Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začíná od ledna 2025 ženám částečně hradit služby registrovaných porodních asistentek. Jde o zpětně proplácené příspěvky z fondu prevence, které se týkají programu nazvaného Maminka a miminko do šesti měsíců od porodu.
Registrovaná porodní asistentka je ta, jež získala od krajského úřadu, případně pražského magistrátu povolení poskytovat zdravotní služby, a to třeba i přímo v bydlišti klientky. Nová možnost čerpání příspěvku se proto nevztahuje třeba na služby dul ani na případný domácí porod.
Za rok maximálně pět tisíc
Podle webu pojišťovny mohou ženy v souvislosti s prací porodních asistentek (seznam těch registrovaných najdete zde) žádat o příspěvek na:
- vhodnou pohybovou aktivitu v době těhotenství a po porodu,
- kurz přípravy k porodu a
- laktační poradenství.
Souhrn všech příspěvků může v roce 2025 v tomto programu činit maximálně pět tisíc korun.
Ženy o tyto peníze mohou za rok žádat nanejvýš ve dvou žádostech. Každá z nich ale může sdružovat více platebních dokladů. Ty ovšem nesmí být starší tří měsíců (při více dokladech tuto podmínku musí splnit poslední účtenka či faktura) a musí být vystavené po 1. lednu 2025. Ale pozor, přes aplikaci Moje VZP lze o příspěvky obecně žádat až od února.
Detailní pravidla programu určeného těhotným ženám, těm po porodu a nejmenším dětem lze najít na webu VZP.
O změnu se zasadily neziskovky
Na změnu upozornila na sociálních sítích Unie porodních asistentek (UNIPA). Uvedla, že za ní stojí jednání s VZP ze strany čtyř organizací podporujících ženy – UNIPA, České komory porodních asistentek, Asociace pro porodní domy a centra a České ženské lobby.
V minulosti nemohly tyto ženy (tj. klientky VZP, pozn. red.) čerpat péči porodních asistentek. U pojišťovny VZP byly propláceny ženám jen předporodní kurzy vedené porodnicemi a laktační poradenství jen poradkyněmi ze seznamu (VZP, pozn. red.),
píše UNIPA.
Prezidentka UNIPA Magdaléna Ezrová pro Vitalia.cz doplnila, že třeba u laktačního poradenství si před změnou mohly pojištěnky VZP nechat proplatit jen služby organizací Mamila nebo Laktační liga. Nyní to jde od všech porodních asistentek s registrací, které poradenství nabízí.
Informaci pro Vitalia.cz potvrdila také pojišťovna. Doposud skutečně nebylo možné příspěvek použít pro úhradu služeb porodní asistentky, od 1. ledna 2025 to podmínky již umožňují. Možnost čerpání příspěvku jsme rozšířili na základě jednání s Asociací pro porodní domy a centra, která proběhla v loňském roce,
uvádí mluvčí VZP Viktorie Plívová.
Galerie: Nejhezčí porodní fotky roku 2023 podle asociace fotografů
Aby na to žena nezůstala doma sama
Organizace hájící ženy o větší dostupnost služeb porodních asistentek usilují dlouhodobě. Například laktační poradenství je investice do zdraví a prevence, protože přispívá k tomu, že žena kojí. To je zdravější pro dítě a rodina pak nemusí vydávat tisíce měsíčně za umělá mléka,
podotýká Magdaléna Ezrová.
Podle Ezrové je posun v pravidlech čerpání příspěvků u VZP přelomový, protože změna rozšiřuje možnosti volby u klientek největší tuzemské zdravotní pojišťovny.
Příspěvek navíc podpoří péči o ženy čerstvě po porodu přímo u nich doma. Je to efektivnější, protože žena je ve svém prostředí, dostává se jí pomoci přímo tam, kde kojí. Navíc tam není takový tlak na čas jako v ordinaci, kam musí s novorozencem cestovat,
vysvětluje prezidentka UNIPA.
VZP není jedinou pojišťovnou, která na tento typ péče přispívá. Podle Ezrové je velmi vstřícná Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR nebo zdravotní pojišťovny, které umožňují ženě čerpat nevyužité bonusy jiných členů rodiny.