Cena rovnátek o 15 tisíc vyšší. Lidé nad 22 let přijdou o příspěvek pojišťovny

9. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zdravotní pojišťovny přestanou od příštího roku hradit práci ortodontistů u pacientů nad 22 let. Rovnátka se jim proto výrazně prodraží. Naopak u dětí i dospělých s těžkými vývojovými vadami chrupu pojišťovny kromě práce nově proplatí i materiál rovnátek.

Ten, kdo sní o americkém úsměvu s pravidelným bílým chrupem, ale dosud nenavštívil specialistu, si to možná bude brzy vyčítat. Péče ortodontistů, tedy specializovaných zubařů, kteří napravují vady pomocí rovnátek, se řadě lidí od ledna prodraží. Začne totiž platit novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší novinky i do ortodontických ordinací. (Jde o tu samou novelu, která změní mimo jiné i úhrady u některých očkovacích látek.)

Co se dozvíte v článku
  1. Ortodoncii pro starší 22 let již pojišťovna neuhradí
  2. Rovnátka se prodraží o 15 tisíc i více
  3. Děti a mladí do 22 let o příspěvek pojišťovny nepřijdou
  4. Pojišťovny uhradí rovnátka pacientům s vadami
  5. Peněz je stejně, jen se jinak přeskupí

Ortodoncii pro starší 22 let již pojišťovna neuhradí

Zatímco dosud pojišťovny hradí každému pacientovi s rovnátky práci zubařů, nově o tuto úhradu mnozí přijdou. Pojišťovny přestanou hradit péči z veřejných peněz u všech pacientů nad 22 let, kteří nemají závažné zdravotní potíže související s chrupem.

„U těchto pacientů jde často buď o ryze estetické problémy, které je až nemravné hradit ze zdravotního pojištění, nebo o něco, co přinesl život. Tedy třeba kvůli kazu či parodontitidě přišli o zuby a nyní chtějí mezery ortodontickými posuny buď zcela uzavřít, nebo je přesunout. To už patří do pokročilé, moderní, interdisciplinární stomatologie, která by neměla být ze zdravotního pojištění hrazena, protože částečně je velmi dobře preventabilní,“ komentuje plánované změny stomatoložka Eva Šrámková, která vede Českou ortodontickou společnost.

Rovnátka se prodraží o 15 tisíc i více

Eva Šrámková má ordinaci v Náchodě. Pokud si u ní chce pořídit rovnátka například dospělý pacient z Polska, který si vše hradí sám, cena činí 45 až 60 tisíc korun. Českým pacientům, kterým nyní hradí práci zdravotní pojišťovna, by rovnátka od ledna 2022 v této ordinaci mohla podražit o 15 či 17 tisíc korun. Alespoň tedy pacientům, kteří rovnátka budou nosit dva roky, což je obvyklá délka léčby. „Zhruba tolik nyní platí pojišťovny za dvouletou práci. Je ale otázkou, zda se ceny zvýší skutečně o tolik. Většina lékařů totiž kalkuluje ceny, které nakonec nepoužije, protože za ně by byly léčba s materiálem neprodejné,“ popisuje lékařka.

Podle Evy Šrámkové bude výsledná cena záležet na tom, zda si pacient vybere ordinaci na malém městě, nebo třeba v metropoli. Tam může být navýšení ceny razantnější, protože ordinace tam mohou mít vyšší náklady a kupní síla je ve velkém městě větší. Na druhou stranu je běžné, že peníze pacienti splácejí postupně po celou dobu léčby. Tedy třeba zmíněné dva roky.

O úhradu práce ortodontistů by od ledna ale neměli přijít ti, kteří již rovnátka nosí. „Bude tam roční přechodné období, které se možná bude ještě prodlužovat. Původně totiž mělo být dva roky, aby pacienti, kteří léčbu už zahájili, ji stačili za původních podmínek také dokončit,“ upozorňuje předsedkyně České ortodontické společnosti.

Děti a mladí do 22 let o příspěvek pojišťovny nepřijdou

Práci specialistů budou mít i nadále hrazenou děti a mladí lidé do 22 let. Novela u ortodontistů zvyšuje věkový limit pro dospělost z 18 na 22 let. O toto zvýšení usilovali sami zubaři. „Pokud u pacienta řešíme poruchy vývoje a růstu zubů, ne vždy se s léčbou vejdeme do jeho 18. narozenin, proto jsme chtěli věkovou hranici posunout,“ vysvětluje Eva Šrámková.

Dětem a dospívajícím pojišťovny budou i nadále přispívat na snímací ortodontické aparáty a jiné, v laboratoři vyrobené součásti fixních aparátů. Procentuální sazba úhrad u nich příští rok zůstane stejná, dochází ale k modernizaci sazebníku. Pacienti se proto z úhrad pojišťoven dostanou ke kvalitnějším výrobkům.

