Smrkáte, kýcháte, kašlete, pálí vás sliznice, třeští vám hlava a máte pocit, jako byste právě složili vagón uhlí? Tohle nemusí být příznaky pravé a nefalšované chřipky, ale obyčejného, zato pořádného nachlazení. Většina lidí v tomto případě ulehne na pár dnů do postele (pokud si to ovšem může dovolit) nebo navštíví lékaře, který jim často po několikahodinovém čekání v čekárně předepíše naprosto zbytečná antibiotika nebo doporučí běžně dostupné prostředky z lékárny, které si ovšem pacient hradí sám. Co to zkusit jinak?
Bylinky mohou být cenným pomocníkem, ale je třeba je dobře znát a vědět, které v daném případě použít. Namísto konvenčních přípravků můžete vyzkoušet léčivky zakoupené v lékárně či bylinkářství nebo ty vlastnoručně nasbírané a nasušené. Zda dáte přednost jednodruhovým bylinám nebo osvědčeným bylinným směsím, to už je na vás. Každopádně byste měli mít povědomí o léčivých i případných nežádoucích účincích daných rostlin a zejména v případě hotových směsí dávat pozor na obsah těch léčivek, které by pro vás mohly být nevhodné. I bylinky totiž mohou ublížit a někdy je lepší méně nežli více.
První pomoc při nachlazení
Zaručeně spolehlivým lékem při nachlazení a chřipce je zázvor, který se těší poměrně velké oblibě. Příjemně štiplavý oddenek s naprosto všestranným využitím může být první pomocí při nachlazení či začínající chřipce, ať už ve formě čaje nebo v podobě lahodných kandovaných kostiček, které můžete sehnat v každé zdravé výživě.
Zázvor má výrazné dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny. Kromě toho také podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti a kinetóze v dopravních prostředcích. Ve velmi malém množství se doporučuje se také v těhotenství, zejména v prvních měsících je velmi účinný proti těhotenským nevolnostem. Těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru by se mu však měly vyhýbat. Mohl by způsobit silné prokrvení dělohy a při jeho nadměrném užívání by mohlo hrozit riziko potratu nebo předčasného porodu.
Recept na heřmánkový čaj se zázvorem – ideální při chřipce a nachlazení
Zázvorový čaj si můžete také připravit doma. Stačí vám k tomu kousek oddenku zázvoru, který zbavíte slupky a nastrouháte do konvičky, přidáte pár kvítků sušeného heřmánku, který vám při nachlazení pomůže snížit horečku a utišit nepříjemné pálení sliznice či bolesti kloubů a hlavy. Čaj přelijete vařící vodou, necháte vyluhovat, poté scedíte a popíjíte po doušcích. Čaj je potřeba pít co nejteplejší. Je také ideálním zahřívacím prostředkem v mrazivých zimních dnech.
Důležitou součástí lahodného léčivého nápoje je kvalitní včelí med, bez kterého by to rozhodně nebylo ono.
První pomoc při horečce
Zapomeňte na antipyretika a nechte své tělo pořádně vypotit. Pomůže vám k tomu lipový čaj, který si můžete připravit také z vlastnoručně nasbíraných a řádně usušených rozvitých lipových květů. K těmto účelům je potřeba využít především lípu srdčitou či velkolistou, ostatním druhům lip se raději vyhýbejte.
Čaj je potřeba pít úplně horký a ideálně oslazený kvalitním včelím medem. Kromě podpory pocení vám lípa také utiší kašel a podpoří vykašlávání hlenů. Podobné účinky má také černý bez nebo mateřídouška. Zmíněné bylinky se mohou užívat jak samostatně, tak ve směsích.
Přečtěte si: Muži při nachlazení trpí víc. Vlastní vinou
Čaj z květů černého bezu se užívá při nachlazení, horečce a kašli. Výrazně podporuje pocení, uvolňuje dýchací cesty a podporuje vykašlávání. Pro své močopudné, detoxikační a protizánětlivé účinky se také používá při onemocnění ledvin, srdce a jater. Obklady a koupele se využívají při zánětech nervů a bolestech páteře. Květy nebo i plody, které jsou velmi bohaté na vitamín C, si můžete také nasbírat a nasušit sami. Z plodů se vyrábí oblíbené bezinkové sirupy a marmelády.
