Tak to o problematice nevíte dohromady nic :-) Ukázalo se, že GM se dá použít nejen na zvyšování výnosů a odolnosti proti plísním a bakteriím, ale i ke zvyšování odolnosti proti herbicidům a vrazi z Wallstreetu si rychle spočítali, že se vyplatí zaplatit za GM osivo a k tomu za cisternu glyfosátu a zbavit se tak plevele, který ubírá živiny i Slunce a znesnadňuje sklizeň. Bohužel pro člověka a další živočichy je glyfosát karcinogenní.
Možná vás to překvapí, ale i při pěstování ne-GM luštěnin se používají cisterny glyfosátu. Tím se totiž ty luštěniny postříkají před sklizní, aby celé pole uschlo najednou a šlo pěkně sklidit. A co je horší, protože se to dělá těsně před sklizní, ne v průběhu růstu jako u GM plodin, tak je v ne-GM luštěninách toho glyfosátu mnohem a mnohem více než v těch GM.
Ale také v účincích na biodiverzitu. Nikdo totiž nemá šanci uhlídat, jak a s čím se GMO zkříží. Díky krátkozrakému využití GMO tedy může docházet k nepředvídatelnému vymírání různých druhů hmyzem počínaje a dalšími živočichy na něj navázanými konče.
Navíc v situaci, kdy se ne GMO zkříží s GMO a objeví se škůdce rezistentní progi GMO organismu, může tento škůdce snadno zničit taky pole pěstitele, který ve skutečnosti pěstovat GMO vůbec nechtěl, ale zasel osivo, které pocházelo z plodiny obsahující geny GMO, byť se o GMO původně vůbec nemělo jednat. Pokud vím, tak takové rostliny existují již nyní v Jižní Americe.
Nevýhodou GMO je také jeho snadná navázatelnost na obchodní modely. Pokud někdo vytvoří GMO tak, aby museli zemědělci platit větší peníze za chemické postřiky, může to být vážný problém. Ostatně v Indii mají s podobným jednáním fy Monsanto své trpké zkušenosti.