Jako první jsem zkontroloval kotvičník. Hladinu testosteronu nezvyšuje. Vitalia opět nezklamala :/, zbytek článku jsem proto ani nečetl.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874105003314
Simono, děkuji za informaci. Mohu se zeptat, odkud máte informaci o tom, že kotvičník zvyšuje hladinu testosteronu? Já jsem našel (vizte link níže) studii lékařské univerzity v Sofii, která byla publikována v roce 2005 ve vědeckém časopise Journal of Ethnopharmacology. Pokud jste můj link nečetla, zkusím informaci přiblížit.
21 zdravých mužů ve věku 20-36 let bylo rozděleno na tři skupiny. První skupina dostávala denně 20mg výtažku z kotvičníku na kilogram hmotnosti (pro ilustraci je to 1.5 gramu pro 75kg muže), druhá 10mg na kg hmotnosti, třetí dostávala placebo (tj. žádnou účinnou látku). Denní dávka byla rozdělena na tři dílčí dávky. Mužům byla odebrána krev 24 hodin před začátkem experimentu. Po začátku experimentu byly odběry po jednom dni, třech dnech, 10 dnech, 17 dnech a 24 dnech.
Vyhodnocení studie ukázalo, že hladina testosteronu se mezi těmi třemi skupinami nijak významně nelišila. Podotýkám že studie měla důkladně popsanou metodologii, prošla procesem peer review, a byla publikována ve vědeckém časopise.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874105003314
Rád bych se tedy zeptal, odkud pochází vaše informace o 30% zvýšení hladiny testosteronu.
Ja osobne si myslim, ze pani autorka clanku ani nevi, co je to metodologie, peer review, vedecky casopis, vedecka metoda, a ani nerozumi nazvu clanku: "The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men". A jsem si temer jisty, ze stahnout si obsah clanku je mimo moznosti (schopnosti) autorky.
Zajimave by bylo vyjadreni redaktora/redaktorky. Ne ze bych ocekaval, ze si redaktor/redaktorka udela resersi v oblasti pri posuzovani clanku.
Qwerty ma muj obdiv, takhle se na tu havet musi :)