Ještě v roce 2011 měla zkušenost s homeopatií skoro třetina Čechů (30 procent lidí), jak jsme popsali na Vitalii (výzkum společnosti MindBridge Consulting pro společnost Borion: Češi homeopatickým lékům věří). Během dvou let se však obliba homeopatik zvýšila o čtrnáct procent. Většina uživatelů se pomocí homeopatie léčí dlouhodobě, tedy déle než jeden rok, a v téměř dvou třetinách případů se homeopaticky léčí více členů rodiny, jak vyplynulo z průzkumu portálu Ordinace.cz.
Homeopatie pomáhá s řadou typicky letních problémů, třeba s „vlkem“
Hlavními důvody, proč se Češi léčí homeopatiky, je fakt, že jde o přírodní léčbu a o léky bez vedlejších účinků. A tři čtvrtiny těch, kteří homeopatika už vyzkoušeli, považují tuto léčbu za účinnou (72 % lidí celkem).
Homeopatií na vlka
A byť pacienti nejčastěji volí homeopatika v zimě, kdy je k tomu donutí rýma, nachlazení, kašel a virózy, lékaři je doporučují i na typicky letní problémy, které se jinak obtížně léčí. Například na opruzeniny vzniklé třením např. stehen o sebe ve velkých vedrech, lidově zvanými „vlk“.
Běžně lékaři radí hlavně nepoužívat přes den, kdy je nutná chůze, masti, protože ty umožňují ještě vyšší tření. Lepší je používat pudry a zásypy na den a uklidňující masti na noc, například se zinkem nebo hemagel, což je čirý gel na krytí rány, které pomáhá rychlejšímu hojení. Pomoci by podle lékařky Kateřiny Formánkové mělo také méně známé homeopatikum Rhus toxicodendron o síle 15 CH – pět granulí třikrát denně.
Zdolat se dá i strach z bouřky
Kdo má doma malé dítě a ví, že každá letní bouřka ho probudí strachy, může zkusit Phosphorus o síle 15 CH. „Bere se pět granulí opakovaně podle potřeby,“ radí lékařka.
Další typicky letní problém je poštípání hmyzem, zadření třísky, pořezání o střep nebo odřenina, ze které se nedají odstranit všechny nečistoty. Ale taky kůže poraněná mořským ježkem na dovolené. Při všech těchto potížích je dobré mít u sebe coby první pomoc Ledum balustre o síle 9 CH. „Pomáhá i proti monoklům nebo v případě jakýchkoliv poranění palce nohy či ruky,“ radí další lékařka Ilona Ludvíková.
K tématu: Blíží se komáří kalamita, lenoši budou poštípaní míň
První pomoc na přejedení, opar a horečku z horka
Na opar ze slunění nebo při náhlé horečce, která se občas objeví u lidí slunících se u moře, je dobré použít Natrum muriaticum o síle 15 CH. „Používá se 10 granulí jedenkrát týdně,“ popisuje Ilona Ludvíková.
Dovolená v hotelu s all inclusive nabídkou svádí k přejídání, a ostatně i všechny letní domácí grilovačky jsou těžkým náporem na žaludek a zažívání. Ovšem kromě známého helicidu či febicholu existuje homeopatická první pomoc. „Při přejedení, po zátěžové kombinaci jídla, kdy postižený má pocit přeplněného žaludku, je mu špatně a zvrací, se používá Antimonum crudum o síle 9 CH, a to podle rytmu zvracení 5 granulí po každém blinkání,“ popisuje lékařka Miriam Kabelková.
Homeopatické tipy na dovolenou i před ní
A ještě jedna dobrá rada na léto, ať už v Česku či u moře. Základním lékem proti otokům způsobeným popícháním hmyzem je Apis Mellifica o síle 30 CH. „Dávkování pět granulí po patnácti minutách v případě alergie, postupně prodlužovat interval – délka závisí na rychlosti rozvoje otoku. Nebo jen třikrát denně při mírných projevech,“ radí Miriam Kabelková.
A co přepracovaní podnikatelé, kteří mají dovolenou ještě daleko? I pro ty má prý homeopatie řešení. Ti, co se budí kolem čtvrté hodiny ranní, jsou přepracovaní, unavení, v noci špatně spí, mají naději v léku Nux Vomica o síle 15 CH. „Jsou to lidé, co pijí hodně kávy, eventuálně kouří, či se dopují vitaminovými doplňky, aby vydrželi nadměrnou zátěž. Rádi si dají i sklenku alkoholu,“ uvádí exemplární příklad lékařka Kateřina Formánková. Nux Vomica třikrát denně pět granulí jim pomůže zklidnit se a zvládnout zátěž do doby, než přijde skutečná dovolená.
Letní trable? Vyhrajte v soutěži: Natřete to štípancům