Řeklo by se maličkost, která se jednou za čas přihodí spoustě lidí. Ale brnící prsty na rukou dokážou být mimořádně nepříjemné a někdy, i když naštěstí ne často, mohou signalizovat i vážnější zdravotní potíže.
Jak se projevují? Krom zmiňovaného samotného brnění prstů na rukách, případně i nohách, se některým lidem jejich konečky čas od času dost neprokrvují, takže postupně vedle brnění také úplně zbělají, až zmodrají a jsou necitlivé. Stává se to v chladu i teple, kdyby snad někdo chtěl vinit zimu za okny.
Příčina první: utlačený nerv
Příčin může být povícero, některé jsou neurologické, jiné souvisí spíše s oběhovým systémem. „Pokud jsou tam jen parestezie neboli brnění, mrazení, mravenčení, pocity chladu, pak to může v případě rukou být projev syndromu karpálního tunelu,“ vysvětluje Pavel Houška, primář neurologie strakonické nemocnice. Tato potíž je důsledkem toho, že v zápěstí je utlačován středový nerv zvaný medianus – například po úraze nebo kvůli přetěžování ruky při práci s počítačem, někdy syndrom karpálního tunelu trápí také těhotné ženy, kterým otéká zápěstí kvůli zadržování vody.
K tomuto vysvětlení se u brnění prstů bez dalších obtíží přiklání i neuroložka Martina Švehlíková. Podle ní brnění kvůli práci s počítačem typicky postihuje ukazováček, prostředníček a prsteníček a projevuje se často hlavně v noci. „Po proklepání prstů většinou ustoupí, může se přidat porucha citlivosti, vypadávání předmětů z rukou, neobratnost,“ uvedla a doporučila návštěvu neurologa.
Příčina druhá: poškození periferních nervů
Péči neurologa vyžaduje také druhá možná příčina, která připadá v úvahu, pokud někoho opakovaně brní prsty horních i dolních končetin, ať už ve stejnou či různou dobu.
„Může to signalizovat poškození mnoha periferních nervů, pak jde o polyneuropatii – u nás nejčastěji diabetickou nebo alkoholickou, ale příčin je mnoho včetně těch neobjasněných,“ říká strakonický primář. Tato příčina je ale mnohem méně častá, než první.
Příčina třetí: Raynaudův syndrom
Když prsty nejen brní, ale navíc mění barvu – nejprve blednou a pak naopak zčervenají a přidává se bolest, nejspíše půjde o Raynaudův syndrom, někde se též hovoří o Raynaudově příznaku či fenoménu. Nejčastěji bývají postiženy prsty, ale může se to týkat palců, celých rukou či nohou.
„Někdy není příčina syndromu zcela zřejmá, ale jde o projev přemrštěné aktivity nervů kolem drobných kožních cév a typické je to zejména pro mladší stresované ženy, které jsou postiženy pětkrát častěji než muži,“ líčí primář Houška. Minimálně část vlivu se tu přisuzuje i hormonům, protože potíže se často poprvé objevují v pubertě a po klimakteriu naopak mizí.
Častěji je ale Raynaudův syndrom sekundárním příznakem, který jen doprovází nějakou jinou hlavní potíž, ať už to jsou neurologické problémy, stavy po úraze či problémy s oběhovým systémem. Podle lékařů je v tomto případě na místě odborné vyšetření. „Jde nejspíše o příznak onemocnění tepen, který spadá do kompetence interních lékařů,“ doplňuje doktorka Švehlíková, podle níž se problém objevuje především při chladu a vlhku.
Zkuste vitamín E
Primář Houška nicméně lidi, kteří by se vyděsili odborného názvu syndromu, uklidňuje. „Pokud má člověk tyto problémy již dlouho a kromě nich ho nic dalšího netrápí, asi bych se s tím nestresoval, zakoupil bych například gingko a vitamín E a vyzkoušel jejich efekt,“ radí lékař.
Mimochodem, s Raynaudovým syndromem bývá spojena ještě jedna poměrně neznámá, ale dost bolestivá potíž, které se říká syndrom bílé bradavky. Postihuje zejména kojící ženy – podobně jako na chlad citlivě reagují prsty postižených, jsou na něj extrémně citlivé i bradavky, která rovněž bělají a stávají se mimořádně citlivé na bolest. Syndrom bílé bradavky je často příčinou předčasného ukončení kojení, protože bolest je pro některé ženy k nevydržení.