Jenže vidíte, to téma se objevilo, novináři po chvíli ztratili zájem a lidé se svými plechovými hubami evidentně rozdíl nepoznají.
Pak jsou také "specialisté", tvrdící, že glukóza a fruktóza vedle sebe jsou v podstatě to samé, jako složená molekula sacharózy. Z chemie by sice měli kouli, takhle ale budou mít kouli uprostřed těla. No nic.
Ovšem možná má CC pravdu a český spotřebitel to jinak ani nechce: onehdá jsme dovezli německou colu s cukrem a nechali lidi porovnat ji s českou. Hádejte, kdo z nich poznal rozdíl...
Tyhle blafy jsem přestal pít. Nejde totiž jen o obezitu. Takto vysoké dávky cukru (27 kostek na 2 l - to je prostě šílené) tělu škodí nezávisle na množství pohybu. U sacharózy lítají hladiny krevního cukru a inzulínu, u fruktózy (glokózo-fruktózový sirup) zase dochází k tučnění jater. Výrobci těchto sladkých břeček lžou a za pomocí "vědců" a demagogie odvádějí pozornost od zátěže tělesných orgánů při zpracování takových množství cukrů jinam.
Pít 110 gramů / litr, tedy 27 kostek cukru – je fakt ohromně přirozené a skvělé. Pokud někdo chce tuto hloupost provádět, prosím. Zvláště, pokud jsou to jen mrtvé kalorie bez dalšího. Nemluvě o kyselině fosforečné a úbytku vápníku, železa a dalšího z ní plynoucí.
Chléb neobsahuje cukr, natož glukózo-frutkózový sirup, ale škrob. Škrob se rozkládá na čistou glukózu, tedy nezatěžuje játra a dodává energii po velmi dlouhou dobu. Navíc chléb obsahuje řadu dalších látek.
Nic mimořádného, v sušeném ovoci je situace ještě mnohem horší, tam je cukrů až 2/3 hmotnosti a fruktózy je tam také požehnaně.
Nejsou žádné mrtvé a živé kalorie.
Kyselina fosforečná je přítomna v množství 0,75 g na litr, vápníku se tak spotřebuje méně než půl gramu. Pokud se tím nenapájíte v litrech, nic nehrozí.
Tak schválně, je snaží vypít půl litru koly nebo sníst půl kila sušeného ovoce? Co je asi pravdědpobnější, že bude mnohem častěji konzumováno?
Tahle srovnání teoretiků bez toho, aby si představili snězení téhož množství sušeného ovoce a vypití stejné hmotnosti koly v praxi – mám rád jako osinu v zadnici. Zřejmě přišli z Marsu, a kolu a sušené ovoce znají jen z dijáků, ještě to neviděli. Jinak si toto srovnání neumím vysvětlit.
Vždyť je to pravda :-) Třtinový cukr byl několik let vydáván za zdravou náhradu řepného cukru, než vyšla najevo pravda :-)
Látek pro metabolizaci cukru je tam minimum, nemyslete si, že ovoce je glukóza a fruktóza a látky pro jejich metabolizaci. Látky pro metabolizaci je nutno dodávat pestrou stravou.
Pití Coca-Coly odvápňuje kosti právě díky kyselině fosforečné, na to je nesčetně seriózních vědeckých studií.
Problém je ten, že Coca-Cola odvápňuje a bere vápník přímo z kostí a zubů, nikoli ze stravy. Takže odvápněné kosti se musí znovu vybudovat, a pokud se odvápňují častěji, tak prostě kosti řídnou.
Odvápňovat může až tehdy, když se vyčerpá denní příjem vápníku, takže v těle vznikne deficit vápníku. Protože v dnešní době přejídání je příjem vápníku velký, můžete vypít 1 litr coly a nic se nestane.
Studie prováděné amatéry si můžete strčit víte kam, není pravda že nápoj kyselinou fosforečnou odvápňuje bezpodmínečně vždy.
„Odvápňovat může až tehdy, když se vyčerpá denní příjem vápníku, takže v těle vznikne deficit vápníku.“
Není málo případů, kdy někdo dává svou blbost a neznalost najevo takto přímo jako vy.
