Co může způsobit bolest prsou?
Co se dozvíte v článku
Bolest v prsou, odborně označovaná jako mastodynie nebo mastalgie, je nepříjemný jev postihující ve většině případů ženy. Často totiž souvisí s hormonálními výkyvy a změnami, kterými si ženské tělo během života prochází. Citlivá a bolavá prsa jsou běžnou součástí těhotenství, menstruačních cyklů a menopauzy.
Pokud tedy pocítíte nepříjemné pocity v oblasti hrudníku, není potřeba hned panikařit. Samozřejmě existují případy, kdy bolest v prsou poukazuje na mastitidu či dokonce rakovinu prsu. Bolest nebývá u těchto onemocnění jediným příznakem, ale patří do souboru mnoha dalších projevů, jako jsou otoky, zarudnutí, nepravidelnost bradavek a vtažení prsní tkáně. [1, 2, 3, 4]
Bolest prsou u žen
Hormonální výkyvy jsou přirozenou a běžnou příčinou bolavých prsou u žen. Na vině je v těchto případech zvýšená hladina estrogenu. Vzácné ale nejsou ani situace, kdy k nepříjemným pocitům v oblasti prsů přispívá nevhodně zvolená podprsenka nebo užívání léků ovlivňujících hladiny hormonů. Pokud má dotyčná i jiné příznaky v podobě horečky, otoku, zarudnutí, ostré bolesti či výtoku z bradavky, bude příčina nejspíš mnohem závažnější.
Galerie: Workshop Loono, jak správně a pravidelně vyšetřovat prsa
Hormonální příčiny bolestí prsou u žen
- Bolest prsou v těhotenství: po oplodnění vajíčka začíná tělo produkovat hormony, které zodpovídají za pnutí, brnění a zvýšenou citlivost prsou. Ta bývá často jedním z prvních signálů, který ženu upozorní na otěhotnění. Bolestivost prsou postupně ustupuje a na konci prvního trimestru už bývá minimální.
- Bolest prsou při kojení: během kojení jsou prsa a bradavky hodně namáhány. Ženy mohou trpět popraskáním bradavek, ucpáním mlékovodů či infekcí prsní žlázy. Problém může představovat i to, pokud žena nekojí. V prsou se pak nahromadí hodně mléka, které způsobuje problémy.
- Bolest prsou při menstruaci: na bolavá a citlivá prsa si některé ženy stěžují týden před menstruací, kdy se v jejich těle mění hladiny hormonů. Tyto potíže mohou přetrvávat po dobu celé menstruace.
- Bolest prsou při ovulaci: pokud jsou prsa citlivá a nateklá již 14 dní před menstruací, znamená to, že souvisí s ovulací.
- Bolest prsou před a během menopauzy: před nástupem menopauzy začnou v ženském těle probíhat velké hormonální změny. Právě během perimenopauzy se mohou dostavovat bolesti prsou horší než při menstruaci. Bývají totiž ostřejší a bodavější. Navíc bývají provázeny návaly horka, nočním pocením, vaginální suchostí a dalšími nepříjemnými projevy.
- Bolest prsou při braní hormonální antikoncepce: prsa mohou někdy bolet i kvůli tomu, že žena užívá nevyhovující hormonální antikoncepci. Správně nastavené léky by totiž měly tyto problémy naopak zmírňovat. [5, 6, 7, 8, 9]
Nehormonální příčiny bolesti prsou u žen
- Špatná velikost podprsenky: pokud je podprsenka moc malá, může prsa příliš svírat a tlačit. Problém může nastat i kvůli příliš velké podprsence, která odstává a neposkytuje prsům oporu při nárazech.
- Předchozí operace prsou: bolesti po augmentaci prsou a jiných chirurgických zákrocích jsou zcela běžným jevem. Většinou je lze zvládnout pomocí analgetik.
- Užívání některých léků: bolest prsou může představovat vedlejších účinek některých léků, jako jsou například inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SRRI), léky na vysoký tlak a antibiotika.