Galerie: Druhy a ceny rovnátek

Pojišťovny uhradí rovnátka pacientům s vadami

Zatímco běžným pacientům do 22 let tedy novela žádné velké změny nepřináší, pozitivní posun čeká pacienty s těžkými vadami. Těm nyní zdravotní pojišťovny hradí vesměs jen práci ortodontistů, od ledna jim ovšem uhradí i materiál rovnátek. A to bez ohledu na věk. „Jde o pacienty s rozštěpy nebo syndromovými ortodontickými vadami, což znamená, že mají hodně nezaložených zubů nebo například mají nevyvinuté zuby. Takovýchto nejtěžších pacientů je jedno až tři procenta,“ popisuje zubařka Eva Šrámková.

Pokud tento pacient chce nyní získat příspěvek na materiál, musí o něj žádat revizního lékaře své zdravotní pojišťovny. Pokud příspěvek na materiál revizní lékař odsouhlasí, může pacient dostat maximálně tři tisíce korun. Za léčbu, která může trvat delší dobu, proto ze svého doplatí až desítky tisíc korun. Zatímco „zdravého“ pacienta rovnátka vyjdou třeba na 25 až 30 tisíc korun, člověka s těžkou vadou při současných pravidlech stojí i dvojnásobek. „Je to proto, že u takových pacientů se používají speciální postupy i aparáty,“ vysvětluje Eva Šrámková.

Těžké vady chrupu

Pojišťovny proplatí práci i materiál rovnátek bez ohledu na věk v případě následujících vad:

  • rozštěpy rtu, čelisti a patra, 
  • vrozené celkové vady,
  • systémová onemocnění s ortodontickými projevy (např. hemifaciální mikrosomie, m. Apert, m. Crouzon apod.),
  • mnohočetné hypodoncie (šest a více chybějících zubů v jedné čelisti, nezapočítávají se třetí stoličky).

Zdroj: Odpovědi zdravotních pojišťoven pro Vitalia.cz

Od ledna 2022 bude pojišťovna pacientům s těžkými vadami chrupu hradit zhruba 14 tisíc korun na materiál na jednu čelist. Úhrada jen na materiál by proto mohla činit kolem 28 tisíc korun na celou dobu léčby a bez nutnosti žádat revizního lékaře. „Za takových podmínek budou doplatky buď nulové, nebo minimální za nějaké drobnosti, třeba dentální hygienu,“ dodává ortodontistka. Tedy alespoň pokud si pacient zvolí standardní materiál – tedy kovové zámky, lepené na předních ploškách zubů. Tento materiál se u větších vad používá nejčastěji, protože je odolný. Přesnou částku ale určí až úhradová vyhláška, která vyšla před pár dny a nyní se s ní lékaři teprve seznamují.

Galerie: Co dokáže léčba rovnátky

Peněz je stejně, jen se jinak přeskupí

Zubaři si novelu pochvalují. Podle nich změny povedou k tomu, že peníze se dostanou k těm potřebnějším. Tedy k dětem a k lidem s těžkými vadami. Novela ani nová úhradová vyhláška totiž nepřinesou výraznější příliv úhrad do ortodoncie, ale dokáží objem úhrad jinak přeskupit.

„Změnami se snažíme udržet nejzákladnější a nejnutnější péči. Místo toho, aby se peníze z veřejného pojištění ‚rozplizly‘, půjdou na léčbu postižených a dětí,“ vysvětluje motivaci změn v úhradách prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podle něj nové podmínky budou znamenat, že se bude „lépe hospodařit s nemnoho penězi, které máme“.

 „O změny jsme usilovali od roku 2008 a jsme za ně rádi, protože se jimi snažíme podpořit skutečnou medicínu v tom dobrém slova smyslu. Tedy pacienty s těžkými zdravotními vadami. Těch totiž není hodně a získat něco pro takto malou skupinu je vždy obtížné,“ podotýká Eva Šrámková. Podle ní lidé s těžkými vadami neřeší jen rovnátka, ale řadu dalších nákladných věcí. Třeba můstky nebo brýle. Navíc dospělých s estetickými vadami natolik přibývalo, že v ordinacích ubývala kapacita pro děti. „Změnami se snažíme, aby se jak peníze, tak personální síly soustředily na péči do 22 let. Ta když se zanedbá, tak přicházejí mnohem větší problémy,“ dodává ortodontistka Eva Šrámková.

Odborná spolupráce:

MUDr. Eva Šrámková
Atestaci z ortodoncie složila v roce 1997. Od roku 2000 má svoji ortodontickou ambulanci v Náchodě.
Od roku 2016 je předsedkyní výboru České ortodontické společnosti a její zástupkyně v evropské asociaci ortodontistů a ve Vědecké radě České stomatologické komory.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).