Toto je velmi zajímavé téma. Jsem původem chemik a trochu se vyznám i v medicíně, biochemii, toxikologii a také v psychologii. Žádný z těchto oborů nebere ve své podstatě rigorózně tyto typy léků příliš vážně. Jsou to takové spíše psychologické berličky. Mnohdy tam není žádná aktivní látka a v drtivé většině je tak naředěná, že by na jednu tabletu připadala v podstatě jedna molekula. Čili bych to vědecky asi shodil ze stolu. Nicméně jsou tu lidé, kterým to pomáhá. Navíc jsem se poslední dobou dostal k literatuře na pomezí vědecké medicíny a aplikované východní filozofie a tam jsou vcelku logicky podány důkazy o tom, že ne všechno je tak, jak jsme se učili ve škole nebo jak je známo z odborných publikací. Ale ve skrytu duše mám trochu problém připustit homeopatika na opruzenou zadnici. :-)
Nu proč ne, dostal jsem se k tomu přes diskuzní fóra z Facebooku. Velmi zajímavá je tematicky velmi vhodná a začátečnicky schůdná kniha od Ruedigera Dahlka a Rity Faselové s názvem Stopy duše. On ten název je delší, ale když se do Googlu vloží Ru(e)diger Dahlke, vyjedou zajímavé věci. O dost těžší je třeba kniha Nemoc jako cesta. Špatně se to shání. Musí se trochu hledat.
Doktorka na mě zkoušela homeopatika kde mohla,od nadměrného pocení nohou,přes nadýmání,bolesti hlavy a nachlazení a krom vyléčené peněženky mi to nikdy nepomohlo. Dokonce to často konzultovala s dalšími homeopaty a nikdy nic.
Zabraly jen klasické léky s nějakou účinnou látkou. Placebo na mě bohužel nefunguje:-\ a ani neznám nikoho kde by to opravdu fungovalo...
Ano, tyto zkušenosti jsou vcelku klinicky prověřené. Dělají se testy léčiv a jeden z nich je i porovnání s placebem. Tam, kde se jednalo o něco banálnějšího, dokáže třeba stimulace psychiky docela divy. Ale když už je člověk v průšvihu hodně, třeba léky na tachykardii, štítnou žlázu, chemoterapie a podobné, zde je homeopatie krátká. Nicméně třeba konzumace vitamínových prostředků je také diskutabilní. Třeba o Celaskonu se říká, že pomáhá při chřipce. Můj kolega z LF UK říká, že když na něj leze chřipka, dá si několikrát denně vysokou dávku Celaskonu a je to. Mě to také docela pomáhá, je ale třeba dodržet maximální dávkování, pak už zase trpí ledviny a játra, nicméně klinické studie tento efekt nepotvrzují. Některé jej dokonce vyvrací. A to je kyselina askorbová potvrzený lék například při kurdějích. A pak má něčemu člověk věřit. :-)