Nadbytek fosforu odvápňuje vždy, protože se používá vápník nikoli ze stravy, ale z kostí a zubů. Vápník ze stravy se pak použije k tomu, že se tělo snaží (ale ne vždy se mu to zcela podaří) opět kosti vymodelovat znovu. Takže opakovaným pitím koly dochází k tomu, že se neustále dokola odvápňují kosti a zuby a následně se tělo je pokouší donekonečna opravit. Ale tisíckrát záplatované kosti už nemají tu kvalitu, co kosti bez neustálého odsávání vápníku kvůli kole.
A to jsem neuvedl, že kromě odvápňování kostí při příjmu koly dochází také k ledvinovým kamenům a ukládání fosforečnanů třeba do srdce a jinam.
Kyselina fosforečná z koly totiž reaguje takto:
2 H3PO4 (kyslina fosforečná) + 3 Ca (vápník z kostí) -> Ca3(PO4)2 (fosforečnan vápenatý)
Vzniklý fosforečnan vápenatý je nerozpustná sloučenina a má tendenci se ukládat v orgánech. Tělo se ho snaží posunout do ledvin a vyloučit močí ven, ale často se v ledvinách usazuje a tvoří ledvinové kameny.
Ledvinové kameny z fosforečnanu vápenatého jsou jedním ze třech nejběžnějších druhů ledvinových kamenů (vedle šťavelanů a cystidinů).
qqqqqqqqqqqqq
„Protože v dnešní době přejídání je příjem vápníku velký, můžete vypít 1 litr coly a nic se nestane.“
Pokud jednou za život vypijete litr koly, tak se vám skutečně nic nestane.
Množství vápníku ve stravě je jedna věc, ale tělo z toho ani zdaleka nepřijme všechno.
qqqqqqqqqqqqqqqqq
„Studie prováděné amatéry si můžete strčit víte kam, není pravda že nápoj kyselinou fosforečnou odvápňuje bezpodmínečně vždy.“
Rozumím, stovky vědeckých studií jsou pro vás nic. Zřejmě věštíte své pravdy z jater zvířat či z toho, co vám mozek řekne po lysohlávkách. Máte kvalitní matroš.
Problémem není jen nadměrná konzumace cukru, ale také skladba těch cukrů. Nadměrné množství fruktózy, které potravinářský průmysl nepřirozeně cpe do každého člověka, způsobují jednak přetěžování jater, jednak množení špatné mikroflóry a kvasinek ve střevech.
Tělo nepočítalo s enormním množstvím fruktózy, a v přirozené stravě byste nikdy takového množství dnes a denně nedosáhl, jako potravinářský průmysl do těla rve megadávkami fruktózy, glukózo-fruktózového sirupu, a vlastně i sacharózy. Proto nemá regulační mechanismus na rozdíl od glukózy, proto přetěžuje játra, proto přebytek fruktózy pouští nezpracovaný do střev, kde krmí breberky ve střevech.
Čím složitější sacharid, tím pro tělo lépe. Tělo lépe rozloží uvolněnou energii a nedosahuje pak hladina cukru zbytečných peeků a extrémů.
A jen tak mimochodem, cukr fruktóza také způsobuje nemoc zvanou dna, protože v metabolické dráze zpracování fruktózy vzniká mimo jiné kyselina močová.
Takže na skladbě cukrů setsakra záleží.
"Coca cola má 110 gramů sacharidů na 1 litr. To je samozřejmě hodně, ale není to nic neobvyklého, džus má cukru 100 gramů na 1 litr, chleba má 550 gramů cukru na 1 kilo, cukr je v podstatě skoro v každém jídle."
Vypít 2 litry coly není nic neobvyklého, nekteří "vědci", kteří pití coly podporují, se tím dokoce chlubí. Oproti tomu sníst bochník chleba už tak jednoduché není, nehledě na to, že chléb neobsahuje cukr - možná jste myslel bílé pečivo? To ale já nejím (lepek).
Jinak mohu souhlasit s tím, že cukru je obecně v jídle hodně. Tím spíše pití coly jen přilévá olej do ohně a tyto dávky cukru krutě zvyšuje. A o to větší jsou také lži Coca-Cola company a jimi placených vědců, kteří se chovají, jako kdyby jediný cukr, který člověk do sebe přijme, byl ten z jejích sladkých patoků.
