V Česku jsou sice mzdy nebo nájmy půdy nižší než v Německu a Rakousku, ale podíl na celkových nákladech je nízký. Např. u firem hospodařící v podhorských oblastech činí nájem půdy 1,5-2% celkových nákladů, takže ani jejich zvýšení by pro zemědělce neznamenalo žádnou pohromu. Pohádky o tom, jak obrovské v tom mají naši zemědělci výhody, jsou však pro lidi jako je pan Havel, kteří píší špatně o českém zemědělství, takovým bičem, který je rolníkům omlacován pořád dokola o hlavu. 80% nákladů českého zemědělce tvoří materiálové náklady, nafta, chemie, osiva, náhradní díly, energie, služby atd. a zde jsou ceny srovnatelné s okolními státy EU.
No bodejť by měli nějaké jiné náklady, než za zlevněnou naftu, náhradní díly do svých landroverů, servis nejmodernějších johndeerů, nebo nákup osiva a chovných kusů dobytka z Holandska. Na rozdíl od opravdových sedláků, ze staré Evropy, ti naši "zemědělci akcionáři", až na výjimky samí bývalí šéfové státních statků a JZD, všelijací zmemědělští okresní tajemníci a příbuzní a kámoši šéfů pozemkového fondu, zprivatizovali (ve skutečnosti rozkradli) tisíce hektarů půdy, stroje a k tomu zásoby chemie na desítky let. Přestože do odvětví dnes již prakticky nelze vstoupit, pokud nechcete pole nakupovat za západoevropské ceny, oni si v klidu nerušeně privatizují za směšné a v Evropě unikátní ceny. Stejně skandální jsou nízké nájmy, opravdové pošlapání práv vlastníků půdy, kterou ovládají naši polistopadoví velkostatkáři. Kromě černých duší, povětšinbou rodiných příslušníků, nebo bílých koní, se na výplatních listinách jejich firem objeví leda tak pár gastarbajtrů ze Slovenska, nebo Ukrainy. Ti pracují za 300 euro. Problémem českého zemědělství je nevýkonost. Celý resort se od převratu orientuje pouze na kořist a rentu. Největší hráči(řekněme první dvě tisícovky zemědělských podniků)uspěli díky agresivitě, drzosti, odvaze a korupci. Až nebude co rozdělovat, čím se budou tihle žraloci zabývat? Myslíte že budou chovat kozičky a zvát si k sobě domů zájemce o výuku kosení kosou? Proto máme drahé potraviny, bohaté akcionáře zemědělských firem a chudý venkov.
O jakých to mluvíte rolnících? Myslíte malorolníky s 250 hektary? Nebo střední rolníky s 2 500 hektary, nebo velko-rolníky s 25 000 hektary? :))
Těch 80% nákladů tvořených spotřebou materiálu je pouze díky tomu, že nájem půdy je pro české velko farmy za směšný zlomek toho, co platí sedláci u sousedů a české mzdy zemědělských dělníků jsou hanebně nízké, ve srovnání s tím co platí zaměstnancům na západě.