Andělika lékařská patří do čeledi miříkovitých. Možná ji znáte také pod názvy svatodušní nebo andělský kořen. V našich podmínkách ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy, najdete ji zejména u lesních potoků a na pasekách v Krkonoších, kde roste ve vyhřátých, vlhkých a humózních půdách. Pro průmyslové zpracování se pěstuje hlavně v Německu, ale původní domovinou anděliky je Island, Skandinávie a Grónsko.
Využití v kuchyni
Z anděliky se nejčastěji využívají plody a kořen. Mají totiž výrazně hořkou chuť a kořenitou vůni. Jako koření se nejčastěji používají zralá semínka. Andělikou si můžete ochutit polévky, saláty a čaje, maximálně však polovinou kávové lžičky. Netradiční je například nakládání lodyhy anděliky do cukru. Využití anděliky je známé již od středověku, tehdy se kořen používal k odstranění jedů z těla. Při použití anděliky v kuchyni doporučujeme používat velmi malé množství.
Jak pěstovat anděliku
Andělika je robustní rostlina a dorůstá až do dvoumetrové výšky. Má velké listy a bílé květy. Kvete v červenci a v srpnu. Vyberte jí místo na zahradě, kde bude mít dostatek tepla. Vyhovuje jí prohřátá půda. Semena vysévejte brzy z jara nebo na podzim. Semínka anděliky stačí rozhodit na záhon, není nutné, aby byla zatlačena do půdy. Prvním rokem tvoří andělika přízemní růžici listů, v dalších letech roste a kvete. Nezapomeňte rostlinu přihnojovat hnojivem na bylinky. Hnojit je nutné z důvodu rychlého a robustního vzrůstu byliny. Můžete použít také přírodní hnojivo a pohnojit jíchou z kopřiv a pampelišky. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Jako bylinka je pro nás nejzajímavější v druhém roce vegetačního období.
Kdy sklízet a jak uchovat
Andělika kvete v červenci a srpnu. Celá rostlina je výrazně aromatická. Plod (semeno) se u dvouleté rostliny sbírá v září a v říjnu, na podzim můžete u dvouleté byliny vykopat kořen. Při zpracování anděliky používejte rukavice, pryskyřice obsažená v kořenech může vyvolat alergickou reakci. Ihned po sklizni semen a vykopání kořene vše pečlivě usušte. Kořen doporučujeme skladovat vzduchotěsně, neboť má sklony k plesnivění.
Babské rady
Andělika se přidává do bylinkových koupelí. Má příznivý vliv na naši nervovou soustavu, celkově zklidňuje a navozuje pozitivní náladu. Uklidňuje organismus při střevních a žaludečních neurózách, má zklidňující účinky při hysterických náladách. Teplé andělikové koupele působí také na revmatické obtíže, tlumí menstruační bolesti a působí při celkové únavě a oslabení organismu. Lze ji použít jako prevenci a zvýšit si tak odolnost vůči stresu. Při této prevenci nemusíte anděliku užívat vnitřně, možné jsou také zábaly, koupele (maximálně deset koupelí po sobě po 200 g sušeného kořene) a masti. Při zápachu z úst kloktejte odvar z anděliky.
Andělikou si vyčistíte organismus od hnilobného kvašení – dyspepsii organismu. Dyspepsie souhrnně označuje nemoci zažívacího traktu, rozděluje se na horní a dolní. Poznáte ji tak, že po dobu nejméně tří měsíců máte pocit tlaku a plnosti, pocity na zvracení, sytosti, pálení žáhy, zápach z úst a častěji říháte. U dolní dyspepsie postižené trápí nadýmání, plynatost, poruchy vyprazdňování a kručení ve střevech. Příčiny jsou různé, nejčastěji se jedná o chybu stravovacích návyků či špatné dietní stravy.
Pokud si představujete, jak si andělikou vyčistíte organismus, mějte se na pozoru, doma nachystaného kořene nebo semínek užívejte maximálně na špičku nože. Při obtížích vše konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem.
Léčivé účinky
Účinné látky jsou v kořenech a plodech (semenech) této bylinky. Andělika obsahuje přes čtyřicet účinných látek, mezi nejznámější patří silice, flavonoidy, tanin, hořčiny, cukr, pektin a další. Nejčastěji se s ní setkáme v čajových směsích. Andělika podporuje trávení, tlumí nadýmání a stimuluje vylučování žaludečních šťáv a žluči. Působí také blahodárně na dýchací cesty. Tlumí průduškový kašel a zpevňuje cévní stěny a stimuluje činnost srdce. Působí močopudně.
Anděliku neužívejte dlouhodobě, ani ji neužívejte nadmíru. Při předávkování se rozruší ochranná vrstva kůže a může dojít k alergické reakci na sluneční záření. Anděliku neužívejte při zánětech ledvin ani při vředových onemocněních. Nedoporučujeme ji v těhotenství a při kojení.