Onehdá jsem viděl nějaké video, které ukazovalo v kostkách, jaké množství cukrů do sebe přijme člověk při celodenní stravě. No, na konci z toho byla krásná pyramida :-)
To jste člověče ale přehnal! (konec sarkasmu) Manipulátorovi jste vysvětlil, že prakticky je jednoduché vypít 2 kg koly, zatímco velice těžké sníst 2 kg chleba. On tak hezky manipuloval a lhal ve prospěch koly, a myslel jsi, že všichni zde jsou nepraktickými a naletéme na to.
Cukrů nepřijíímáme hodně, pokud se naše strava nesestává především z uměle přislazovaných potravin či cukrových koncentrátů. Je samozřejmé, že pokud uděláte pokus a vaše strava se bude skládat ze supermarketových blafů, a pití z přeslazených kol, kofol, doslazovaných džusů. atd. pak cukru máte nadměrně, a ještě poškozujícího cukru. Supermarketová strava je odpad, a to větší, než v okolních státech, protože jak říkají korporace, Česko má specifické požadavky, a Češi prý požadují větší exkrtementy prodávané jako potraviny, než Němci, a chtějí za ně platit také více, než Němci za kvalitnější potraviny.
Cukr, zdůrazňuji vhodný cukr, niákoli to co je v kole, je pro tělo důležitý. Tak důležitý, že když ho tělo nedostává ve stravě, samo si cukr vyrábí. Cukr je pro tělo základní zdroj energie, stejně jako stavební látkou. Z cukru tělo vyrábí dokonce i bílkoviny.
Ovšem potravinářský cukr miluje fruktózu, protože pro jazyk je sladká jako cecek, a tak fruktózu rve všude, kam to jenom jde. A tento cukr není to, s čím tělo počítá, a v přírodě ho v těchto magadávkách nikdy nepotkáte, a tělo to množství neumí zpracovat. Játra dostávají takový záhul, jeijch poškození třeba fruktózou pak lékaři ochotně ve statistikách přičtou alkoholu – když už věda, tak pořádně cinknutá ne?
Tedy kola obsahuje nejen zbytečné množství cukrů bez živin, ona obsahuje také špatný druh cukru, který devastuje tělo více, než cukry a jejich skladba vyskytující se v přírodě. Rozumím tomu, že kde je balík prachů, kterým lze umlátit velrybu, tam se najde i dostatečný počet vědců, kteří ohnou reaitu a doporučí kolu jako zdravou. Totéž se stalo s jedovatým řepkovým olejem, který poškozuje játra a štítnout žlázu, který je najednou zdravý.
"Cukrů nepřijíímáme hodně, pokud se naše strava nesestává především z uměle přislazovaných potravin či cukrových koncentrátů."
Právě takováto strava se týká většiny západní populace. Je to přesně ten typ lidí, kteří pijí colu po litrech.
"Cukr, zdůrazňuji vhodný cukr, niákoli to co je v kole, je pro tělo důležitý. Tak důležitý, že když ho tělo nedostává ve stravě, samo si cukr vyrábí. Cukr je pro tělo základní zdroj energie, stejně jako stavební látkou. Z cukru tělo vyrábí dokonce i bílkoviny."
Ano. Rozumná konzumace řepkového či třtinového cukru je žádoucí.
Nepraktický jste pouze vy, cukr a sacharidy jsou v prakticky každém jídle a denní příjem sacharidů člověkem je asi 1/3 z celkového množství.
Není pravda, že když nebudete pít slazené nápoje, tak jste před nadměrnou konzumací cukrů automaticky uchráněn.
Je pravda, že denní konzumace 2 l slazených nápojů denně není zdravá, ale břicho vám naroste i z 2 l piva denně a tam žádná fruktóza není.
Zdá se, že jste se rozhodl přesvědčit Coca-Colu, že by vám měla nějaký ten miliónek dolarů dát, že budete lhát o zdravosti koly jako nikdo jiný.
