Černý bez (Sambucus nigra) je oblíbenou léčivou rostlinou. Svědčí o tom například i staré přísloví: Před heřmánkem smekni, před bezem klekni
. Účinky bezu černého byly podle našich předků skutečně výjimečné, a tak i když neexistuje dostatek významných studií, které by léčivé vlastnosti černého bezu dokazovaly, můžeme se inspirovat v dávných spisech a ve zkušenostech předchozích generací.
Co se dozvíte v článku
K čemu se používá květ černého bezu
Tato rostlina nabízí své květy i plody nejenom k alternativní léčbě některých neduhů, ale také pro výrobu skvělých domácích specialit. Každý nejspíše ví, jak vypadá její květ: černý bez je typický svými bohatými květenstvími, skládajícími se z kvítků krémové až nažloutlé barvy s nasládlou vůní.
Podle ní spolehlivě poznáte, že je čas na jejich sběr. Černý bez začíná kvést často už na konci května, kvete však i v červnu a počátkem července. Zmíněné měsíce se tak dají považovat za hlavní období pro sběr květů černého bezu.
Jak připravit bezový nálev?
Usušené bezové květy poslouží jako základ pro nálev. A jaký je recept na nálev (nesprávně čaj) z černého bezu?
- Dvě polévkové lžíce sušeného bezového květu se zalijí asi půllitrem vroucí vody a nechají se 10 až 15 minut vylouhovat.
- Scezený se může dosladit medem.
- Černý bez účinkuje v této podobě zejména na nachlazení, zahleněné průdušky, teplotu nebo bolesti hlavy a poskytuje přírodní podporu.
- Využívá se rovněž jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině, paradentóze nebo třeba bolestech v krku.
Účinná tinktura z květů bezu
Pokud trpíte chronickou formou některého zmíněného problému, pak je každodenní užívání nálevu vhodné maximálně po dobu 6 až 8 týdnů, poté je třeba udělat přestávku.
V době kvetení je samozřejmě lepší užívat pro přípravu nálevu z černého bezu čerstvé květy. Květ černého bezu se však dá využít také jako základ pro přípravu dalšího domácího léčebného prostředku. Je jím tinktura. Černý bez se v tomto případě nasype do uzavíratelné nádoby a květy (někdy se k výrobě tinktury používají i plody) se zalijí 40% alkoholem tak, aby byly zcela ponořené.
V uzavřené nádobě se nechají na tmavém místě vylouhovat nejméně měsíc, přičemž je dobré občas lahví lehce protřepat a zkontrolovat, zda se alkohol neodpařil a jestli květy zůstaly zcela ponořené. Pokud tomu tak není, je třeba alkohol dolít. Po měsíci se po scezení přes plátno tinktura přelije do tmavé čisté nádoby a pečlivě uzavře.
Tinktura z černého bezu se dle řady zdrojů užívá v poměru 1 kapka na 1 kg tělesné váhy, přičemž je dobré toto množství rozdělit do tří denních dávek. Tinkturu je ideální rozmíchat ve vodě nebo v čaji. Použití má obdobné jako nálev, jen její účinky jsou intenzivnější a je třeba počítat s obsahem alkoholu. Pokud ji užíváte dlouhodobě, po měsíci byste měli udělat nejméně dvoutýdenní pauzu. Je však dobré poradit se s odborníky na bylinnou léčbu o vhodném množství a délce užívání pro konkrétní osobu.
Smažená kosmatice
Ale tato bylina neslouží jenom jako léčivka, je také velmi dobře známé využití černého bezu v kuchyni. Oblíbený je například sirup z květů černého bezu, kdy se dle různých receptur svaří s vodou, cukrem a dalšími ingrediencemi.
Zajímavou pochoutkou je také obalovaný bezový květ, takzvaná kosmatice. Namáčí se do těstíčka z hladké mouky, vajec a piva, případně sýra, dochuceného solí a pepřem, a smaží se v oleji. Ideální přílohou jsou nové brambory s pažitkou. Pokud jste milovníky sladkého jídla, pak můžete smažený květ černého bezu vyladit podle své chuti. Vynechejte z těstíčka pivo a sýr, sůl i pepř a horkou osmaženou pochoutku posypejte skořicovým cukrem.
K čemu se hodí plody bezu
Zatímco jaro a časné léto ovládnou květy černého bezu, na podzim je čas na bezové plody a jejich sběr. Plody černého bezu se sbírají na konci srpna, v září i v říjnu, přičemž stejně jako u květů je tato doba ovlivněna počasím a zeměpisnou polohou. Používají se na výrobu domácího vína, marmelád, džemů, zavařenin, na dochucení omáček, ozvláštnění povidel i třeba do kaší. Vynikající je rovněž ocet i likér z bezinek, jak se plodům černého bezu říká. Bezinky jsou vhodné i pro sušení.
Léčíte se doma bylinkami?
Čerstvé plody černého bezu se podle některých zdrojů nedoporučuje konzumovat, protože mohou způsobit u citlivějších osob nevolnost a trávicí obtíže, tepelná úprava nebo sušení tyto škodlivé účinky však neutralizují. Listy, které se mohou využívat například k obkladům, dále kůra a kořeny jsou podle různých zdrojů mírně jedovaté a toxické účinky černého bezu se při požití těchto částí projevují zvracením, průjmem i celkovou slabostí.
Na co pomáhá černý bez
Pokud dodržíte bezpečnostní doporučení, můžete si dopřát účinky této výjimečné rostliny bez obav. Využití černého bezu v lidovém léčitelství bylo v minulosti skutečně široké, od zmírnění bolesti zubů přes léčbu popálenin a krvácení z nosu až po pokousání od psa.
Moderní výzkum potvrzuje pozitivní účinky černého bezu při snížení délky a závažnosti příznaků chřipky a dalších respiračních onemocnění – odkaz na studii zde. Podle vědců může také posilovat zdraví kardiovaskulárního systému, zlepšovat schopnosti těla v boji s oxidačním stresem, dále se uvažuje o jeho potenciálu v prevenci onkologických onemocnění, diabetu a podpoře léčby zánětů, zmiňován bývá i močopudný efekt.
Bezinky jsou navíc dobrým zdrojem vitamínu C, vlákniny i antioxidantů.
Zdroje:
- www.bylinkovo.cz
- www.ireceptar.cz
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Bez_černý
- www.healthline.com
- www.medicalnewstoday.com