Co způsobuje bolest v kostrči?
Co se dozvíte v článku
Kostrč je důležitou součástí páteře. Jedná se o trojúhelníkový útvar tvořený 3–5 kostními segmenty, které jsou navzájem srostlé. Na kostrč jsou napojeny šlachy a vazy spolu se sedacími kostmi, takže dohromady vytvářejí pánevní dno. Hlavním úkolem kostrče je stabilizace těla a podpora při sezení. Jedná se o dost exponovanou část páteře, ve které se poměrně často objevují bolesti. Ty mohou souviset s úrazy, přetížením či špatným držením těla. Bolesti kostrče ale mohou poukazovat i na závažnější zdravotní problémy, jako jsou endometrióza, či dokonce rakovina.
Časté příčiny bolestí kostrče
- Naražená kostrč: o tzv. naražené kostrči hovoříme v případech, kdy je bolest způsobena pádem na kostrč. Nejhorší bývají pády na tvrdém povrchu, ledu či na schodech. Pohmožděná kost nemusí bolet okamžitě, někdy se potíže objeví zničehonic po letech.
- Poranění z opakovaného přetížení: u sportů, jako jsou cyklistika či veslování, dochází k opakovanému naklánění vpřed a vzad. Tyto pohyby způsobují přetížení měkkých tkání v oblasti kostrče.
- Dlouhé sezení: setrvávání v nepřirozených polohách po mnoho hodin a sezení na tvrdém povrchu může přispívat k bolestem kostrče.
- Nadváha či obezita: k bolestem kostrče bývají náchylnější lidé, kteří jsou zatíženi nadbytečnými kilogramy. Obezita bývá navíc spojena se špatným držením těla a celou řadou dalších zdravotních problémů.
- Podváha: problémy může způsobovat i opačný extrém. Pokud je člověk extrémně hubený a má velice nízké procento tělesného tuku, nemá při sezení dostatečnou oporu a kostrč může tlačit na měkké tkáně, čímž vzniká zánět.
- Těhotenství: během druhého a třetího trimestru jsou v těle těhotné ženy produkovány hormony, které rozvolňují vazivové tkáně. Tělo se tímto způsobem připravuje na porod, aby mohlo dítě projít porodními cestami. Může to však způsobit napětí svalů pánevního dna, které jsou spojeny s kostrčí.
- Porod: u některých žen přetrvává bolest kostrče po porodu. Při průchodu dítěte porodními cestami se totiž může stát, že je tlak hlavičky tak silný, že poraní kostrč. Ta by měla správně směřovat dozadu a hlavičce uhnout. Někdy se ale stává, že je v nesprávné poloze. Ve většině případů pak naštěstí nedojde ke zlomenině, ale jen k pohmoždění. Riziko zranění se zvyšuje při dlouhém a komplikovaném porodu. [1, 2, 3, 4, 5, 6]
Méně obvyklé příčiny bolestí kostrče
- Rakovina: kostrč může bolet i z toho důvodu, že na ni tlačí zhoubný útvar. Tímto způsobem se může projevovat rakovina prostaty, rakovina tlustého střeva nebo chordoma (vzácný typ rakoviny kostí).
- Endometrióza: při endometrióze se buňky podobné děložní sliznici usazují mimo dělohu. Tato ložiska se mohou tvořit na vaječnících, vejcovodech či jinde v dutině břišní. Při menstruaci reagují na hormonální změny a dochází v nich ke krvácení, čímž se rozvíjí chronický zánět. Ložiska endometria způsobují silné bolesti v podbřišku a pánevní oblasti. Často vystřelují až do kostrče a zhoršují se při vyprazdňování, močení a pohlavním styku.
- Antikoncepční kroužek: existují studie, podle kterých může zavedení antikoncepčního vaginálního kroužku způsobovat bolesti v kostrči. Rozhodně ale nejde o běžné případy, za normálních okolností by neměl být kroužek vůbec cítit. [7, 8, 9, 10]
Trápí vás bolesti zad?
Jak se projevuje bolest kostrče?
Bolesti kostrče jsou velice problematické v tom ohledu, že mohou člověka výrazně omezovat v každodenním životě. Někdo pociťuje bolest kostrče při sezení, u jiných lidí bolest znemožňuje vstávání. Velice náročné bývá i dlouhé stání. Dočasnou úlevu někdy přinášejí zcela nepřirozené polohy při sezení a ležení, které pak způsobují jiné potíže se zády. Při pohybu bývá bolest spíše ostrá a pronikavá, jindy je naopak tupá. Nepříjemné bolavé pocity se nemusejí omezovat čistě jen na kostrč. Často se stává, že postihují celé pánevní dno. Někdy vyzařují do podbřišku a jiných částí těla.
Bolesti nabývají na intenzitě při pohlavním styku a vyprazdňování, u žen se typicky zhoršují při menstruaci. Pocity bolesti mohou doprovázet další příznaky:
- pálení,
- otok v podobě bolestivé boule,
- mravenčení či necitlivost,
- slabost v nohou,
- poruchy spánku,
- deprese a úzkosti,
- bolesti zad. [11, 12, 13, 14]
Cviky na uvolnění beder
Léčba a cviky na bolest kostrče
Na zmírnění lehké bolesti kostrče může stačit i domácí léčba. Při sezení používejte speciální polštář ve tvaru klínu nebo kruhový polštář, což sníží tlak na kostrč. K uvolnění svalů a vazů pomůže horká sprcha, vodné jsou i zábaly na spodní část zad. Úlevu lze podpořit užíváním nesteroidních protizánětlivých léků, které mírní bolest.
Součástí léčby by měla být fyzioterapie. Odborník vám pomůže napravit svalové dysbalance a mobilizovat kostrč. Také může provést jemnou masáž v oblasti kostrče. V neposlední řadě by vás měl naučit správně cvičit, protože špatně prováděnými či nevhodnými cviky si můžete naopak uškodit.
Silná až nesnesitelná bolest kostrče si žádá lékařskou pomoc. Lékař by měl pacienta vyšetřit nejen fyzikálně, ale doporučit i zobrazovací metody, které odhalí případné zlomeniny, strukturální abnormality, nádory a jiné závažné problémy. [15, 16, 17, 18]
Zdroje:
clevelandclinic.org, spine-health.com, healthdirect.gov.au, nhs.uk, webmd.com, childbirthinjuries.com, verywellhealth.com, sciencedirect.com, healthline.com, nzip.cz, fyziosvet.cz