Dále sarkasmus, abych napodobil vaše slizké uhýbání stranou:
Když začnete jíst zdravě a vynecháte šmejdy jako slazené nápoje, skutečně není pravdou, že si automaticky prodloužíte život. Může vás totiž třeba zabít tornádo, nebo zastřelit terorista, případně unést mimozemšťan.
Chléb obsahuje škrob a to je velká hromada cukrů. V lidské tělo neumí ukládat škrob na horší časy, ale veškerý škrob z potravy velmi rychle přemění na cukry a ty buď spotřebuje nebo přemění na tuk a uloží na horší časy.
Proto není dobré si myslet, že když se nepijí slazené nápoje, že je člověk uchráněn před nadměrným příjmem cukrů.
„Chléb obsahuje škrob a to je velká hromada cukrů.“
Škrob je polymer glukózy (hroznového alias krevního cukru), tedy nejvhodnější a tělu nejpřirozenější cukr, na rozdíl od šmejdů v kolách, nápojích a přislazovaných potravinách.
qqqqqqqqqqq
„V lidské tělo neumí ukládat škrob na horší časy, ale veškerý škrob z potravy velmi rychle přemění na cukry a ty buď spotřebuje nebo přemění na tuk a uloží na horší časy.“
Není třeba příliš zdůrazňovat, že nic nevíte. S glukózou (a jejím polymerem škrobem) tělo umáí mistrovsky zacházet. Glukózu umí zpracovat naprosto každá buňka v těle, kromě toho její hladiny a zpracování jsou mistrovsky řízeny několika hormony a dalšími regulačními faktory.
Škrob se tedy enzymy přemění na glukózu, nejpřirozenější cukr pro tělo. Tento cukr má pro tělo mnohá využití, a jedno z nich je „ukládání cukr na horší časy“ do zásobního škrobu glykogenu (https://cs.wikipedia.org/wiki/Glykogen). Když později tělu chybí cukr, pak tento zásobní škrob opět játra přemění zpět na cukr. Neměl byste psát o tématech, o kterých víte kulové a přestat se ztrapňovat svými neznalostmi.
qqqqqqqqqqqqqqq
„Proto není dobré si myslet, že když se nepijí slazené nápoje, že je člověk uchráněn před nadměrným příjmem cukrů.“
Pravdědpobnost nadměrného příjmu cukrů se při nepití slazených nápojů prudce snižuje na nepatrné hodnoty.
Škrob je polymer glukózy, to souhlasí.
Sacharóza alias řepný alias třtinový cukr je z 50 % glukóza a z 50 % fruktóza.
Na metabolismus škrobů mám stejný názor jako Vy :-) Akorát máte potíže se čtením psaného textu.
Jste fakt naprosto mimo, patrně jste nikdy neviděl malé dítě kolik sladkostí je schopno zkonzumovat, když se nehlídá. Litr coly je proti tomu zanedbatelná věc.
povidejte si co chcete, ale tretinka coca cola je stale lepsi nez limodada barevna, prebarerevna co lidi tahaj z marketu. protoze, jak jiste uznate, pri precteni slozeni coca cola az tak moc nic neurazi, kdezto u malinovky, pomerancovky, colovky, ty umely srajdy jenom litaj.
btw panove....nej je ceske pivo ....a jestli colu, tak do bramboroveho rumu :-)
:-)
Diskuse, jestli exkrement A je lepší než exkrement B beru za ztrátu času.
USA funguje stále stejně, je-li velký balík peněz, bude vědci prohlášen za zdravý i kyanid či vitriol, a lékaři se budou předhánět v prohlášeních, že 10 gramů kyanikdu denně prospívá zdraví.
Před časem se mi dostal do mailu tklivý příběh, jak jakýsi superhouslista se převlékl za žebráka a hrál těžké kousky lidem, ale ti si ho nevšímali. Jak kulturně barbarští lidé. Byl k tomu nějaký sluníčkově morální dovětek, že si nevážíme kvality či co a nepoznáme jí. Houslista je prý virtuózní, protože dokázal vydělat tolik a tolik peněz. Zavětřil jsem tedy, a daného houslistu jsem vyhledal na youtube a většího vrzala jsem neslyšel. Neuměl evidetně hrát, neměl talent, jen strojově nadřenou techniku bez citu. Tehdy jsem díky sluníčkovém mailu pochopil, jak funguje USA: máš-li dobré manažery, jsi dobrý a kvalitní, i když umníš kulové či zabíjíš lidi.
