečkou uprostřed, kterému se říká kuří oko. Kuří oka vznikají na přímo na chodidlech a často i mezi prsty u nohou.
  • Úrazy a poranění: chodidla mohou bolet i kvůli úrazům, ke kterým dochází při pohybových aktivitách, jako jsou běh či atletika. Sportovci, kteří kopou do míče, si mohou snadno poranit některý z prstů na noze. Chodidlům rozhodně neprospívá i nadměrné skákání a náročný pohyb na tvrdém povrchu.
  • Plantární fasciitida: zánět povázky chodidla vzniká kvůli přetížení měkkých struktur. Častým projevem plantární fasciitidy je bolest chodidla po ránu. Tento problém trápí mnoho lidí, kteří jsou celý den v práci na nohou.
  • Ploché nohy: pokles podélné nebo příčné nožní klenby představuje nejčastější získanou vadu nohy. Chodidlo se pak hůře adaptuje na nerovnosti terénu a nárazy. Pacienti s plochonožím mají ovlivněné držení těla a trpí únavou, pálením a bolestmi chodidel, deformitami prstů na nohou a dalšími problémy.
  • Nadměrná pronace: pronace je stav, kdy se kotník vychyluje při došlapu směrem dovnitř. Jedná se o přirozenou reakci chodidla, která pomáhá tlumit nárazy při dopadu a udržuje stabilitu. Pokud je ale pronace nadměrná, může vést k bolestem vnitřní hrany chodidla.
  • Patní ostruha: patologický kostní výrůstek vzniká v oblasti paty chodidla. Mezi hlavní příčiny patří opakovaná a dlouhodobá zátěž, deformity, úrazy a nošení nevhodné obuvi. Bolest bývá nejhorší po ránu nebo po delším odpočinku, při pohybu může naopak polevit.
  • Zánět Achillovy šlachy: sporty, při kterých dochází k častým doskokům a nárazům na tvrdém povrchu, jsou vysoce rizikové, co se týče vzniku mikrotrhlin v Achillově šlaše. Mikroruptury pak vedou k zánětu. Další častou příčinou je špatná technika běhu. Zanícená achilovka se projevuje bolestivostí při chůzi, otokem a ztuhlostí. Někdy je možné vnímat vrzání až praskání nad patou. Příznaky se někdy rozšíří z paty až na celé lýtko.
  • Mortonova neuralgie (Mortonův neurom): při Mortonově neuralgii dochází k útlaku nervů, které inervují prsty na nohou. Projevuje se proto ostrou bolestí v přední části nohy, která přechází v prsty. Bolesti se výrazně zhoršují při chůzi a při zátěži. Objevit se může i pálení, brnění, mravenčení a snížení citlivosti prstů.
  • Dna: k bolestem chodidel mohou přispívat i některá metabolická onemocnění. Typickým příkladem je dna, při které je ohniskem bolesti palec u nohy. [5, 6, 7, 8, 9, 10]

Chodíte rádi pěšky?

Vzácné příčiny bolestí chodidel

  • Haglundova choroba: jedná se o zvětšení a deformaci zadního horního rohu patní kosti, bolest je soustředěna do oblasti paty.
  • Piezogenní papuly: jde o malé subkutánní tukové hernie. Obvykle se hromadí na patách a způsobují bolesti při došlapu nebo při stání. Vyskytují se častěji u žen a dětí, ze sportovců postihují hlavně běžce.
  • Charcotova osteoartropatie (CHOA): ačkoliv je Charcotova noha kostním onemocněním, souvisí s poškozením nervů. Kvůli poruše citlivosti pak dochází k nadměrnému přetěžování kloubů a kostí, které se mohou v pokročilé fázi onemocnění deformovat. V akutní fázi je noha bolavá, oteklá a zarudlá. S Charcotovou osteoartropatií se potýkají hlavně diabetici, protože jsou náchylní ke vzniku diabetické neuropatie.
  • Revmatoidní artritida: pacienti s tímto onemocněním trpí chronickými záněty kloubů. Často bývají postiženy klouby na nohou a prsty. Kromě bolestí, ztuhlosti a otoků jsou typické závažné potíže s chůzí. [11, 12, 13, 14]
Sbírání tužek nohou nám chodidlo nespraví, cvičit je potřeba celé tělo
Sbírání tužek nohou nám chodidlo nespraví, cvičit je potřeba celé tělo
0:00/

Kdy jít s bolestí chodidel k lékaři?

Bolavá chodidla se mohou někomu jevit jako banalita, ale pokud neznáte příčinu obtíží a nezabírá domácí léčba v podobě odpočinku, ledování, chladivých gelů a protizánětlivých léků, vyplatí se vyrazit k lékaři. Ten provede potřebná vyšetření včetně ultrazvuku, rentgenu či magnetické rezonance, takže se přijde i na takové příčiny, které nejsou patrné na první pohled. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat také v následujících případech:

  • bolest se objevila náhle bez zjevného důvodu a je nesnesitelná,
  • bolesti předcházelo mechanické poranění,
  • bolest je tak silná, že vám neumožňuje se na chodidlo postavit,
  • bolest je provázena otokem, zarudnutím a dalšími příznaky zánětu,
  • máte kromě bolesti vysokou horečku a další příznaky systémového onemocnění. [15, 16, 17]

Zdroje: nih.gov, clevelandclinic.org, mountsinai.org, medlineplus.gov, hopkinsmedicine.org, nhs.uk, healthline.com, mayoclinic.org, thefootclinic.net, verywellhealth.com, medicalnewstoday.com, foothealthfacts.org, dermatologiepropraxi.cz, stefajir.cz

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).