Uvedený trend naznačují i poslední data Českého statistického úřadu za listopad 2021, podle nichž se jen v porovnání s předchozím měsícem zvýšily ceny obilovin, olejnin, vajec, mléka i ovoce. A to podle typu komodity o dvě až šest procent.
Co se dozvíte v článku
Nejvyšší růst cen potravin od 90. let
To vše navzdory tomu, že ceny potravin v ČR rostou už několik měsíců, a v porovnání se stejným obdobím loňského roku, tedy s listopadem, vzrostly celkově o 14,6 procenta, z toho ceny v rostlinné výrobě dokonce více než o pětinu.
Na první pohled by se tak mohlo zdát, že takto razantní růst cen potravin, který v polistopadovém období, až na cenovou liberalizaci na samém počátku 90. let, neměl dosud v ČR obdoby, vyčerpal své možnosti a dále již pokračovat nebude. Jenže možnosti růstu zatím nevyčerpal.
Ceny potravin ovlivní růst cen energií
Jedním z faktorů, který se zcela jistě promítne do dalšího růstu cen potravin v ČR, je zdražování energií. To se dosud do cen potravin, alespoň do listopadových statistik, ještě plně nepromítlo. Jde přitom o vícenáklady, které nejsou zanedbatelné ani v zemědělské prvovýrobě, ani při zpracování zemědělských surovin při výrobě potravin.
Růst cen energií mimo jiné také ovlivní ceny skladovatelného ovoce a zeleniny, neboť energie je zapotřebí při udržování optimální teploty (takzvaná řízená atmosféra) udržující kvalitu naskladněných komodit. To se mimochodem již projevilo v meziročním vývoji cen brambor – zatímco v letošním říjnu byly v porovnání s loňským rokem brambory o pár procent levnější, v listopadu již byly meziročně dražší.
Kromě toho lze předpokládat vyšší ceny zeleniny produkované ve sklenících, ale obecně i ceny potravin vyráběných v provozech, kde se peče nebo mrazí.
Vliv covidu
Nejde však jen o energie. Světem obchází další a další mutace koronaviru, které omezují a nadále budou omezovat pohyb zboží, ale také lidí mezi státy. To na straně jedné znamená ztížení možnosti dovézt do ČR potraviny, které se u nás neprodukují, nebo se produkují jen sezónně, ale také zahraničních pracovníků zajišťujících rukodělné práce v zemědělství.
Částečným řešením by mohla být liberálnější politika zjednodušující pracovní pobyty cizinců nebo délku jejich dočasného zaměstnávání. To však bude nějakou dobu trvat, neboť je k tomu potřebné změnit legislativu.
Na konci jara příštího roku tak lze čekat právě v oblasti zeleniny a ovoce podobně razantní kolísání cen, jako tomu bylo letos v případě květáku a předloni v případě paprik. Zřejmě ale ještě na o něco vyšší cenové úrovni.
Započtěte i obaly a vodu…
Z ceníků, které aktuálně zasílají vedení maloobchodních sítí producenti masa a uzenin, navíc vyplývá, že růst cen je nutné očekávat také v této oblasti. Bude se pohybovat zhruba kolem 10 procent, a to již v prvních měsících příštího roku.
Veškerého baleného zboží se také týkají ceny obalových materiálů, které vzrostly letos minimálně o desítky procent, což je další položka, která se do cen potravin promítne poté, co výrobcům dojdou zásoby před zdražením zakoupených obalů. Do cen některých produktů se také promítne růst cen vody, neboť voda je zapotřebí v řadě potravinářských provozů.
Kdy přijde stabilizace?
Většina cenových prognóz počítá s tím, že se cenová situace (nejen v případě energií) uklidní ve druhé polovině příštího roku. To se však nebude zas tak týkat zemědělství a potravinářství.
Podnikatelé v zemědělství budou muset do ceny za svou produkci promítnout nově také náklady na hnojiva nebo přípravky na ošetřování rostlin, které letošní sezónu také ještě plně nezasáhly, tu následující jistě zasáhnou více. Do cenotvorby začnou kromě toho stále razantněji vstupovat regulace spojené s hospodařením šetrnějším k životnímu prostředí a rostoucí nároky na dobré životní podmínky zvířat. To vše znamená, že zatímco stabilizace cen v jiných odvětvích by skutečně mohla ve druhé polovině příštího roku nastat, zemědělství a potravinářství se to týkat nebude.
Pokud ovšem bude někdo vycházet ze srovnávací cenové základny letošního roku, nebudou opticky ceny potravin ve druhé polovině roku 2022 zas tak vysoké. To však jenom proto, že již srovnávací základna bude hodně vysoká, takže teoreticky může v některých případech dojít i k poklesu cen. Určitě ne ale na úroveň loňského roku, čili z hlediska roku 2022 roku předloňského.
Galerie: Potraviny původem z ČR, které v minulém roce skončily Na pranýři
Předpokládaný růst konvenčních potravin nicméně může částečně pomoci odbytu biopotravin, neboť cenové hladiny obou kategorií potravin se budou podle všeho sbližovat. Otázkou ovšem bude, nakolik se to stane realitou, neboť i přes postupný růst zájmu spotřebitelů o biopotraviny původem z ČR tvoří nákup těchto produktů v prodeji potravin jen několik procent. A co se týká biopotravin původem z jiných než evropských zemí, ty budou podle všeho dříve či později zatíženy připravovanou daní z leteckého benzínu a obecně rostoucími náklady na jejich dlouhé transporty a uhlíkovou stopu.
Jinými slovy – současné zdražování potravin je podle všeho zatím jen začátek procesu, který jen tak neskončí.