Počet lidí, kteří si stěžují na bolesti zad, stále roste, alespoň jednou se s nimi setkalo 80 % populace. Na vině může být jak sedavý způsob zaměstnání, nedostatek pohybu, tak i onemocnění ledvin. Odborný poradce Jan Větrovský poradí, jak se lze bolesti zad zbavit.
Příčin, které stojí za bolestí zad, je víc, než se zdá:
- Sedavé zaměstnání – špatná židle a hrbení se u počítače namáhá páteř
- Ochablé zádové a břišní svaly tzv. vzpřimovače páteře – bez svalové opory dochází ke špatnému držení těla, případně k deformaci páteře
- Špatné držení těla u dětí – „proutek se má ohýbat, dokud je mladý“ – se správným držením těla je vhodné začínat už v raném věku
- Zvedání těžkých břemen – stejné pohyby, jednostranné zatížení páteře a špatný postoj při zvedání těžkých břemen se negativně odráží na stavu páteře
- Prochladnutí – člověk pracující v chladném či větrném prostředí může prochladnout tzv. na kost, což přináší bolesti páteře
- Mezi další možné spouštěče bolestí zad patří psychická zátěž, obezita, těhotenství, zborcené plochonoží či nemoci ledvin
Přečtěte si také: Sezení na míči zádům neprospívá
Jak vyzrát na bolest?
Při sezení na kancelářské židli a při práci na počítači tělo většiny lidí trpí. Dříve či později se začne projevovat bolest, jejímž původcem bývá nesprávné držení těla, při kterém jsou svaly strnulé, nezatěžují se rovnoměrně a postupně tak dochází k jejich ochabování. Aby páteř dobře fungovala a nebolela, je třeba ji zpevnit. Mnohdy nepomohou zázračné pilulky za tisíce. Léčba však může být téměř zdarma, jen vyžaduje disciplínu a pár minut vašeho času denně, které věnujete posílení zádových a břišních svalů. Pokud budou svaly posílené, záda budou vzpřímená a riziko bolesti zad se tak výrazně sníží. Investujte stokorunu do koupě malého nafukovacího míčku – overballu a zkuste dát páteř do „latě“. Následující cviky vybral Jan Větrovský, odborný poradce Žij zdravě.
1. Protažení krční páteře
Jak na to:
Nafouknutý overball držte v obou dlaních za hlavou. S výdechem tlačte hlavou mírně vzhůru do overballu a napřimujte páteř. Netlačte rukama proti hlavě.
Efekt:
- Nacvičíte správné držení hlavy a aktivujete svaly na zadní straně krku.
2. Uvolnění zápěstí
Jak na to:
Ufouknutý overball podložte při práci s počítačem pod hřbet dlaně.
Efekt:
- Uvolníte napětí v zápěstí během celodenní práce na počítači. V této poloze můžete overball používat jako podpěrku zápěstí, ve kterém tak snížíte tlak.
3. Protažení krčních svalů
Jak na to:
Nafouknutý overball umístěte mezi hlavu a stěnu. Tlačte hlavou proti míči. Uvolněte ramena, vyhněte se aktivaci trapézového svalu, který vede od páteře směrem k rameni.
Efekt:
- Aktivujete krční a zádové svaly.
4. Zahřátí svalů
Jak na to:
Podávejte si nafouknutý overball z ruky do ruky, kolem těla, před tělem i za tělem. Můžete s ním také kroužit kolem hlavy, pasu nebo kolen. Nesmí vám spadnout.
Efekt:
- Posílíte svaly celého těla a zcela jistě navíc pobavíte celou kancelář.
5. Protažení hrudní páteře
Jak na to:
Podložte si nafouknutý overball zhruba do výše lopatek mezi tělo a opěradlo židle. Střídavě přetáčejte trup do stran. Nesmí se pohnout pánev ani zvedat ramena. Provádějte jen drobný pohyb v oblasti hrudní části páteře.
Efekt:
- Mobilizujete hrudní část páteře.
6. Posílení mezilopatkových svalů
Jak na to:
Sedněte si na židli, narovnejte záda, zatáhněte břicho. Dva středně nafouknuté overbally dejte mezi loket a tělo. S výdechem zatlačte loket k tělu a s nádechem tělo uvolněte. Pokud máte overball pouze jeden, lze strany střídat.
Efekt:
- Posílíte především dolní fixátory lopatek, mezi které řadíme mezilopatkový sval, střední a dolní část trapézového svalu a pilovitý sval přední.