Brněnská nemocniční lékárna vyrábí čípky proti horečce pro nejmenší děti

22. 12. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Některé lékárny reagují na nedostatek léků na horečku pro nejmenší děti výrobou vlastních čípků či sirupů. Přidali se k nim i farmaceuti brněnské Fakultní nemocnice u Svaté Anny. V nejbližších dnech by se navíc na pultech lékáren mělo objevit zhruba sto tisíc sirupů s ibuprofenem, jejichž mimořádnou dodávku dojednalo ministerstvo zdravotnictví.

Srazit nemocnému dítěti horečku sirupem či čípkem se stalo pro řadu rodičů nečekaně složitým problémem. Důvodem je masivní výpadek dodávek dětských antipyretik a analgetik, tedy léků na horečku a proti bolesti, se kterým se potýkají lékárny napříč celou republikou. 

Farmaceuti Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně situaci řeší pomocí vlastních, individuálně připravovaných léků ve formě čípků.

Jak se vyrábějí čípky

Rodiče dětských pacientů v lékárnách FNUSA – jedna je u Mendlova náměstí, druhá na Hybešově ulici – seženou čípky jak s ibuprofenem (gramáž 60 mg a 125 mg), tak paracetamolem (gramáž 100 mg). Poptávka po těchto lécích je zvláště v tomto období, kdy se potýkáme se zvýšeným výskytem chřipky, velmi vysoká. Rozhodli jsme se proto začít připravovat čípky sami v našich prostorech, abychom alespoň částečně pokryli výpadek běžně dostupných léčiv. Denně takto připravíme více než 1000 čípků, uvedla vedoucí oddělení přípravy léčiv Nemocniční lékárny Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Monika Pecháčková.

Podle zkušeností místních rodičů se i tak vyplatí do lékáren zavolat a zeptat se, zda aktuálně čípky mají, k večeru bývají vyprodané. 

Mezi dětmi se navíc nešíří jen chřipka, jejíž zvýšený výskyt podle dat Státního zdravotního ústavu teprve začíná, ale zejména RS virus – nemoc sice netrvá tak dlouho jako chřipka, ale rovněž ji provázejí vysoké horečka, pro nejmenší děti je nebezpečná, některé kvůli ní končí v nemocnicích – náš web o RS viru u dětí psal například zde.

Z čeho jsou čípky? 

Čípkový základ musí mít snadnou tvarovatelnost a musí být chemicky a fyzikálně stálý. 

Teplota tání nebo teplota rozpouštění musí být o něco málo menší než teplota lidského těla, ale větší než pokojová teplota, aby čípek v těle snadno roztál nebo se rozpustil, ale aby dal se pohodlně skladovat. 

Nesmí dráždit sliznici. Nesmí chemicky reagovat s léčivem. 

Hlavními základy jsou: 

  • Kakaový olej (oleum cacao) – přírodní tuk ze semen kakaovníku, v současné době se používá pouze v lékárnách
  • Adeps neutralis – používá se též v lékárnách a častěji než kakaový olej
  • Želatina (gelatina) – používá se pro výrobu poševních globulí

Zdroj: wikipedia

S virózou nemusíte hned k lékaři, dá se zvládnout doma, prosí přetížení pediatři Přečtěte si také:

S virózou nemusíte hned k lékaři, dá se zvládnout doma, prosí přetížení pediatři

Ministerstvo zdravotnictví před několika dny oznámilo, že se mu společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv podařilo vyjednat dodávku 300 tisíc balení sirupu s obsahem ibuprofenu, která by měla dorazit do lékáren ještě před Vánoci.

Momentálně je v distribučních skladech prvních zhruba sto tisíc balení sirupů, které by se měly na pultech lékáren objevit v nejbližších dnech. 

Čím doma tlumíte horečku u dětí?

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).