Tak jsme se soustředili na Berries farms, až jsme zapomněli, že se v Polsku pěstuje také ve velkém jahody, rybíz a maliny (píše se o tom v článku) - řádově statisíce tun. Jenom by mě zajímalo, kde se pro toto ovoce najde volná půda. A to nemluvím o tom, že Polsko je také bramborářská velmoc, dále produkují Poláci spoustu drůbeže i skotu a prasat. Kampak se to všechno vejde???
Pozn.: Laici se snaží tvrdit, že jahoda patří mezi bobuloviny - není tomu tak, jedná se o souplodí nažek na dužnině. (V době, kdy jsem chodil do školy jsme se o tom učili v 6. třídě základní školy.)
Rovněž maliny nepatří mezi bobuloviny, ale toto tvrzení v článku není.
O kousek výše píšu, že laici řadí jahody mezi bobuloviny. Takže nevím, v čem bych se měl dovzdělat. Že by v názvosloví trhovců? Děkuji za radu, na trhu nakupuji podle toho, jaké vidím zboží, a ne podle toho, co mi píšou na ceduličkách prodejci.
A Vitalia se chce tvářit aspoň trochu odborně, tak by mohla také zveřejňovat podobně laděné informace. Abych potom třeba nenašel serióznější články v Nedělním Blesku. 8=/
Dovzdělejte se v potravinářském názvosloví. Pak zjistíte, že jahody mezi bobuloviny opravdu patří (a neříkají to jenom laici), že bobuloviny nejsou bobule (jak se může zdát někomu, kdo má akorát základku), a že potravinářské názvosloví často neodpovídá biologickému a anatomickému dělení a je to tak správně (pro jiný příklad si můžete zajít k řezníkovi).
Jirko, ale dal má pravdu.
U nás se totiž tyto druhy souhrnně řadí mezi drobné ovoce.
Naopak jahody jsou v Polsku zeleninou.
Problém vzniká, pokud ignorant hodí do překladače od googlu všechny ty berries a pak to plácne do novin, aniž by u toho zapojil šedou kůru mozkovou, nedejbože se podíval do české pomologie...