Bolest v krku projevující se nepříjemnými pocity, škrábáním či ztíženým polykáním je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, proč se pacienti vydávají k lékaři. Jestliže se objeví akutní bolest krku, problém obvykle sám odezní v řádech hodin či dnů.
Chronická bolest krku může přetrvávat týdny, někdy i měsíce. Občas se chová i tak, že přichází ve vlnách. Dlouhodobá bolest v krku trvá v těchto případech po určitou dobu, poté odezní a zase se po určité době vrátí.
Pacienty často trápí:
- bolest v krku při polykání,
- bolest v krku a ztráta hlasu,
- bolest uzlin na krku,
- bolest v krku na levé straně,
- bolest na pravé straně krku.
Příznaky bolesti v krku
Bolest v krku bývá obvykle popisována jako řezání, pálení nebo škrábání. Někdy se může objevovat jen při polknutí či zakašlání, jindy přetrvává prakticky neustále, i když pacient zrovna nejí, nepije nebo nemluví. Kromě pocitu cizího tělesa v krku (často říkáme „knedlík v krku“) a chrapotu se často objevují i další doprovodné komplikace:
- zarudnutí sliznic,
- otok krčních mandlí,
- sucho v krku,
- problémy s hlasivkami,
- zvýšená teplota nebo horečka,
- kašel a rýma. [1, 2, 3, 4, 5]
Příčiny bolesti v krku
Bolest v krku je vyvolána podrážděním nervových zakončení hlavových nervů. Těmi je tato oblast bohatě protkána, proto stačí k vyvolání nepříjemných pocitů i mírný impuls. Nejčastěji jde o zánět, který bývá většinou virového původu.
U virových infekcí se objevují i další příznaky, jako jsou například zvýšená teplota, bolest hlavy, chrapot a bílý povlak na jazyku. Většina těchto infekcí se objevuje v souvislosti s nachlazením v zimním období a je naštěstí dobře léčitelná. V případě bakteriálních infekcí si pacienti často stěžují na jednostrannou bolest krku, otok krčních mandlí a potíže s mluvením.
Mezi závažnější nemoci, které se projevují bolestí v krku, patří:
- infekční mononukleóza,
- angína,
- laryngitida,
- akutní epiglotitida,
- zánět štítné žlázy,
- refluxní nemoc jícnu,
- nádorová onemocnění hlavy a krku.
Nepříjemné pocity či bolesti v krku mohou být vyvolány i mechanickým podrážděním či jinými podněty. Může jít o kouř, prach či pyl. Někomu nesvědčí ani pobyt v místnostech se suchým vzduchem. U zpěváků se často objevují problémy s hlasivkami vyvolané jejich přetěžováním. [6, 7, 8, 9]
Léčba bolesti v krku
Co na bolest v krku zabírá nejlépe? Základem je určit příčinu problému. Akutní bolesti v krku způsobené mírnou infekcí horních cest dýchacích lze v naprosté většině případů řešit samoléčbou. Jak se zbavit bolesti v krku vlastními silami? Vyzkoušet můžete různé volně prodejné léky na bolest v krku dostupné v lékárnách:
- antiseptika (antimikrobiální látky),
- antiflogistika (léky proti zánětu),
- analgetika (léky proti bolesti).
Léčba se dá podpořit užíváním rozličných forem podpůrných přípravků, které působí lokálně proti zánětu a pomáhají ulevit od bolesti. Nejoblíbenější jsou:
- cucavé pastilky na bolest krku,
- sprej na bolest v krku,
- sirup na bolest v krku,
- kloktadla na bolest v krku.
Pokud stojí za bolestí v krku silný bakteriální zánět (např. streptokoková angína), neobejdete se bez antibiotik, která musí předepsat lékař. [10, 11, 12]
Bolest v krku: babské rady
Jestliže je domácí léčba nasazena okamžitě, co se objeví začínající bolest v krku, dá se tento problém obvykle vyřešit bez návštěvy lékaře. Součástí samoléčby nemusí být pouze volně prodejné léky. Pomoct mohou i určitá režimová opatření a léty prověřené babské rady na bolest v krku.
- zábal na bolest v krku – vhodný je Priessnitzův zábal nebo tvarohový zábal,
- kloktadlo na bolest v krku – bylinková kloktadla působí jako dezinfekce,
- šalvěj na bolest v krku – můžete si z ní připravit kloktadlo nebo čaj,
- další bylinky na bolest v krku – heřmánek, hřebíček, řepík, mateřídouška, tymián, dobromysl nebo lípa,
- vitamín C na imunitu – výborným zdrojem jsou šípky, citrusy, zázvor, rakytník nebo černý rybíz,
- konzumace česneku – působí antibakteriálně,
- kloktání slané vody – účinkuje podobně jako česnek,
- klidový režim a dostatek tekutin – přispívají k tomu, aby se organismus rychleji vyrovnal se zátěží v podobě infekce.
Nicméně pokud je bolest v krku silná, nesnesitelná nebo trvá delší dobu, vyplatí se vyhledat lékařskou pomoc. Mezi další varovné signály patří:
- dušnost,
- vysoká přetrvávající horečka,
- bolest čelistních kloubů,
- krev ve slinách a hlenu. [13, 14, 15, 16]
Jak si léčíte bolest v krku?
Bolest v krku v těhotenství
Nastávají maminky nesmí v rámci léčby bolesti v krku užívat přípravky s oblíbenou šalvějí. Tato bylinka totiž podporuje prokrvení pánve a může dokonce vyvolat potrat. Obdobné opatrnosti by měly dbát i při výběru dalších léků. Nejlepší je užívat jen takové přípravky, které doporučí ošetřující lékař nebo lékárník. [17, 18]
Bolest v krku u dětí
U dětí je vhodné řešit bolest v krku šetrnými přírodními prostředky, pokud není příčinou angína nebo jiné závažnější onemocnění. Dětem lze podávat jitrocelový sirup, šťávu z cibule, cucavé pastilky nebo bylinkové čaje. [19, 20]
Zdroje:
healthline.com, mayoclinic.org, healthdirect.gov.au, webmd.com, medicinenet.com, cdc.gov, medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, kidshealth.org, praktickelekarenstvi.cz, solen.cz, medicinapropraxi.cz, cpzp.cz