Důvody bolesti hlavy mohou být rozmanité – slabý pitný režim, nedostatek hořčíku, vápníku a vitaminů skupiny B, změna počasí, špatný vzduch, vysoké hodnoty ozonu, zácpa, poruchy krevního oběhu, zánětlivá ložiska v těle (například hnisavá ložiska v zubech), oslabené ledviny, ale také strach, stres, starosti, nespavost. Nepříjemné bolesti hlavy mohou způsobovat i ztuhlé svaly, především šíjové.
Abychom se bolestí zbavili, je třeba hledat a napravit příčinu. Pro první pomoc a urgentní zbavení bolesti hlavy poslouží několik tipů z přírody.
Bylinky proti bolestem hlavy
Čaj proti bolestem hlavy
Potřebujeme: 1 lžičku meduňky, 1 lžičku máty, 1 lžičku květů levandule, 1 lžičku drcených fenyklových semínek, 3 dl vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme, přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme a můžeme popíjet.
Zázvorový šejk – osvědčený prostředek proti bolestem
Potřebujeme: 1 lžičku jemně nastrouhaného zázvoru, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy, 3 dl studené vody
Postup: Všechny ingredience smícháme a rozmixujeme. Hotový nápoj popíjíme po douškách.
Obklady přináší úlevu
Chladivé obklady
Studené obklady či sáček s ledem přikládaný střídavě na čelo a týl dokážou zmírnit úporné bolesti.
Cibulový obklad
Potřebujeme: 1 větší cibuli, lněný šátek
Postup: Cibuli nasekáme nadrobno a zabalíme ji do lněného šátku. Obklad si přiložíme na zátylek a dopřejeme si půlhodinovou relaxaci.
Křenový obklad
Potřebujeme: 2 lžíce nadrobno nastrouhaného křenu, 3 čajové lžičky vody, lněný šátek
Postup: Křen smícháme s vodou a vzniklou hmotu zabalíme do šátku. Obklad přiložíme na zátylek a necháme 5 minut účinkovat (delší dobu nedoporučuji).
Obklad z vinného octa
Obklad si připravíme tak, že lněný hadřík namočíme do vinného octa a přiložíme si ho na čelo. Necháme hodinu působit.
Pomohou i vůně rostlin
Při bolestech hlavy si můžeme provonět místnost například 100% přírodním éterickým olejem z eukalyptu, levandule, citronu či meduňky. Rovněž vtírání oleje s přídavkem silice máty peprné, především do spánků má uvolňující účinky.
Mátový olejíček
Potřebujeme: 1 lžičku mandlového oleje, 3 kapky 100% přírodního éterického oleje z máty
Postup: Obě přísady smícháme a vzniklý olej si při bolestech jemnými krouživými pohyby vtíráme do obou spánků.
Vyzkoušejme koupele
Koupel při bolestech hlavy
Potřebujeme: 1 hrst rozmarýnu, 1 litr vroucí vody
Postup: Rozmarýnu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Poté přecedíme a přilijeme k vodě ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut, pak si můžeme ještě dopřát 30 minutovou relaxaci.
Octová koupel nohou
Potřebujeme: 2 dl jablečného octa, širší nádobu, ručník
Postup: Nádobu naplníme teplou vodou (37 °C), do níž přidáme ocet. Koupel nohou by měla trvat 10 minut. Poté nohy osušíme a dopřejeme si ještě 30 minutovou relaxaci.
Studená koupel rukou
Ruce si vložíme do ledové vody a snažíme se vydržet co nejdéle. Během této koupele zatínáme a uvolňujeme pěsti. Chlad zužuje roztažené cévy.
Bylinky, obklady i koupele můžeme používat souběžně.
Časté bolesti hlavy mohou signalizovat i toxiny „zanesený“ organismus, který je třeba vyčistit. Ttřeba takto:
Rychlá očista střev
Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.
Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)
Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 2,5 litru čisté neperlivé vody.