"... Průměrná roční produkce dosahuje objemu kolem půl milionu tun, což je patnáct procent z celkové produkce ovoce v zemi. Nejméně tři sta tisíc polských farem je zapojeno do komerčního pěstování bobulového ovoce, další se věnují jeho zpracování. Celkem tak dává bobulový průmysl práci na třiadvaceti tisícům lidí,“ stojí v popisu kampaně Power fruits.
Nějak mi ta čísla nesedí - produkce asi 500 000 tun a nejméně 300 000 farem. Z toho plyne, že jedna farma sklidí průměrně 1,6 tuny borůvek. Budiž.
A bobulový průmysl dává práci 23 000 lidí? Takže 1 člověk stihne pracovat ve13 farmách? A to netrhají všichni, takže takové pracanty bych chtěl vidět! Průměrně jednomu sběračovi projde pod rukama téměř 21 tun borůvek. Páni, to je kuliček... až z toho zrak přechází! 8=D
Milý pane, to nejsou bobule, to jsou berries!!!
Kdyby to byly bobule, měl byste pravdu, ale s berries se dějí zázraky!!!
Navíc byste jim neměl upírat zásluhy. To, že bobulový průmysl dává práci 23 000 lidí znamená, že vždy do toho jsou započítání i dodavatelsko-odběratelské firmy. To znamená, že čistě sbírání a pěstování se věnuje jen část z nich!!! Zbytek se podílí na jejich prodeji a dalších činnostech.
Nerad vidím, že snižujete záskuhy polských pracovníků a jejich výkony.
A zároveň autorce posílám uznání, že nám předvedla znalost angličtiny s berries. Třeba se další měsíc naučí další anglické slovíčko a do konce života si třeba přečte nápis na anglickém WC.
Tak jsme se soustředili na Berries farms, až jsme zapomněli, že se v Polsku pěstuje také ve velkém jahody, rybíz a maliny (píše se o tom v článku) - řádově statisíce tun. Jenom by mě zajímalo, kde se pro toto ovoce najde volná půda. A to nemluvím o tom, že Polsko je také bramborářská velmoc, dále produkují Poláci spoustu drůbeže i skotu a prasat. Kampak se to všechno vejde???
Pozn.: Laici se snaží tvrdit, že jahoda patří mezi bobuloviny - není tomu tak, jedná se o souplodí nažek na dužnině. (V době, kdy jsem chodil do školy jsme se o tom učili v 6. třídě základní školy.)
Rovněž maliny nepatří mezi bobuloviny, ale toto tvrzení v článku není.
O kousek výše píšu, že laici řadí jahody mezi bobuloviny. Takže nevím, v čem bych se měl dovzdělat. Že by v názvosloví trhovců? Děkuji za radu, na trhu nakupuji podle toho, jaké vidím zboží, a ne podle toho, co mi píšou na ceduličkách prodejci.
A Vitalia se chce tvářit aspoň trochu odborně, tak by mohla také zveřejňovat podobně laděné informace. Abych potom třeba nenašel serióznější články v Nedělním Blesku. 8=/
Dovzdělejte se v potravinářském názvosloví. Pak zjistíte, že jahody mezi bobuloviny opravdu patří (a neříkají to jenom laici), že bobuloviny nejsou bobule (jak se může zdát někomu, kdo má akorát základku), a že potravinářské názvosloví často neodpovídá biologickému a anatomickému dělení a je to tak správně (pro jiný příklad si můžete zajít k řezníkovi).
Jirko, ale dal má pravdu.
U nás se totiž tyto druhy souhrnně řadí mezi drobné ovoce.
Naopak jahody jsou v Polsku zeleninou.
Problém vzniká, pokud ignorant hodí do překladače od googlu všechny ty berries a pak to plácne do novin, aniž by u toho zapojil šedou kůru mozkovou, nedejbože se podíval do české pomologie...
To, že boblube obsahujú veľa železa je fajn, ale bolo by fakt dobré uviesť koľko je podľa vás veľa. Napríklad v 100g bobúľ je to X% doporučenej dennej dávky železa.
Pretože také maliny obsahujú len 0.7mg železa (4% DDD) a čučoriedky (borůvky) len 0.3 mg železa v 100gramoch, čo je len 2% dennej potreby.
http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1851/2
http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2053/2
Takže žiadna senzácia sa nekoná. Spoliahať sa na tieto bobule ako na zdroj minerálov je veľmi veľm i nevhodné. V 100 gramoch malín máme totiž 82% denej dávky cukrov.