Kolenní kloub představuje jeden z nejsložitějších kloubů v lidském těle. Zároveň jde o vůbec největší kloub, na který je vyvíjena obrovská zátěž. Není tudíž divu, že je lidské koleno tak náchylné k opotřebení a zranění.
Koleno je oblast, kde se stehenní kost spojuje s holenní kostí a čéškou prostřednictvím šlach a vazů. Stavba kolene zajišťuje člověku pružný a přirozený pohyb. Vzhledem k tomu, jak je koleno důležitým kloubem, dokážou bolesti kolene člověka hodně omezovat v běžném životě. Sport, procházky, ale i pohyby, které považujeme za naprosto samozřejmé, se postupně stávají příliš náročnými.
Většina lidí se domnívá, že bolesti kolen jsou výhradní záležitostí starších generací, ale není to vůbec pravda. Píchavá bolest v koleni často postihuje i aktivní sportovce a mladé lidi, protože nemusí být způsobena výhradně opotřebením ze stáří nebo nemocemi pohybového ústrojí. Například u vytrvalostních běžců se v důsledku přetížení často objevuje tzv. běžecké koleno. [1, 2, 3]
Bolest kolene: druhy podle lokalizace
Bolest kolene se může objevit v různých oblastech kolenního kloubu. Pacienty nejčastěji trápí:
- bolest pod kolenem vzadu,
- bolest pod kolenem vpředu,
- bolest kolene na vnitřní straně,
- bolest kolene na vnější straně,
- bolest nohy od kolene dolů.
Bolesti kolen se navíc často objevují při specifických pohybech nebo činnostech, které je pak pro člověka skoro nemožné vykonávat. Nejčastěji jde o:
- bolest kolene při kleku,
- bolest kolene při dřepu,
- bolest kolene při ohnutí,
- bolest kolene při propnutí,
- bolest kolene při chůzi,
- bolest kolene při chůzi z kopce,
- bolest kolene při chůzi ze schodů,
- bolest kolene při chůzi do schodů,
- bolest kolene při běhu,
- bolest kolene po běhu,
- bolest kolene po cvičení obecně. [4, 5, 6]
Bolest kolene a její příčiny
Kolena mohou bolet z rozličných důvodů. Ať už jde o bolest šlach pod kolenem, bodavou bolest v koleni, nebo dokonce bolest obou kolen, vznikají tyto problémy nejčastěji na základě následujících příčin:
- prodělané úrazy a zranění kolene,
- zvýšené svalové napětí,
- mechanické opotřebení ze sportu,
- nemoci kolenního kloubu a pohybového aparátu obecně.
Bolest kolene na vnitřní straně
Bolest kolene z vnitřní strany vzniká v důsledku zvýšeného svalového napětí. Zvýšené napětí svalů, které se upínají na vnitřní stranu kolene, může být způsobeno poruchami kyčelních kloubů, špatným postavením pánve nebo zablokováním páteřních obratlů. K bolesti na vnitřní straně kolene se obvykle přidružuje i otok, který lze dobře nahmatat.
Bolest kolene v noci
Bolest kolen v noci je velice nepříjemná, protože nenechá člověka v klidu spát. Často se objevuje u aktivních sportovců v důsledku přetížení kolenního kloubu. Také může jít o příznak některé z chorob pohybového aparátu.
Běžecké koleno
Takzvané běžecké koleno se může objevit u kohokoliv, kdo se hodně věnuje běhu, skákání přes švihadlo nebo jízdě na kole. Rizikové jsou zkrátka všechny sportovní aktivity, při kterých dochází k častému ohýbání kolen. Tento stav se může objevit v důsledku přetížení, prodělání úrazu či abnormality kostí dolních končetin. Běžecké koleno poznáte podle níže uvedených příznaků:
- bodavá bolest kolene z vnější strany,
- bolest kolene při ohnutí,
- zhoršení bolesti při chůzi do schodů,
- projevy zánětu – otok, zarudnutí a zvýšení teploty v dané oblasti,
- lupání nebo křupání v koleni. [7, 8, 9, 10]
VIDEO: Bolest předního kolene
Zdroj: YouTube
Nemoci způsobující bolest kolene
Nemoci postihující pohybový aparát a degenerativní změny kloubní tkáně se mohou projevit velmi silnými bolestmi kolene. Bolesti kolene způsobují nejčastěji:
Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida (nebo jen artritida) je nevyléčitelné autoimunitní onemocnění postihující klouby. Způsobuje chronický zánět, který se projevuje ztuhlostí a bolestí kloubů. Nejvýrazněji postižen bývá právě kolenní kloub a prsty. Bolest kolene je často doprovázena otokem. Typickým příznakem artritidy je bolest kolene v klidu, přičemž tato klidová bolest se ozývá s největší intenzitou ráno, ale často se objevuje i v noci.
