Rezavec šikmý (Inotus obliquus) neboli čaga je druh dřevokazné houby, které se daří především na břízách. Houba je kulovitá a poměrně velká, když jí rozřízneme, má typicky tabákovou barvu. Čagu můžeme najít i u nás.
Jak můžeme čagu zpracovat?
Rezavec můžeme usušit, zamrazit, naložit do lihu.
Co čaga obsahuje?
Cennými látkami jsou především betulin, inoitodiol a obliquol (což jsou triterpeny), dále kyselina čagová, polysacharidy.
Léčivé účinky rezavce
Udává se, že tento choroš má výrazné kancerostatické účinky, především při nádorových onemocněních trávicího traktu, rakoviny prsu a ženských orgánů. Dále výrazně posiluje imunitní systém, zvyšuje chuť k jídlu, čistí krev, regeneruje činnost základních čističů – jater a ledvin, potlačuje negativní působení chemických léků, aditiv i pesticidů na organismus. Rezavec také povzbuzuje enzymatické funkce, proto je jeho užívání vhodné při potížích se slinivkou, zánětech žaludku, vředech i u ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby.
Pro koho je rezavec vhodný?
Čagu mohou užívat děti, těhotné i kojící ženy.
Využití houby čaga přišlo z Ruska, rezavec roste i u nás
Receptury z rezavce
Posilující čaj z čagy
Potřebujeme: 1 lžičku sušené čagy, 3 dl vody
Postup: Čagu dáme do kastrůlku se studenou vodou a vše pomalinku přivedeme k varu, poté ztlumíme a ještě 10 minut vaříme. Pak odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotový čaj po douškách vypijeme. Čaj popíjíme 2× denně po dobu 8 týdnů. Denně si ho připravujeme čerstvý!
Rezavcové kousky na celkové posílení organismu
Dokonale očištěný choroš nasekáme najemno a úplně jej vysušíme v pootevřené troubě při teplotě šedesát stupňů Celsia, necháme jej vychladnout a poté uschováme ve sklenici s dobrým uzávěrem.
Užíváme: 1× denně na špičku kulatého nože houby, kterou zapijeme vlažnou vodou. Tento postup provádíme po 6 týdnů.
Víno na posílení imunity a trávení
Potřebujeme: 1 lžíci sušené čagy, 1 lžíci sušené hlívy, 1 lžičku kořene hořce žlutého, 1 lžíci sušené kůry lapacha, 1 lžíci sušeného květu měsíčku, půl lžičky tlučených fenyklových semínek, půl lžičky tlučených anýzových semínek, 1 l kvalitního červeného vína
Postup: Všechny přísady smícháme dohromady a zalijeme je vínem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme a po dobu 8 týdnů užíváme 2× denně 1 štamprli.