Pokud dotace do zemědělství vyrovnávají náklady, jak je možné, že se vyplatí české mléko vyvézt do německé mlékárny a sem pak přivézt hotové produkty?
Píšete, že dotace jsou nutné pro vyrovnání nákladů v zemědělství, ale to je přece nesmysl. Jak je jinak možné, že ostatní obory (nedotované) nejen že pohodlně přežívají, ale dokonce fungují lépe než to zemědělství? To spíše ukazuje na škodlivost dotací.
Dále, dotace tím, že vyrovnávají náklady, tyto náklady fixují a nevedou k jejich vyrovnání. Pokud je západnímu zemědělci část nákladů na pronájem půdy refundován, nic ho nenutí tlačit majitele na nižší cenu. A na druhou stranu taktu zapříčiněná nižší poptávka po půdě ve východních zemích neumožňuje majitelům cenu zvyšovat.
A ten váš příměr s Řeckem je už úplně mimo mísu - dotace nijak nesouvisí s eurozónou, to, co Řecko potopilo, bylo přijetí Eura. Ba možná by se Řecko mohlo vzít jako doklad neúspěšnosti či dokonce škodlivosti dotací - zkrachovalo, ač (možná protože) mělo jedny z nejvyšších dotací v EU.
Jediné, s čím lze souhlasit, je výše administrativních nákladů a překážek, které se valí na naše zemědělce a zpracovatele. Jenže to samé platí i pro ostatní odvětví a tam se nezdá, že by se s tím výrobci a poskytovatelé služeb nedokázali srovnat.
Právě proto, že je zemědělství na rozdíl od jiných oborů dotováno, dostává se do pasti následně ještě ty dotace nějak modifikovat podle ekonomik jednotlivých zemí, a tím dochází ještě k větší deformaci, která mimo jiné nemotivuje zemědělce k tomu, aby pracovali na své efektivitě a umožňuje přežít i nekonkurenceschopným. Ideální by bylo opravdu dotace zrušit, to by ale museli udělat všichni, nejen EU, ale i USA, Rusko, Japonsko a fakticky celý svět, který zemědělství dotuje.
Pokud se týká srovnání s Řeckem, pak to s dotacemi opravdu přímo nesouvisí. To souvisí s tím, že Evropa je dnes tak hospodářsky rozdílná, že některé země na společné projekty, například společnou měnu, prostě nemají. Takže to byl příklad negativních dopadů evropských snah o totální unifikaci, v tomto případě měnovou.
Dotace v EU zrušit můžeme, vliv dotací kolem nás lze kompenzovat clem. A pokud se nemýlím, podle pravidel WTO je zavedení cla na kompenzaci dotací legální. Tímto postupem by se naopak ukázala škodlivost dotací - protože dotovat jedno odvětví lze jen na úkor ostatních, rázem by se země dotující zemědělství staly nekonkurenceschopné i v ostatních oborech.
USA ani Rusko ani ktokoľvek iný by dotácie rušiť nemusel. Dokonca by to bolo pre nás výhodnejšie - mali by sme lacnejšie potraviny - ostatné štáty by nám v podstate dávali peniaze zadarmo a tieto peniaze by sme mohli investovať do výskumu nových technológií.
Problém je, že poľnohospodári by prišli o prácu a bohužiaľ vedia až príliš hlasno kričať nezmysly o potravinovej samostatnosti a podobných bludoch.