Mateřídouška je ceněna pro svou lahodnou chuť a všestranné použití. Je rovněž ideálním prostředkem při nachlazení, kašli, bolestech nejrůznějšího původu, chřipce, trávicích potížích i nespavosti.
První pomoc při kašli a bolestech v krku
Při kašli je dobré sáhnout po osvědčených léčebných prostředcích. Kromě bylinných čajů, které je potřeba pít co nejteplejší a nejlépe s medem a citrónem, jsou vhodné a žádané bylinné sirupy, především z mateřídoušky nebo jitrocele. Pokud si sirup nedokážete vyrobit sami, vybírejte v lékárnách či bylinkářstvích kvalitní sirupy s minimálním obsahem cukru, umělých sladidel či konzervačních látek.
Nejvhodnějšími a nejoblíbenějšími bylinkami pro výrobu sirupu proti kašli bývají převážně mateřídouška, jitrocel a černý bez, pro popíjení čaje pak prvosenka, podběl nebo divizna.
Prvosenka je známou léčivkou při nachlazení a kašli, výrazně však také působí na nervy a činnost srdce a není vhodná pro samostatné použití. Nejčastěji se užívá ve směsích a pouze v nižších dávkách. Vůbec se nedoporučuje v těhotenství a v období kojení. Z výše uvedených léčivek je doporučeno v době těhotenství užívat pouze heřmánek, lípu a jitrocel.
Při zánětech v krku se výborně osvědčuje šalvěj. Tuto bylinku používejte raději jen ke kloktání, k vnitřnímu užití není ve vyšších dávkách příliš vhodná. Ač má řadu všestranných léčivých účinků, ve vyšších dávkách může působit toxicky a je proto třeba s ní zacházet opatrně. Je naprosto nevhodná pro užití v těhotenství, v období kojení pouze v malých dávkách a jen v případě, kdy je žádoucí odstavit dítě, snižuje totiž tvorbu mateřského mléka. Šalvěj má výrazné dezinfekční, protibakteriální, protivirové i protiplísňové účinky, v neposlední řadě se používá také jako koření při přípravě nejrůznějších pokrmů.
Recept na výrobu domácího sirupu proti kašli
Čerstvé, umyté a nadrobno nasekané jitrocelové listy nebo mateřídouškovou nať s květy vrstvíme do vyvařené a perfektně umyté velké zavařovací sklenice spolu s hnědým třtinovým cukrem, nejlépe v bio kvalitě. Jednotlivé vrstvy řádně upěchujeme a po okraj naplněnou a dobře uzavřenou sklenici postavíme na několik dní na přímé slunce a počkáme, dokud se cukr zcela nerozpustí a bylinky nepustí šťávu. Hotový sirup přecedíme a uskladníme v lednici nebo ho sterilizujeme. Při výrobě sirupu používáme raději vždy jeden zvolený druh léčivé rostliny, nekombinujeme několik bylinek dohromady.
Bylinný sirup je možné vyrobit také jiným postupem, například vařením. Při výrobě se kromě třtinového cukru používá také med a hotové sirupy se zpravidla zavařují, aby déle vydržely.
Čtěte také: Bílý, nebo hnědý? Vyznejte se v cukru
První pomoc při ucpaném nosu
Říká se, že léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Co můžete udělat, aby se vám lépe dýchalo? Nakapejte si do koupele nebo aromalampy eukalyptový olej. Můžete ho rovněž vdechovat při klasickém inhalování nad hrncem s vařící vodou nebo si s ním potírat ucpané dutiny, zahleněné průdušky či bolavá záda. Eukalyptovník mají rády nejen koaly. Olej má antiseptické, antibakteriální i antivirové účinky, používá se také při revmatu, pásovém oparu nebo bodnutí hmyzem.