Pro základní orientaci, jak zjistit stáří brambor, slouží povinné údaje uváděné na obalech, tedy „rané“, „pozdní“ a podobně. Někteří dodavatelé uvádějí i podrobnější členění, například polopozdní atd. Konkrétní stáří brambor však zjistit nelze…
Pokud se týká účinků solaninu, pak jde o vysoce toxickou látku, která byla v minulosti spojována i s úmrtím dětí, avšak tyto informace se nepotvrdily. Každopádně jsou projevem otravy solaninem křeče a trávicí potíže, v extrémních případech i krvácení do žaludku, prvními projevy bývá obvykle zrychlený tep a opět v extrémních případech až ztráta vědomí.
Za rizikovou dávku se považuje množství 590 gramů solaninu na kilogram tělesné hmotnosti, tuzemská legislativa připouští maximální limit 200 gramů, jak je i uvedeno v článku. Obvyklé koncentrace solaninu v bramborách prodávaných na našem trhu se pohybují od 20 do 150 miligramů na kilogram hlíz, podle typu odrůdy.
Petr Havel
Oprava konce textu (originál je děs):
Za rizikovou dávku se považuje množství 5 miligramů solaninu na kilogram tělesné hmotnosti, tuzemská legislativa připouští maximální limit 200 miligramů/kg brambor, jak je i uvedeno v článku. Obvyklé koncentrace solaninu v bramborách prodávaných na našem trhu se pohybují od 20 do 150 miligramů na kilogram hlíz, podle typu odrůdy.
(ještě pro jistotu 1mg=0,001g)
Nad touto informací jsem se také pozastavil, ale pak jsem si řekl: "no jo, vždyť to psal novinář", čili osoba, která věci nerozumí a nerozumí použitým termínům, četla nějakou vědečtější publikaci a vybrala z ní část informací, které bohužel samy osobě nedávají smysl.
Připadá mi, že v prvním případě šlo nejspíše o "objemová procenta" a v druhém případě o "hmotnostní procenta", případně byly vedle sebe položeny nezávislé tvrzení z různých zdrojů.
Jelikož se nejedná o vědeckou publikaci, obzvláště na takovém laicky psaném webu, který ani nečerpá z originální literatury, ale jen dělá výtahy z jiných laických webových stránek, tak nad nepřesností vyjadřování mávněme rukou a radši bychom měli motivovat autory k dalšímu studiu.
Osobně si myslím, že povolání jako novinář nebo překladatel bez vzdělání v oboru jsou naprosto zbytečná.