„Letošní vinařský ročník slibuje hodně zajímavou úrodu, i když bude určitě odlišný od těch předcházejících,“ řekl serveru Vitalia.cz David Šťastný, ředitel CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice. A může za to hlavně počasí, které se například od toho loňského poměrně výrazně lišilo.
Burčák bude mít skluz 10–12 dní
Minulé ročníky lze hodnotit, díky celoročním nadprůměrným teplotám, jako teplejší, a tudíž hrozny dozrávaly přibližně o 10–12 dní dříve oproti dlouhodobému průměru.
„9. 8. jsme měřili cukernatost moštu u hroznů Augustovskij a Irsai Oliver (rané odrůdy) a mošt měl ‚jen‘ 12–13 stupňů ČNM. Od čtvrtku 10. 8. by měly přijít vyšší teploty a sluníčko. Pokud by se tedy počasí zlepšilo, teoreticky bychom mohli sbírat první hrozny 15.–16. srpna a o víkendu 19.–20. srpna bychom mohli mít čerstvý burčák na Vinařské pohotovosti v našem vinařství ve Valticích,“ doufá David Šťastný. Ve srovnání s rokem 2022 byly hrozny Augustovskij zralé už začátkem srpna, a tak měli první čerstvý burčák ve Valticích už 6. srpna.
Galerie: Jak se prodává burčák
Co je to burčák?
Burčák je pouze nápoj, který byl získaný výlučně z hroznů sklizených a zpracovaných na území ČR.
Prodává se od 1. srpna do 30. listopadu. U burčáku by měl vždy být označený jeho výrobce.
V letošním roce je zrání hroznů zpožděno, a tak si milovníci „zlatého moku“, typického pro Moravu, budou muset na první čerstvý burčák trochu počkat. Vinobraní začne naplno až začátkem září, jak tomu bylo dříve.
Pijete burčák?
Z jakých odrůd se burčák vyrábí?
První burčáky pochází z raných odrůd. Z bílých se jedná např. o Müller Thurgau, který patří mezi naše tradiční a stále populární odrůdy, Muškát moravský a Veltlínské červené rané.
Z červených zase o Modrý Portugal, Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe. Z těchto raných odrůd se také většinou vyrábí Svatomartinské víno.
V září a v polovině října dozrávají další odrůdy (např. Chardonnay a Veltlínské zelené), na přelomu října a listopadu ještě Ryzlink vlašský či rýnský.
Čeho si všímat při koupi burčáku
Až si budete burčák kupovat, prohlédněte si jeho barvu, přivoňte si k němu a také si ho poslechněte. Jaké by tedy měl mít vlastnosti?
- Zbarvení: mléčně smetanové až okrové, max. jen mírně nahnědlé
- Vůně: lehce kvasinková a hroznová, je cítit po odrůdě (je možné lehce vnímat i droždí pocházející z kvasinek)
- Chuť: příjemně sladká, v pozadí s kyselinou
- „Dynamika“ burčáku: měl by tzv. prskat (kvašení), jsou v něm pozorovatelné drobné perličky (uvolňování oxidu uhličitého), které ukazují, že je živý
Co by vás mělo odradit?
Znatelně nahnědlá barva, nepříjemný zápach (hniloba a zatuchlina) a výrazná alkoholická chuť, v níž převládá kyselina. Burčák se stále vyvíjí a mění se doslova každým okamžikem.
Většina negativních vlastností tak pramení z toho, že je nesprávně uchováván, tedy v teple, na slunci, nebo jen neúměrně dlouho, a je proto prokvašený až příliš. Burčák navíc nikdy nesmí být ředěný vodou.