jisteze to byl podraz, paklize tu polivku z pytliku doplnili cerstvymi surovinami.
procpak neudelali ten pokus pouze s cistymi polevkami ze sacku? to by asi 80% spokojenych zakazniku nebylo a neslo by udelat takove pr.
kazdopadne ani cesrtve suroviny neudelaji z predrazeneho hnusu ze sacku dobrou polevku.
Víte, podle mě to byl spíš pokus typu "slepého testu". Dobře znají lidi z oblasti high endu - když se pustí nahrávka na papírově špičkovém a pak průměrném zařízení a nadšenci vidí, které právě hraje, tak máte prakticky 100% jistotu, že bude závěr, jak je to špičkové zařízení skvěle hraje a to druhé je naprd.
Ale zkuste to pustit naslepo, případně dokonce posluchačům zalhat a tvrdit, že hraje jiné zařízení, než doopravdy - najednou zjistíte, že ve skutečnosti to od sebe rozezná tak 10% posluchačů a v některých případech ani to ne.
Knorr zjevně chtěl zkusit to samé - tedy ověřit, zda statistika z průzkumů, kdy 70% lidí pytlíkové polévky odmítá či přímo označuje za hnus, obstojí i v případě, kdy je dostanou "naslepo". No a výsledek celkem podle očekávání naznačil, že skutečnost je trochu jiná... Můžeme se bavit o etičnosti tohoto postupu, jenže možná by se měli spíš trochu zamyslet ti notoričtí nadávači na vše "pytlíkové".
Ad doplnění čerstvými surovinami - těžko hodnotit, mohu ale sám za sebe říct, že v naší rodině takto postupujeme celkem často i v běžném životě. Pytlíková polévka slouží spíš jako základ, který se víc naředí, ale naopak se například přidají další nudle či něco jiného. Mimochodem preferujeme před Knorem Vitanu, ale to na podstatě nic nemění.
Ale zkuste to pustit naslepo, případně dokonce posluchačům zalhat a tvrdit, že hraje jiné zařízení, než doopravdy - najednou zjistíte, že ve skutečnosti to od sebe rozezná tak 10% posluchačů a v některých případech ani to ne.
Tohle plati v mnoha oblastech, nekeri lide maji zkratka potrebu si na neco hrat. Uplne stejneho vysledku dosahnete napriklad u slepeho testu vin :-)
Tak jsem náhodně našel (na iTescu) polévku chřestovou krémovou Knorr. Bez glutamátu, obsahující zeleninu a bylinky, bez konzervačních látek..
Složení:
chřest bílý 6,7%,
zelený 1,8%.
Pažitka 0,2%
Zbytek tvoří:
mouka,
bramborový škrob,
sůl s jodem,
sůl,
fruktóza,
laktóza,
maltodextrin (glukóza),
kvasničný extrakt apod.
Mouka, škrob, sůl, cukry, glutamán a 8,7 % zeleniny....
Docela by mne zajímalo, jak se vlastně tato procenta počítají u sušené potraviny... Jestli z objemu před sušením anebo až z výsledku. Ono je to totiž zásadní - zatímco mouka a třeba sůl zůstane prakticky beze změny, tak naopak zelenina nebo třeba "knedlíček" v knedlíčkové polévce se scvrkne možná i na desetinu, při vaření ale zase vodu přijme. Jinými slovy 8% sušené zeleniny ve směsi nemusí být zas tak málo, ale kdoví jak se to udává.
Když mi dojde zelenina do polívky mražená, kupuji takovou sušenou lisovanou kostku kořenové zeleniny bez soli. Když ji dám vařit, zvětší svůj obsah max 2. Celá kostka má 50g (t.j. jako celá polévka Knorr) a dávám ji do hrnce tak 1,2l. Že by měl vývar z takového množství výraznou chuť, to říct nemůžu. A nemyslím si, že by by to bylo tím, že výrobci oné kostky (je z Polska), na rozdíl od Knorra používali chuťově nevýraznou zeleninu.
... ta nadstavena polevka nemusi byt chutove spatna, ale ze rozhodne nebude zdravi prospesna? Jsou lide, kteri ze zasady instatni jidlo neji a ti se pak opravdu mohli citit podvedeni. Jde totiz o princip - ten ale nekteri vedouci pracovnici a kreativci neuznavaji... Hlavne, ze vyzkum dopadl dobre a vedeni je spokojeno.
Mně to přijde jako zajímavý test. Nechápu tu extrémní nenávist k instantním polévkám. Když jedeme pod stan, tak si jich pár zabalíme a když je potřeba zrychlit s přípravou oběda, tak ji udělám s naprostým klidem. Spousta lidí argumentuje právě tím, jak jsou instantní polévky chuťově špatné a že je poznají na sto honů. A tady je dobře vidět, že to není pravda. A na Knorru se mi líbí, že se snaží hlídat množství soli a škodlivých tuků (jejich polévky mají logo Vím, co jím). http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/vyvazena-strava/S-dietolozkou-o-instantnich-polevkach.-Jak-jsou-na-tom-z-hlediska-vyzivy__s638x8334.html
prave naopak, knorr nemel koule sve indtantni polevky podrobit tomuto testu, proto je dodelal z cerstvych surovin.
to je jako tvrdit, jak ma skodovka nadupanou beznou oktavku co prodava v autosalonech a jako dukaz pouzije pro test wrc verzi, ktera ma s tou seriovou maximalne tak spolecny zakladni tvar kastle, nic vic.
To automobilové přirovnání je sice zábavné a zajímavé, ale úplně s tím nesouhlasím. Instantní polévky podle mě dnes slouží jako rychlý základ - neznám moc lidí, kteří by se při jejich přípravě drželi striktně toho, že je jen zalijí vodou. Na sáčcích to najdete dost často taky - tipy, co si tam ještě přidat. Takže proč to neotestovat tak, jak to lidé opravdu jedí? U ochutnávání vína by mi taky nevadilo, kdyby se servírovalo ve správné teplotě a s dobrým sýrem, který jen podpoří zážitek, ale základní chuť zůstane :)
a procpak to lidi asi delaji? proc to doporucuji i na obalu? protoze polivka ze sacku NENI k jidlu. at napisou na obal misto "vynikajici polevka skvele chuti" ze to je praskovy masox a je vec vyresena, nereknu ani n.
ale proti gustu zadny dysputat, pokud se nekdo hodla cpat instantnim jidlem nebo burtama za 30kc/kg v akci je to jeho boj.