Osteoporóza
Osteoporóza se lidově označuje jako řídnutí kostí. Tento zdravotní problém trápí zejména seniory, neboť ve vyšším věku dochází k postupnému úbytku kostní hmoty. V kostech se vytváří póry, ubývá množství vápníku a celkově se stávají křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám. Velmi častým příznakem osteoporózy je klidová bolest kloubů a bolest kolene zezadu.
Artróza
Artróza je nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubů. V tomto případě dochází k poškození kloubní chrupavky, která se rozpadá a ztenčuje se. Postupně se chrupavčitá hmota ztenčí natolik, že o sebe kosti začnou třít. Koleno se tak stává citlivějším a z kostní tkáně začnou vyrůstat výrůstky způsobující bolesti. Jedním z počátečních příznaků artrózy je bolest kolene při chůzi do schodů a při zátěži obecně. [11, 12, 13, 14]
Bolest kolene u dětí
Bolesti kolen u dětí se často objevují v souvislosti s přetěžováním kolenních kloubů. Týká se to nejen dětí, které se aktivně věnují sportu, ale také těch, které hodně rychle vyrostly. Typická je zde bolest kolene při chůzi z kopce nebo bolest kolene při běhu, což sportující děti značně omezuje. Bolesti obvykle ustupují po protažení končetin. [15, 16]
Bolest kolene v těhotenství
Tělesné změny, které ženské tělo provází od prvních dnů těhotenství, sice vedou k vytvoření vhodného prostředí pro miminko, ale mohou způsobovat celou řadu zdravotních neduhů. Jedním z nich jsou také bolesti kloubů, neboť hormon relaxin způsobuje změkčení vazů, kloubů a pojivových tkání, aby byla pánev při porodu pružnější. Bolest kolene při chůzi se často objevuje i proto, že žena během těhotenství hodně rychle nabere na hmotnosti a změní se jí držení těla. [17, 18]
Co pomáhá na bolest kolene?
Léčba bolesti kolene by se měla odvíjet od jádra problému. Na většinu akutních problémů s koleny, které vznikají v důsledku přetížení při sportu, zabírají režimová opatření. Pomoci mohou ledové obklady, tlakové obvazy a klidový režim. Pokud je koleno oteklé, je třeba otok zredukovat. K tomu lze využít volně prodejné přípravky s protizánětlivými účinky, které přinesou rychlou úlevu. Oblíbenou formou je mast na bolest kolene, která působí lokálně.
Bolí vás kolena?
U chronických bolestí kolen se doporučuje navštívit lékaře. Odborník vyšetří kolena fyzicky, zhodnotí, zda je přítomen zánět, a zjistí, jak jste na tom s pohyblivostí. Součástí vyšetření přitom bývají různé doplňkové diagnostické postupy, nejčastěji ultrazvuková a rentgenová vyšetření, někdy i magnetická rezonance (MR) a počítačová tomografie (CT).
V žádném případě neodkládejte návštěvu lékaře, pokud:
- otok kolene neustupuje,
- na nohu se není možné postavit,
- koleno nelze ohnout nebo napnout,
- koleno má nepřirozený tvar,
- objeví se horečka a koleno je horké a zarudlé,
- koleno je při chůzi nestabilní. [19, 20, 21]
Zdroje: fyzioklinika.cz, ortopedickeoperace.cz, ftvs.cuni.cz, nzip.cz, cpzp.cz, internimedicina.cz, nemji.cz, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, biomedcentral.com, academic.oup.com