Názory k článku Budou nás léčit starci a cizinci?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 3. 2010 10:18

    Ja (neregistrovaný)

    v roce 2000, nad 60 let pak 11,5 %. V roce 2007 jich bylo již 16 %

    Nesouvisi to spise vetsi měrou se změnou věku odchodu do duchodu?

  • 23. 3. 2010 10:28

    Ja (neregistrovaný)

    novým trendem jsou odchody čerstvých absolventů do zahraničí hned po skončení studia.

    Muze tohle nekdo potvrdit? Jeste jsem o tom neslysel. Nejak se mi tomu totiz nechce verit, a to hned z nekolika duvodu:
    1. uvazuji se odchazejici studenti-cizi statni prislusnici?
    2. do kterych zemi udajne rodili cesti absolventi odchazeji?
    3. vim, ze EU udajne uznava lekarske diplomy z CR, ale v jinych zemich museji projit velkou atestaci (malo vypsanych mist, narocna, …).
    4. nemaji jine zeme povinne narocne jazykove testy pro lekare z cizich zemi?
    5. nezda se mi, ze ziskat atestaci v cizi zemi je nejaka rychla, jednoducha a levna vec
    6. mozna bych byl jeste ochoten pripustit USA. Koluji historky, ze cizi lekari se pri dostatecne vuli za relativne kratkou dobu doberou atestace a v kratkem horizontu po zacatku praxe (do 5 let) i dost slusnych penez (>100 tisic dolaru/rok)
  • 23. 3. 2010 23:38

    lékař (neregistrovaný)

    1. neuvažují. Statistiky pocházejí z ministerstva zdravotnictví kde lékaři odcházející do zahraničí žádají o doklad o praxi

    2. V Anglii je přes tisíc českcýh lékařů, v německu asi 600. Pracuji jako lékař v německé nemocnici, je zde 28 českých nebo slovenských lékařů

    3. diplom z jakékoliv země EU se automaticky uznává

    4. Německo má i nemá (liší se podle konkrétní spolkové země. Když má tak moc náročné nejsou

    5. V Německu je atestace jednodušší, lehčí a platí se jediný poplatek – 200 E

    6. To mnohem více

  • 24. 3. 2010 10:15

    Ja (neregistrovaný)

    ad2) Zajimalo by me, jak natrvalo tam ti lide jsou. Protoze jestli tam emigrovali (resp. v ramci EU presidlili), tak jsou pryc. Jestli tam jen vyjeli „na zkusenou“ a za 5 let budou zpatky, tak bych v tom nevidel problem.

    Je videt, ze Nemci si umi vybrat tresinky na dortu. Pracovni povoleni pro vsechny, pak ho zrusi to ty, co maji VS nebo umeji žádané remeslo. Jeste rok a mohou se jit bodnout kvuli vyprseni prechodne doby. Uz jen kvuli tomu jejich postoji bych tam delat nesel.

    ad3) Ano, tusil jsem to. Me ale opravdu slo spise o to povoleni pracovat v danem oboru v dane zemi. Je sice hezke, ze je clovek inzenyr a oficialne mu uznaji diplom, ale jestli nedostane praci v oboru dokud neslozi zkousky a nestane se clenem tamni profesionalni organizace, tak je mu jeho diplom stejne nanic.

    ad4) Lehkost jazykovych testu me prekvapuje.

    ad5) Stejne tak i jednoducha atestace. Nemci museji byt opravdu zoufali, kdyz berou zrejme kohokoliv. Jak dlouho ten proces atestace trva? Jsou to spise roky od zacatku testu po samostatnou praci nebo jak? Chtel bych si udelat predstavu a porovnat to se zkusenosti z jedne neevropske (a k doktorum podle vsech zdroju, co jsem cetl, ne zrovna privetive) zeme.

    ad6) Tech $100K je hranice pro „slusne penize“. Vim, ze si doktor vydela 120 000 $, dobry specialista 250 000 $ a dobry chirurg klidne i 500 000 $/rok. Samozrejme zavisi to na statu v USA a na oblasti (velkomesto, velke mesto, male mesto, …)

    Naposledy, kdy jsem se zajimal o platy doktoru v Nemecku, tak to bylo nekdy kolem 1995. Tehdy mel takovy bezny doktor minimalne nekde kolem 120 000 DEM/rok (60 000 euro), ale nijak hloubeji jsem do toho nevrtal, takze uz tenkrat to mohlo byt jinak a dnes jsou ty platy asi uplne nekde jinde. Kde?

  • 23. 3. 2010 10:33

    Ja (neregistrovaný)

    Podle informací předsedy ČLK v posledních letech stále klesá počet absolventů lékařských fakult.

    Nevim presne, jak je to ted, ale kdyz ja studoval, tak pocet mist na lekarskych fakultach byl velmi, velmi omezeny. Vubec dostat se na nejakou fakultu byl problem. Nerikam, ze nasledne studium nebylo obtizne, ale za nejvetsi problem tenkrat lidi povazovali protlacit se prijimacim rizenim.

    Kolik je ted vypsanych mist na lekarskych fakultach v prvnich rocnicich v porovnani se stavem pred rekneme 10, 15, 20, 25 lety?

  • 24. 3. 2010 10:24

    Ja (neregistrovaný)

    Je nekde k dispozici prehled statnich prislusnosti tech cizich doktoru? Chtel bych si udelat predstavu, kdo jsou.

    Jestli to jsou slovensti absolventi ceskych skol, Slovaci pracujici v CR, Vietnamci, Rusove/Ukrajinci nebo jestli se taky jako stat podilime na odlivu mozku z Afriky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).