A tak je to s Coca-Colou, tak je to s řepkovým olejem, a tak je to s geneticky modifikovanými potravinami i kampaní za jejich neoznačování, aby zákazník nevěděl.
USA jede podle mustru, že zdravé je to, za co spotřebitelé pustí korporacím největší zisky.
Rozumný člověk nepije ani kolu, ani kofolu, ani barvené limonády. Cokoli z toho je hloupost, zvláště pokud to člověk dělá běžně a často.
..ale jiste ze....jak by to mohlo byti jinak !
Nicmene, ale, exkrement "A" ma slozeni prijatelne a exkrement "B" neprijatelne. To je volba.
Benzoan sodný, sorban draselný, azorubin, aspartam, acesulfam K a podobne nikdy!! Kys. fosforecna sem tam ve tretince koly, o.k.
Cukru je vsude stejne....a plus ten rumajzlik jeste :-(
Ani exkrement A ani exkrement B přijatelné složení nemají.
Kromě toho si vzpomínám, jak jsem si sám pro sebe amatérsky dělal chemické rozbory různých potravin. Vzpomínám si na příhodu, kdy jsem měl jogurt Kunín, kde bylo psáno jen: smetana, ovocná složka a jogurt Olma, kde bylo vypsáno asi 10 éček. Jenže mým chemickým rozborem mi vycházelo, že Olma s těmi deseti éčeky je méně umělá a má méně přídatných chemikálií, než Kunín. Vysvětlil mi to časem až nějaký úředník: Pod názvem ovocná složka se skrývá směs, ve kterém je 10 éček a na etiketě to není třeba vypisovat. Takže máte dojem, jak čisté to je. Tedy v rozboru jsem chybu neudělal.
Na Coca-Cole je položka „aroma“. A ta mi strašně připomíná „ovocnou složku“ a Kunínu.
Takže limonádoví výrobci možná jen méně podvádějící než výrobce koly z drsné Ameriky, kde žádný podvod, včetně podplacených vědců, či matení na etiketách není dost podlé, protože draví podnikatelé se nezastavují před ničím. Právníci pouze poradí, jak to dělat beztrestně.
Takže tak k exkrementu A a exkrementu B.
Mate v tom malinko bordel. Nase legislativa bere " aroma " napr. v jogurtech jako vyrobni tajemstvi a slozeni se nedozvite. Vyrobit domaci bily jogurt a domaci dzem z domaciho ovoce je ale velice snadne.
Na coca cola pisi jasne " prirodni aroma ". Navic receptura je " puvodni ". Pravda coca a cola orechy to vidi asi jako homeopatika ucinnou latku.
Pres to, konzervant je jiny a pro me prijatelnejsi.
Otazka je, zda se jim da verit.
Tak jistě, pokud si někdo dá 2 deci na žaludek, nebo nějaké drinky občas někde na zábavě (cuba libre například), není to nic proti ničemu.
"nej je ceske pivo"
Ačkoliv pivo miluju, musím si ho bohužel odpustit - lepek. Pokud si ho dám, můžu počítat s nekolikadenní nevolností, nadýmáním, průjmy a únavou.
"a jestli colu, tak do bramboroveho rumu"
Souhlas :-)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rum
V Česku se tradičně vyrábí alkoholický nápoj, který byl označovaný jako „tuzemský rum“, vyrábí se však uměle, dochucením zředěného lihu (nejčastěji vyráběného z brambor) rumovou esencí
:-)
Potravinarsky byznys uz jaksi zapomnel, ze jeho vyrobky jsou urceny k jidlu, a ne ze jsou pouze zdrojem zisku jako kazde jine. Takze si mame zvykat na hi-tech potraviny, na ktere neni nase telo vubec stavene. Z toho vyplyva tolik zdravotnich problemu, ktere zacnou treba jen unavou (jak travici soustava zapasi s temi hi-tech slozkami).