- Nadměrný příjem kofeinu: podle některých studií přispívá ke zvýšené citlivosti a bolestivosti prsou pití velkého množství kávy a jiných kofeinových nápojů. Po vysazení nebo omezení kofeinu je možné zaznamenat zlepšení.
Závažnější příčiny bolestí prsou a bradavek u žen
- Cysty: pokud si v prsu nahmatáte bolestivou bulku, nemusí se hned jednat o rakovinu. Někdy jde jen o cystu, což je dutina vyplněná tekutinou. Některé cysty nezpůsobují žádné problémy, pokud ale bolí, lze provést drenáž.
- Mastitida: zánět prsu je velice bolestivou komplikací, která postihuje hlavně kojící ženy. Prsní žláza je nateklá, zarudlá a bolavá. Někdy je možné pozorovat i hnisavý výtok z bradavky, horečku a malátnost.
- Rakovina prsu: typickým příznakem karcinomu prsu nebývá bolest, jako spíše bulka v prsu, vtažení kůže bradavky, změny velikosti či barvy prsou, hematom a výtok z bradavky.
- Jiné choroby nesouvisející s prsy: bolest lokalizovaná pod prsy či mezi žebry většinou se samotnými prsy vůbec nesouvisí. Tímto způsobem se může projevovat třeba blokáda žeber nebo zánět pohrudnice.
Cyklická vs. necyklická bolest prsou
V souvislosti s bolestí prsou můžete někdy narazit na pojmy „cyklická a necyklická bolest“. Panují mezi nimi zásadní rozdíly:
- Cyklická bolest prsou: potíže se dostavují v pravidelných intervalech a je možné vypozorovat souvislost s menstruačním cyklem. Logicky se tedy objevuje hlavně u žen v reprodukčním věku, které ještě neprošly menopauzou. Samotná bolest bývá popisována jako tupá, občas jde jen o pnutí či citlivost. Postihuje obě prsa a někdy vyzařuje do podpaží.
- Necyklická bolest prsou: bolest je soustředěna do jednoho konkrétního místa, často postihuje jen levý či pravý prs. Nijak nesouvisí s menstruační cyklem a má spíše bodavý a ostrý charakter. Objevuje se častěji po menopauze. [10, 11, 12, 13, 14]
Trápí vás zvýšená citlivost či bolest prsou před menstruací?
Bolest prsou u mužů
Citlivá a bolavá prsa sice trápí častěji ženy, ale rozhodně to neznamená, že se s tímto problémem nemohou potýkat také jedinci mužského pohlaví. Nadměrnou citlivost a bolestivost prsních žláz pociťují třeba někteří muži ve vyšším věku, u kterých se objevila gynekomastie. Jedná se o nezhoubné zvětšení prsních žláz, které je způsobeno nadměrným množstvím estrogenů v mužském těle. Fyziologicky se vyskytuje hned po narození, během puberty a ve stáří.
Může se ale objevit i jindy během života v důsledku hormonální nerovnováhy, onemocnění jater, nádorů varlat či užívání některých léků. V těchto případech už mluvíme o patologické gynekomastii. U některých jedinců probíhá bezpříznakově, jiní muži ale pociťují zvýšenou citlivost, pocit napětí a bolestivost prsu či bradavek na dotek. Gynekomastie bývá standardně oboustranná. Pokud je postižena jen jedna prsní žláza, je nutno uvažovat o zhoubném nádoru. Karcinom prsu představuje u mužů velice vzácný typ rakoviny.
Kdy vyhledat s bolestí prsu lékaře?
Zvýšená citlivost prsou či prsních bradavek ještě sama o sobě neznamená závažný zdravotní problém. Lékaře se ale doporučuje vyhledat v následujících situacích:
- bolest není cyklická,
- potíže přetrvávají několik týdnů,
- z bradavky vytéká nahnědlý nebo krvavý výtok,
- bolest zasahuje do každodenního života a narušuje spánek,
- lze pozorovat i jiné příznaky, jako jsou bulky v prsou, otok, zarudnutí, horečka, vtažení prsní tkáně a jiné nápadné změny. [15, 16, 17, 18, 19, 20]