Taky si myslíte, že mouka, do níž se semele obilí tak, jak je, by měla být levnější než mouka, kde se musejí oddělovat otruby a je při ní mnohem větší odpad? Buď ta necelozrnná je šizený šmejd, nebo na té celozrnné mlynáři nechutně rejžují. (Nebo že by farmaceutická lobby dotovala nezdravé potraviny?) Ostatně podobné je to s nerafinovaným cukrem.
Technologický proces výroby cukru
V cukrovaru se cukrová řepa myje, strouhá na pásky nazývané rezky. Horká voda se používá na vynětí cukru z rezků v difúzní věži. To má za následek takzvanou neředěnou šťávu, která obsahuje rozličná organická a neorganická složky cukroví řepy, stejně jako cukr.
Tyto složky zasahují do pozdější krystalizace cukru a proto musí být přesunutá do dalšího výrobního procesu, čištění šťávy. Vytěžená cossettes se protlačují a suší a později se používají jako krmivo po zvířatá.
Čištění šťávy
Šťáva se čistí použitím oxidu vápenatého a oxidu uhličitého. Ten odstraní přibližně 30-35 % necukerná látky ze šťávy. Proces vytváří "carbonated lime" s významnými složkami, který se na řepných farmách používá jako regulátor kyselosti na udržení zdraví půdy.
Výsledkem čistícího procesu je čirá, řídká, lehká žlutá šťáva, která obsahuje přibližně 15 % cukru. Táto řídká šťáva se potom zahušťuje odpařováním vody v řade nádob, čím se získa hustá šťáva s obsahem cukru 65 - 70 %.
Celozrnna pecivo je drazsi, protoze je velmi narocne na praci pri zpracovaní a peceni. Soucasne stroje pro potravinarsky prumysl se vyrabi hlavne pro mleti bile mouky a pro peceni z bile mouky. Celozrnna mouka pomaleji kyne, testo se musi vicekrat prepracovat a i jinak peci, proste nejdo to "pustit do stroje". Protoze je mensi odbyt, tak vetsina praci se dela na mensich a drazsich zarizenich nebo primo rucne. No a lidska prace je dnes nejdrazsi.
Take to, co zbude pri mleti bile mouky neni zadny odpad, ale obilne klicky, ktere se mohou dal zpracovat na docela drahe veci (treba olej z obilnych klicku, prirodni vitamin E ap.) A dalsi zbytky se pouziji jako krmivo.