Mam vyzkouseno, co se stane, kdyz obcas snim svou z davnych dob oblibenou sladkou tycinku, ktera se ovsem tvari jako tradicni pochoutka, ale davno uz obsahuje mnohem vic ingredienci, co drive nebyly vubec zapotrebi. Je zvlastni, ze misto abych byla plna energie po takove kaloricke bombe, jsem naopak unavena a podrazdena, a citim, jak telo dostava zabrat, aby se popralo s tou umelinou a nejak ji stravilo. Jde to tezce a pomalu, ackoliv na prvni pohled je tycinka plna cukru. Az na druhy pohled je to cukr glukozo-fruktozovy, praskove ingredience k vylepseni chuti a vune a podobne laboratorni vynalezy. Chudak telicko. Kdyz tohle snim, mam zase na par mesicu dost. Umim si predstavit lidi, kteri sve telo neposlouchaji a muzou takovehle vyrobky jist denne. Myslite si, ze jsou zdravi a dlouho jeste budou?
Aneb...diagnosa Orthorexia Nervosa.
Odborníci mluví o novém druhu poruchy příjmu potravy, která se vyznačuje až chorobnou závislostí na takzvaně zdravých potravinách a panickém strachu z toho, že člověk sní něco nezdravého.
Dnes jsou lidé zejména z internetu zavaleni takovým množstvím informací o tom, co je zdravé a co je nezdravé, že se v tom jen těžko mohou vyznat," říká českobudějovická dietoložka Alena Váchová.
Místo zlaté střední cesty, spočívající ve střídmé a zároveň pestré stravě s dostatkem pohybu, volí řada lidí nejrůznější radikální, alternativní metody stravování. A v bojovném duchu se pak snaží své okolí přesvědčit, že právě jejich způsob života je pro lidské zdraví ideální.
Když už blbec neví kudy kam, začne do toho rvát psychiatrii. Jenže také tím dáváte najevo, že jste nepochopil termín „závislost“.
Možná uděláte lépe, když přestanete souložit a rozšiřovat své geny, a tím vylepšíte genofond lidstva. Ona totiž existuje i závislost na sexu, takže byste se toho měl zcela vystříhat. Nechcete přeci být nemocný, že ne?
K příznaků othrorexia nervosa patří třeba čtení www.vitalia.cz. Normální člověk jej nečte, protože na tomto není závislý. :-)
To by nebyla dnesni uzce specializovana medicina, aby kazdeho nezaradila do skatulky s nalepkou diagnozy. Tak se tu vyskytla orthorexie. Mame tu lidi, kteri ctou slozeni (p)otravin, protoze se uz nekdy v detstvi naucili cist, a zajima je, za co utrati penize - a vida, ona je to diagnoza.
Uz je 5 minut po dvanacte na to zacit se zajimat, co jime. Nikdy mne nenapadlo, ze budu potrebovat sve chemicke vzdelani k obycejnemu nakupu v potravinach. Ze by za to opravdu mohla Doba jedova?
Ale no tak...neponkracujte.
Jako chemik byste mela vedet, ze nezalezi na latce, ale na mnozstvi.
Take jsem psal, ze je na trhu uz dost firem-malych producentu, kteri vyrabi bez zbytecnych sragor.
Ty firmy vznikly na zaklade poptavky, protoze lide odmitaji kupovat sracky od Tricatele Burese v super-hyper.
Nemusite cist etikety, natoz byt hystericky :) chemik, abyste se v klidu najedla.
Jen mi proste vadi, ze ovce vyzaduji zasah parazitu a zbytecnych byrokratu, protoze to nechci financovat...
Přečtěte si knihu Cukrové trápení a dozvíte, jak američtí zákonodárci všemožně chránili (nejen) Coca-Colu předtím, aby se lidé dozvěděli pravdu o jejích účincích na zdraví.
Obchod s cukrem je obrovský byznys a o prachy jde vždy až v první řadě. Jak se trefně praví v uvedené knize: vědci se vždy skláněli před kapitány průmyslu. Proč? Protože kapitáni průmyslu vědce financují a žádný pes nebude kousat do ruky, která ho krmí.