Rostoucí zájem o pěstování bylinek, ovoce nebo zeleniny ve vlastní režii znamená také zvýšený zájem o pěstování komodit, které byly v minulosti celkem pravidelnou součástí jídelníčků, ale postupně upadly v zapomnění. Jedním z takových příkladů je hadí mord španělský (Scorzonera hispanica), zkráceně „hadí mord“, známý spíše pod názvem černý kořen, což vychází z barvy povrchu této zdravé a chutné zeleniny.
Co se dozvíte v článku
Koupit černý kořen je problém, musíte si ho vypěstovat
I vzhledem k tomu, že je černý kořen jako finální produkt poměrně obtížné koupit v našich maloobchodech, mohou si jej zájemci vypěstovat sami na zahrádce. Čas pro jeho výsadbu do země se přitom blíží.
Semena nebo sazenice černého kořene je možné zakoupit ve speciálních bylinkářských či semenářských prodejnách nebo i v některých zahradnictvích.
Vysévat by se měla už v březnu, maximálně v dubnu (druhá možnost je na podzim), neboť černý kořen poměrně dlouho roste. Výhodou je, že rostliny nejsou náročné na pěstování, měly by ale růst v půdě, která je dobře zásobená živinami, pokud možno bez kamenů, které jinak přirozeně rovný kořen deformují.
Černý kořen by neměl být přihnojován dusíkem ani organickými hnojivy (důsledkem je pak jeho nahořklá chuť), a právě proto je důležitý správný výběr pozemků, na kterých jej chceme pěstovat. V našich podmínkách se za optimální považuje hlinito-písčitá půda a za vhodné stanoviště ne intenzivně osvětlené místo až polostín.
Sklizeň a skladování
Pokud se černý kořen zasadí brzy na jaře, lze očekávat jeho sklizeň v průběhu října. Při sklizni je na místě opatrnost, neboť kořen je křehký a snadno se láme.
Vypěstovaný černý kořen by měl být uchováván v chladu, v teplotách kolem nuly, neboť poměrně rychle vysychá.
Recepty s černým kořenem využívají jeho pikantní chuť
Velkou výhodou černého kořene je jeho univerzální použití v kuchyni. Konzumovat jej lze jak v syrovém stavu, tak jako tepelně upravený, coby součást salátů či pomazánek, nebo jako alternativu k v poslední době také častěji využívaného chřestu.
Chuť černého kořene je poměrně pikantní, mírně nasládlá a zároveň mírně trpká, trochu podobná pastináku, někomu ale může připomínat i oříškovou příchuť. V kuchyni lze použít i listové výhonky této zeleniny, opět jako součást salátů či pomazánek, nebo v podobě nepravého špenátu. Receptů na využití černého kořene je na internetu skutečně nemalé množství, a je třeba konstatovat, že jde o spotřebitelsky, nutričně i zdravotně velmi dobrou volbu.
Účinky na zdraví
Právě mírně nasládlá chuť černého kořene znamená, že jde o produkt vhodný například pro diabetiky, zdaleka ale nejen pro ně.
Konzumace černého kořene je i prevencí obezity, neboť obsahuje minimálně kalorií (ve 100 gramech jen cca 60 kJ), a kromě toho má příznivě působit v prevenci onemocnění celé řady lidských orgánů, ať již je to slinivka, játra, žlučník a obecně jako podpora všech procesů látkové výměny.
Jak připravit černý kořen? Pozor při loupání
Jedinou nepříjemnost působí v praxi krájení nebo loupání syrového černého kořene. Při tom z něj totiž vytéká bílá lepkavá tekutina, které navíc barví do hněda lidskou pokožku. Proto se při této činnosti doporučuje použít rukavice a oloupaný kořen omýt vodou.
Na druhou stranu je součástí této lepkavé tekutiny sacharid inulin, který má nasládlou chuť, působí také jako probiotikum a je to právě tato látka, která dělá z černého kořene alternativní sladidlo pro diabetiky.
Dále již zpracováváme podle konkrétního receptu. „Kořeny se dusí, pečou, mixují na kaši či zapékají se zeleninou. Vaříme je obvykle pětadvacet minut v osolené vodě. Po uvaření oloupeme, můžeme je polít troškou rozpuštěného másla a posypat nasekanou petrželkou či bazalkou,“ popisuje přírodní terapeutka Simona Procházková. „Pokud je chceme opražit, tak na pánvi na trošce panenského olivového oleje, osolíme, poté je můžeme ochutit čerstvě vymačkanou citronovou šťávou smíchanou s jedním stroužkem prolisovaného česneku a posypeme je čerstvými bylinkami (nejlépe petrželkou či bazalkou).“
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.