Názor k článku Jaké nebezpečí představuje japonská radiace? Černobyl nehrozí od anonym - V první řadě rozhodně chválím autora, na někoho...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 3. 2011 8:40

    bez přezdívky

    V první řadě rozhodně chválím autora, na někoho kdo vystudoval ekologii (+ pokračuje na psychologii) a píše na web o zdravém životním stylu je tahle problematika zpracovaná až překvapivě objektivně.

    Nicméně je tam pár drobností:
    1. Co myslíte větou "Úroveň zamoření poblíž vybuchlého reaktoru v Černobylu se pohybovala mezi 10 až 300 Sv?" Máte na mysli celkovou dávku za celou dobu černobylské havárie? Proř tento údaj hned v další větě srovnáváte s intenzitou radiace ve Fukušimě ("Nejvyšší hodnoty naměřené v okolí Fukušimy se zatím pohybovaly okolo 400 mSv/ za hodinu.")? To přeci nemůžete takhle snadno srovnávat (celková dávka a intenzita záření), jen v tom lidem uděláte guláš! To je jako byste napsal že do Lipenské přehrady se vejde 12 mil m3 vody a že průtok Vltavy v Praze je 222 m3/s. Jediné co se s těmito údaji dá udělat je říct že KDYBY z Lipna odtékala voda s takovým průtokem jako Vltava v Praze, bylo by za 15 hodin prázdné.

    2. Netuším co/koho mají "kontrolní tyče" v reaktoru kontrolovat. Předpokládám že s ními chcete reaktor řídit a proto se jim říká "řídící tyče". Asi pozůstatek po překladu z angličtiny ("control" = "řídit" a "check" = "kontrolovat").

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).