Co se týče těch hranolek (a chipsů), já přijatá a plánovaná opatření za zákaz považuji. Není sice zakázán produkt jako takový, ovšem limity jsou postavené takovým způsobem, že ho ten dosavadní produkt nesplní. Musí se používat jen vybrané odrůdy brambor a smažit na nižší teplotu, což bude na vlastnosti původního produktu mít vliv.
Přirovnal bych to k absinthu. Ten je sice povolen, ale zároveň je stanoven maximální obsah tujonu, který produkt zpracovávaný tradičním způsobem nemůže splnit. A tak se pelyněk maceruje v teplé vodě (místo v lihu) a výsledný produkt tak není identický s tím z 19. století.
Zkrátka EU zakazuje "salámovou metodou" - postupně zpřísňuje podmínky až původní produkt nahradí produktem jiným.
U nás si mnozí nedají vzít názor, že za všechno může Brusel.
Když cestuji po západní Evropě, často se setkávám u stánků či v restauracích s různými místními pochoutkami, které by se u nás takto dělat nesměly. Obávám se, že „úředníci“ (tj. politici) pražští vydávají občas daleko horší paskvily než Bruselští, jen se o tom tak nemluví.
Další věc je, že evropská nařízení a směrnice se vždy řeší na různých zasedáních, kde je třeba souhlasu členských států. Proto se spíš než „co zas v Bruselu vymysleli“ ptejme „proč to čeští zástupci odkývali“.
V závodce máme ceduli, že podle nařízení hygienické stanice je zakázáno vydávat obědy do vlastních nádob. Ovšem do polystyrénové krabičky, kde po ní třeba ve skladu lezly myši, to klidně vydají.
Nebo výrobna zelných salátů - do čistě vymytého kyblíčku, v němž mně prodali salát před měsícem, prostě salát nedají, musím si ho koupit opět i s kyblíčkem.
Jak je tedy možné, že se množí obchody, kam si člověk musí přinést vlastní obal a dostane do něj nasypáno/nalito?
Je to stejný nesmysl jako s nařízením konzumovat v restauraci guláš nejdéle 3 hodiny po uvaření, i když generace vědí, že nejlepší je druhý den. Nakonec začnou předepisovat jak dlouho a na čem smažit cibulku do toho guláše, když po generace víme, že by měla být trochu přismahlá, jinak to není ono. Nějaký akrylamid naše předky nezajímal a nikdo nevěděl co to vůbec je. Je zajímavé, že s rakovinou přesto neměli takové problémy jako dnešní unijní euroobčané. Tak nevím??
tsd